Saha Satış Sorumlusu Nedir?

Saha Satış Sorumlusu Ne Demek?

Saha satış sorumlusu çalıştığı şirketin ürün veya hizmetlerini belli bölgelerde tanıtma ve kâr elde etme amacıyla pazarlama faaliyetlerini yürüten kişilere verilen addır. Bu kişiler, şirketin müşteri portföyüne yeni üyeler kazandırma ve müşterilerin ürünlerden memnun olmasını sağlama amacıyla da çalışmalarını yürütür. Bu pozisyonda görev yapanlar, sorumlu oldukları bölgedeki müşterileri ziyaret ederek görüş ve şikayetlerini alma, taleplerini üst yönetime bildirme, siparişlerini tedarik etme gibi görevleri üstlenir. Ziyaret etmenin yanı sıra kimi çalışanlar telefonla veya mail yoluyla ulaşarak müşterilerle iletişim kurabilir. Saha satış sorumlusu iş tanımı gereği çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Şirketin müşteri potansiyellerini geliştirirken aynı zamanda ürün, hizmet ve projelerin satış hedeflerine ulaşmak amacıyla çalışmalarda bulunur.

Saha Satış Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Saha satış sorumlusu, çalıştığı şirketin satış hedeflerinin gerçekleşmesinde doğrudan etkilidir. Bu kişiler, firmanın müşterilere karşı olan yüzüdür. Bu sebeple bir kuruluşun sektörde başarı sağlamasının unsurlarından biri saha satış personellerinin performansıdır. Saha satış sorumlusu görevleri şunlardır:

 • Sorumlu olduğu ürünlerin pazar araştırmasını yaparak potansiyel satış imkanlarını belirlemek.
 • Müşteri portföyünü genişleterek şirkete yeni satış imkanları sağlamak.
 • Satış hedeflerini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütmek.
 • Satış süreçleri ile ilgili analiz ve planlamalar gerçekleştirmek.
 • Belli dönemlerde satış hedeflerinin durumlarını inceleyerek ilerlemeler ile ilgili yöneticilere bilgi vermek.
 • Hedef kitle araştırması yaparak potansiyel müşteriler hakkında bilgi toplamak.
 • Tanıtım fikirleri geliştirerek stratejiler planlamak. Tanıtım fikirlerini üst yöneticilere sunarak portföyünü genişletmeye çalışmak.
 • Müşteriler ile birebir görüşerek görüş ve önerilerini almak.
 • Satış ve pazarlama bütçelerini ekibiyle görüşerek gerekli planlamaları yapmak.
 • Müşterilerin siparişlerini ilgili birimlere bildirmek, yeni siparişler ile ilgili sözleşmeler oluşturmak.
 • Müşterilerin istekleri doğrultusunda fiyat teklifleri oluşturarak bunların hayata geçirilmesi için planlama yapmak.
 • Satın alma işlemleri sonrası ilgili rapor ve sözleşmelerin yöneticilere ulaşmasını sağlamak.
 • Satış ve pazarlama süreçlerinin raporlarını hazırlamak.
 • Müşteri ilişkileri yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak, müşterilerin problemleriyle birebir ilgilenmek.

Saha satış sorumlusu görev tanımı içerisinde yukarıdaki maddeler bulunur. Bu mesleği icra eden kişiler, yoğun çalışma temposuna sahiptir. Müşteri ziyaretleri, müşteriler ile doğrudan yüz yüze veya telefonla görüşmeyle beraber yöneticilerle sürekli iletişim halinde olmayı gerektirir. Yıllık, aylık ve haftalık satış hedeflerinin takibi ile müşterilerin sipariş ve teklif taleplerinin yerine getirilmesi gerekir.

Saha Satış Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Saha satış sorumlusu nasıl olunur sorusunun cevabı araştırılırken, alınması gereken eğitimle ilgili bilgi toplamak gerekir. Saha satış sorumlusu olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Firmalar genellikle İşletme ve İktisat gibi bölümlerden mezun olan kişileri tercih eder. Lise mezunu olan ve bu meslekte tecrübe kazanmış kişiler de satış konusunda başarılı olabilir. Saha satış sorumlusu olarak çalışacak kişiler aynı zamanda Halkla İlişkiler, Pazarlama , Reklamcılık gibi bölümlerden mezun olarak bu görevi yerine getirmek için çalışabilir. Bunların yanı sıra saha satış sorumlusu olmak için en önemli kriter iletişimdir. Hem sözlü hem yazılı iletişimi başarılı olan kişiler bu meslekte ilerleme kaydetme konusunda avantaj sağlar. Bu sebeple bu sektörde çalışanların iletişim alanında eğitim alması başarılarını arttırır. Yapılan satışlar konusunda dönemsel rapor hazırlanacağı için MS Office programlarına hakim olmak gereklidir. MS Office eğitimi almak mesleki başarıyı arttırır.

Saha Satış Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Saha satış sorumlusu sorumlulukları nedeniyle yoğun iş temposuna sahip mesleklerden birisidir. Bu mesleği icra etmek için öncelikle yoğun iş temposuna uyum sağlamak gerekir. Birçok firma çalışanlardan araç kullanabilmesini talep eder. Aynı zamanda seyahat engeli bulunmayan kişiler aranabilir. Bunların yanı sıra saha satış sorumlusu olarak çalışacak kişilerin iletişim becerisinin güçlü olması gereklidir. Bunun için eğitimler almak faydalı olabilir. Sözlü iletişim ile yazılı iletişim konusunda yetenek sahibi olmalıdırlar. Disiplinli olarak, fırsatları iyi değerlendirmelidirler. İkna kabiliyeti yüksek kişiler müşteri ziyaretleri konusunda başarılı olabilir. Aynı zamanda pazarlamasını yaptığı ürün ve hizmetler konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bilgisayar kullanımına hakim olmalıdır. Gelişen internet ve teknoloji kullanımı nedeniyle dijital pazarlama konusunda bilgi sahibi olması iş başarısını arttırabilir. Saha satış sorumlusu maaşları görev yapılan kurumun özellikleri ve adayların eğitim bilgilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı firmalar satış rakamlarına göre çalışanlarına prim sağlamaktadır.

Saha Satış Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Müşteri ile hem yüz yüze hem de uzaktan iletişim sağlaması nedeniyle firmalar, bu alanda çalışacak kişileri özenle seçme gayreti gösterirler. Bu kişilerde aranan bazı özelikler şu şekilde özetlenebilir:

 • İkna kabiliyetine sahip olması,
 • Müşteri ile diyalog esnasında doğru bilgi aktarabilmesi,
 • Müşteriyi dinleme becerisi,
 • Sektör konusunda bilgi sahibi olması,
 • İş takibi konusunda disiplinli olması,
 • Planlı ve stratejik çalışabilmesi,
 • Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilmesi,
 • Seyahat engelinin bulunmaması,
 • Sonuçları tahmin ederek aksiyon alabilmesi,
 • Ekip çalışmasına yatkın olması,
 • Tercihen üniversite mezunu olması.

Saha satış sorumlusu nedir denildiğinde bütün bu niteliklere sahip olan ve aldığı eğitimle de bu özellikleri destekleyen kişiler gösterilebilir. Kariyer.net üzerinden saha satış sorumlusu iş ilanları incelenebilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Örneğin Ankara saha satış sorumlusu iş ilanları aracılığıyla iş ilanlarına ulaşmak mümkündür.