Plastik Enjeksiyon Teknisyeni Nedir?

Plastik Enjeksiyon Teknisyeni Ne Demek?

Günümüzde kullandığımız çoğu ürün plastik enjeksiyon yöntemi ile plastikten üretilir. Plastik enjeksiyon yöntemi ise şöyle açıklanabilir; plastik ham maddesinin, şekil verilecek kalıplara enjeksiyon yöntemiyle basılmasıdır. Plastik enjeksiyon yapan fabrika, firma ve markalar vardır. Bu alanlarda mühendis, kalıpçı ve plastik enjeksiyon teknisyeni gibi birçok meslek grubu birlikte çalışır. Plastik enjeksiyon teknisyeni diğer meslek grupları ile iletişim hâlindendir. İşlem öncesinde, sırasında ve sonrasında grup halinde çalışarak basılan kalıbın kullanıma sunulmasını sağlar. Kalıpların tek bir giriş kısmı bulunur ve oradan plastik ham maddesi enjekte edilir. El becerisi ve ustalık isteyen iş kolu ile ilgili bilgi sahibi olmak için görev ve sorumluluklara göz atmak gerekebilir.

Plastik Enjeksiyon Teknisyeni Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Plastik enjeksiyon yöntemini kullanan alanlarda çalışan plastik enjeksiyon teknisyeni ne iş yapar sorusuna şöyle yanıt verilebilir; plastik enjeksiyon yönteminin kullanılması için gerekli olan kalıp çizimlerini yapar. Yapılan çizimlerin tasarımını ve üretimini sağlar. Gerekli koşulları sağlayan atölyelerde kalıp üretimi yapan bilgisayarlara üretim programlarını işler. Diğer meslek gruplarına gerekli durumlarda yardımcı olur. Her meslek grubunda olduğu gibi plastik enjeksiyon teknisyeninin de bazı görevleri ve sorumlulukları bulunur. Plastik enjeksiyon teknisyeni, işlemleri bu görev ve sorumluluklar dahilinde gerçekleştirir. Plastik enjeksiyon teknisyeni sorumlulukları ve görevleri en net şu şekilde sıralanır;

 • Üretilen makine, kalıp ve plastik ürünün çizimini yapmalıdır.
 • Plastik ham maddesiyle üretilecek ürünlerin kalıp tasarımını yapmalıdır.
 • Kalıp tasarımını bilgisayar destekli çizim programları kullanarak yapmalıdır.
 • Plastik enjeksiyon yönteminde gerekli olan kodları ilgili yerlere göndermelidir.
 • Mesleğinin gerektirdiği devre kurma ve çizme gibi elektrik işlemlerini bilmeli ve uygulamalıdır.
 • El becerisi gerektiren işlemleri yapmalıdır.
 • Plastik enjeksiyon yönteminde kullanılan makine, el, şişirme, vakum, ekstrüzyon, rotasyon, sıkıştırma ve transfer kalıplarını üretmelidir.
 • Çalışma alanında iş organizasyonunu yapmalıdır.
 • Mesleğinin gerektirdiği plastik enjeksiyon programlarını ve yardımcı ekipmanları etkin şekilde kullanmalıdır.
 • Kalıplardan çıkan malzemelerin kusurlu kısımlarını onarmalıdır.
 • Kalıplardan üretilen maddeleri çıkartmalıdır.
 • Gerekli yüzey sembolleri ve ölçülendirme işlerini yapmalıdır.
 • Gerekli bilgisayar programları ile çizim yapmalıdır.
 • Plastik enjeksiyon işleminde kullanılan kalıpların bakım ve onarımını yapmalıdır.
 • Meslek alanındaki gelişmeleri takip etmelidir.
 • Üretimi tamamlanan malzemenin gerekli ölçümlerini ve kontrollerini yapmalıdır.

Plastik enjeksiyon teknisyeni görev tanımı şöyle açıklanabilir; plastik enjeksiyon teknikeri, görev ve sorumlulukları dahilinde hareket ederek gerekli ekipmanları kullanır ve üretim programı hazırlar. Plastik enjeksiyon teknisyeni iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymalıdır. Kullanılan maddelerin kokusundan zarar görmemek için maske takılmalıdır. Plastik ham maddesinin cilde ve göze temas etmemesi için gözlük ve koruyucu tulum giymelidir. Ham maddeye saç, kıl, toz gibi maddelerin kaçmaması için bone kullanılmalıdır. Kullanılan makineler yüksek ısı ve elektrik ile çalıştığı için koruyucu eldiven ve kauçuk tabanlı çizmeler kullanılmalıdır.

