Saç Tasarımcısı Nedir?

Saç Tasarımcısı Kimdir?

Kafa yapısı ve yüz şekli dikkate alınarak saçların şekil almasını sağlayan kişilere "Saç Tasarımcısı" denir. Genellikle kuaförlerde ya da güzellik salonlarında görev alan bu kişiler gerekli eğitimleri alırlar.

Saç tasarımcısı, üniversitelerde ya da çeşitli kurumlarda eğitim alarak kendini geliştiren kişilerdir. Saç ile ilgili bakım, onarım ve kesim işlerinden saç tasarımcısı sorumludur. Bunların yanı sıra gelen müşterilere hem yüz şekline hem de saç yapısına uygun şekilde işlemler uygular.

Saç Tasarımcısının Görevleri Nedir?

Saçların hijyeniik koşullarda tasarlanması oldukça önemlidir. Bu noktada saç tasarımcısına birçok görev düşer. Bu görevler şu şekildedir:

  • Yüz şekline uygun saç kesimi yapabilmek,
  • Saçlarda istenilen rengin elde edilmesini sağlamak,
  • Yüz şekline ve ten rengine uygun şekilde saçları dizayn etmek,
  • Saçlara bakım yapmak,
  • İş organizasyonunu sağlamak,
  • Fön, maşa, perma, röfle, balyaj gibi birçok işlemi yapmak,
  • Saça topuz, örgü gibi şekiller vermek,
  • Gelin başı yapmak.

Kimler Saç Tasarımcısı Olabilir?

Saç tasarımcısı olmak için 2 yol vardır. İlki üniversitelerin ilgili bölümünde 2 yıllık eğitim almak ve başarı ile bitirmektir. İkincisi ise; halk eğitim merkezlerinde açılan kurslara katılarak sertifika kazanmaktır. Halk eğitim merkezlerinde açılan "Saç Tasarımı Kursu", saç modellerinin modaya uygun şekilde tasarlanmasını öğretmeyi amaçlar. Kursların süresi değişiklik gösterir. Kurs sonunda başarılı olan kişilere sertifika verilir. Halk eğitim merkezinde verilen dersler, Saç Bakım Kozmetikleri, Saç ve Cilt Analizi, Saç Şekillendirme ve Renklendirme, Saç Yıkama, Salon Hazırlığı ve Hijyeni şeklindedir.

Saç Tasarımcısı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Saç tasarımcısı eğitimi almak için üniversitelerin "Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri" bölümünü okumanız gerekir. Saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümünde okutulan dersler, İş Sağlığı Ve Güvenliği, Cilt Bakımı Uygulamaları, Temel Makyaj, Saç Bakımı Ve Yapımı, Temel Sanat Eğitimi, Vücut Bakım Uygulamaları, Sahne ve Objektif Makyajı, Kalıcı Makyaj şeklindedir.

Saç Tasarımcısı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.250 / Aylık
4 kişinin ortalama maaşıdır.