Operasyon Elemanı Nedir?

Operasyon Elemanı Ne Demek?

Operasyon elemanı, ürün ve hizmetlerin tedarik edilmesinden satışa sunulmasına kadar geçen süreçte rol alır. Operasyon uzmanı ve operasyon şefine yardımcı olarak görevlerini yerine getirir. Bu pozisyonda çalışanlar, perakende mağazalardan toptancı firmalara kadar birçok alanda istihdam edilen kişilerdir. Operasyon elemanı nedir sorusuna genel olarak bu şekilde yanıt verilebilir. Elemanın yetkileri, çalıştığı kuruma göre farklılık gösterir. Operasyon elemanı, şirketin hedeflerini gerçekleştirmek için çalışır. Giyim, gıda ya da sağlık gibi birbirinden farklı sektörlerde istihdam edilir. Potansiyel alıcılara ulaşmak için faaliyet gösteren kişiler, verimlilik artıran özel etkinlikler de düzenler. Bu kişiler, gerekli eğitimlerden geçtikten sonra çalışmaya başlayarak deneyim kazanabilirler. Üretici firma ile firmadan alışveriş yapmak isteyen müşteriler arasında köprü görevi görürler. Bu pozisyon, bağlı olduğu kurumu temsil eder. Tüm sürecin hedefler ve ilkeler içerisinde sorunsuz bir şekilde ilerlemesine destek olur. operasyon elemanı ne iş yapar sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamak için öncelikle bu pozisyondaki görevler ve sorumluluklar açıklanmalıdır.

Operasyon Elemanı Ne İş Yapar? Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Operasyon elemanı görev tanımı üretim, tedarik ve lojistik gibi süreçlerde departmanın ihtiyaçlarıyla şekillenir. Çalıştığı kurumun hemen hemen tüm faaliyetlerinde yer alır. Farklı alanların sorumluluğunu alır. Görev aldığı sektör ve kuruma göre yetkileri değişkenlik gösterir. Operasyon elemanı görevleri şunlardır:

 • Bulunduğu departmanda kullanılan araç, gereç ve diğer malzemelerin kullanılabilirliğini kontrol etmek,
 • Üst birimlerin kendisinden istediği belgeleri işlemek,
 • Belgeleri tasnif etmek, arşivlemek ve istenildiği zaman arşivden çıkarmak,
 • Kurumun gereksinimlerine uygun kargo, kurye ve diğer lojistik seçeneklerini yönlendirmek,
 • Bağlı olduğu operasyon grubunun hedeflerini takip edip gerekli uygulamalar konusunda yardımcı olmak,
 • Perakende mağazalar ya da toptancılar aracılığıyla alıcılara aksesuar, giysi ya da malzeme satmak,
 • Potansiyel alıcılar ile buluşup onları kurumun aktif alıcıları hâline getirmek,
 • Yurt içi ve yurt dışı seyahat etmek,
 • Mağaza içi defile gibi özel etkinlikler organize etmek,
 • Destek faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olmak,
 • Tedarik zincirinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak,
 • Depo, stok, lojistik ve üretim sürecini kontrol etmek,
 • İş akışının planlanmasına, yönetilmesine ve iyileştirilmesine destek olmak.

Operasyon Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Operasyon elemanı olmak için ön lisans ya da lisans mezuniyeti gerekir. Türkiye'de bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi gibi birçok kurumdan eğitim alınabilir. İlgili eğitim, üniversitelerin Pazarlama, Dış Ticaret ve Lojistik gibi programlar ile tamamlanır. Bunun yanı sıra meslek liselerinin ilgili bölümlerinden de eğitim alınabilir. Eğitim alanlar; ekonomi, ulaştırma sistemleri, tedarik zinciri yönetimi, yönetim ve organizasyon, fiziksel dağıtım yönetimi, perakende işletmeciliği ve pazarlama yöntemleri gibi dersler ile bilgi ve deneyim kazanırlar. Adaylar, özel sertifika programlarına katılarak mesleki gelişimlerine katkıda bulunabilirler. Dış Ticaret, Satış-Pazarlama, Lojistik ve Depo Yönetimi, Satış Teknikleri, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Satış Ekipleri, Stok Yönetimi ve Zaman Yönetimi gibi çeşitli sertifika eğitimlerine katılabilirler. Bu diploma ve sertifikalar operasyon elemanı olmak isteyen adaylara avantaj sağlar. Eğitimler sayesinde bilgi edinen adaylar, öğrendiklerini çalışma hayatında uygulamalı olarak gerçekleştirirler.