Plastik Enjeksiyon Teknisyeni Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Plastik enjeksiyon teknisyeni nasıl olunur sorusuna şöyle yanıt verilebilir; plastik enjeksiyon teknikeri olabilmek için meslek liselerinin pozisyon ile ilgili bölümlerinden mezun olunabilir. Devamında üniversitelerin iki yıllık Lastik ve Plastik Teknolojisi bölümünden mezun olunmalıdır. Bu eğitim yılları boyunca birçok mesleki ders alınır. Alınan bu derslerin bazıları şunlardır; teknik resim, makine bilgisi, lastik malzemeler ve kullanımı, plastik maddeler ve kullanımı organik kimya, ekstrüzyon teknolojisi. Teorik derslerin yanı sıra bölümde uygulamalı dersler de bulunur. Bu dersler stajla pekiştirilir. İlgili eğitimleri başarıyla tamamlayan kişiler mezun olarak plastik enjeksiyon teknisyeni olarak çalışmaya başlayabilir.

Plastik Enjeksiyon Teknisyeni Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Plastik enjeksiyon teknisyeni olmak için birtakım şartlar bulunur. İlgili şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • En az lise mezunu olmak gerekir.
 • Liselerin lastik ve plastik alanlarıyla ilgili bölümlerinden mezun olunmalıdır.
 • Üniversitelerin lastik ve plastik teknolojisi bölümünden mezun olunmalıdır.
 • Grup çalışmalarına uyum sağlamalıdır.
 • El becerisi kuvvetli olmalıdır.
 • Mesleğinin gerektirdiği bilgi birikimine sahip olunmalıdır.
 • Yoğun iş temposuna uyum sağlamalıdır.
 • Bilgisayar programlarını bilmeli ve etkin şekilde kullanılmalıdır.
 • Plastik enjeksiyon işlemlerinde kullanılan makineler hakkında bilgi sahibi olmalı ve bunları etkin şekilde kullanmalıdır.

Plastik Enjeksiyon Teknisyeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Plastik enjeksiyon teknisyeni olacak kişilerin gerçekleştirilecek işlemler sırasında kullanılacak ham maddelerin yapısına, makinelerin kullanımına ve kalıpların yapısına hâkim olması gerekir. Üretim sırasında makinede oluşabilecek aksaklıkların giderilebilmesi ve sürecin problemsiz yürütülmesi de yine plastik enjeksiyon teknisyeni işe alım şartları arasında yer alır. Plastik enjeksiyon teknisyenleri genel olarak fabrikalarda ya da üretim bölümlerinde çalışacağı için vardiyalı sistemde çalışabilir. Bu sebepten ötürü firmalar genel olarak vardiya sistemine ayak uydurabilecek adayları tercih eder. Plastik enjeksiyon teknisyeni işe alım şartları arasında; üretim sürecinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyum sağlamak da yer alır. Firmadan firmaya değişmekle beraber plastik enjeksiyon teknisyenlerinin üretim araçlarının bakımlarını üstlenmesi de gerekebilir. gerekli raporların tutulması ve yöneticilere sunulması da yine plastik enjeksiyon teknisyeninin görevleri arasında yer alır. Bu nedenle iş başvurusunda bulunacak kişilerin temel bilgisayar bilgisine sahip olması beklenebilir. Plastik enjeksiyon teknisyeni iş ilanlarına Kariyer.net üzerinden ulaşılabilir. Gerekli şartları karşılayan kişiler Kariyer.net üzerinden ilgili ilanlara başvuruda bulunabilirler. Plastik enjeksiyon teknolojisi gelişmekte olan bir alandır. Üretim sektöründe bu alanda çalışanlara her daim ihtiyaç duyulur. Bu doğrultuda plastik enjeksiyon teknisyeni maaşı değişiklik gösterebilir. Maaş miktarı, firmaya ve kişinin niteliklerine bağlı olarak belirlenebilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.810 / Aylık
13 kişinin ortalama maaşıdır.