Makyöz Nedir?

Makyöz Ne Demek?

Makyöz, makyaj yapan kişilere denir. Makyaj, renkli kozmetik ürünleri kullanarak kusurlu tarafların kapatılması ve güzel bölgelerin öne çıkarılması sanatıdır. Çeşitli eğitimler alarak bu sanatı icra edene de, yani makyaj sanatçılarına da makyöz denilmektedir.

Makyöz Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Makyöz sanatçıları makyaj yaparak kişilerin kusurlarını kapatır. Bu işi yapanlar film ve TV setlerinde, tiyatro ve güzellik salonlarında çalışabilir.

Nasıl Makyöz Olunur?

Profesyonel bir makyaj yapmak için makyaj eğitimleri almak gerekir. Her kişinin yüz biçimi kendine has olduğundan ve farklı ortamlarda değişik makyaj uygulamasına gerek duyulduğundan (örneğin gelin makyajı gibi), makyaj eğitimi çok önemlidir. Makyaj sanatçısı olmak istiyorsanız profesyonel yardım almanız önerilir. Bu eğitim, cilt ve yüz tipleri, kozmetik ürünleri, mekan ışığı, ten renkleri ve makyaj tekniklerinin yer aldığı geniş bir programa sahiptir.

Makyöz Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Profesyonel makyaj sanatçısı olmak için herhangi bir bölüm okunmasının zorunluluğu yoktur ama güzellik kursları ve ilgili fakülteler (saç ve makyaj, medya makyajı, güzellik terapisi, kuaförlük, tiyatro makyajı vb.) bu işi yapmak isteyenlere deneyim ve bakış açısı kazandıracaktır. Özellikle yurt dışına açılmak isteyenler, uluslararası geçerlilik sertifikasına sahip güzellik eğitimi kurumlarını tercih edebilir.

Makyözde Olması Gereken Özellikler

Makyaj, kişilerin güzel görünmek için başvurduğu bir yöntemdir. Makyözlerden aşağıda yer alan özellikleri taşıması beklenir.

  • Estetik trendlerinin bilincinde olma
  • Yüz tiplerini ve ten renklerini tanıma
  • Makyaj markalarını bilme
  • Tasarım ekibi ile çalışmaya yatkınlık
ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.390 / Aylık
19 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Makyöz Mülakatları