Operasyon Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Operasyon elemanı nasıl olunur sorusu bu pozisyonda çalışmak isteyen adayların cevabını merak ettiği bir sorudur. İlgili pozisyonda çalışmak için öncelikle mesleki eğitim alınabilir. Ardından, sertifika programları ile gelişime devam edilebilir. Uzmanlaşmak istenilen alana uygun deneyim kazanılır. Bu eğitim programları tamamlandıktan sonra iş ilanları araştırılır. Uygun iş yerlerine başvuru yapılır. Adaylar, eğitimlerini tamamlandıktan sonra müracaatlara başlayabilir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişilerde bulunması gereken özellikler arasında; güçlü insani ilişkiler kurma yeteneği, planlama ve organizasyon yeteneği, düzgün diksiyon, yüksek ikna kabiliyeti, detaycılık, dikkatli ve sabırlı olmak, takım çalışmasına yatkınlık, öğrenmeye ve gelişime açıklık, özgüvenli ve güler yüzlü olmak gibi kişisel nitelikler ile birlikte Microsoft Office programlarında yetkin olmak, ileri seviyede İngilizce bilgisi, G-Suite program hakimiyeti, sevk ve idare konusunda bilgi sahibi olunması, ERP uygulamalarında deneyim sahibi olmak gibi teknik yeterlilikler yer alır. Operasyon elemanı olmak isteyenler, şirketlerin isteklerini karşılayacak yeterlilikte ise başvuru yapabilirler. Başvuru sürecinde, sertifika ve diplomalar ile sahip olduğunuz deneyimler adaylara avantaj sağlar.

Operasyon Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Operasyon elemanı olmak isteyenler geniş bir istihdam alanına sahiptir. İlgi duydukları sektöre göre farklı iş yerlerinde çalışabilirler. Zincir mağazalar, alışveriş merkezleri, kurumsal firmalar, marketler, teknoloji şirketleri ya da turizm acenteleri gibi çeşitli yerlerde iş imkânı bulabilirler. Gıda, hizmet, tekstil ya da ilaç gibi sektörlerde istihdam edilirler. Operasyon elemanı görev tanımı, bulunduğu sektör ve iş yerine göre değişir. Bu pozisyonda çalışanlar deneyim kazandıkça pozisyonlarını yükseltebilirler. Operasyon elemanı maaşı, kurumun çalışma şartlarına ve prensiplerine, bireyin bilgisine ve deneyimine bağlı olarak farklılık gösterir. Adaylar, kendilerine uygun ilanları seçerek müracaat ederler. Başvurularını yaptıktan sonra değerlendirmeye alınan operasyon elemanları, mülakatlara katılır. Bu pozisyonun gereklilikleri, alanında eğitim almış ve deneyim kazanmış kişiler tarafından yerine getirilir. Yeteneklerini göstermek isteyen kişiler, pozisyonun iş ilanları konusunda araştırma yaparlar. Bu meslek grubunda çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net'in operasyon elemanı için tüm Türkiye'de sunduğu iş fırsatlarını inceleyip takip edebilirler. Yaşadıkları şehir ya da sektör özelinde arama yapmak ve ilgili ilanları değerlendirmek için operasyon elemanı iş ilanları sayfasını ziyaret edebilirler.