Satış Pazarlama Direktörü Nedir?

Satış Pazarlama Direktörü Ne Demek?

Satış pazarlama direktörü, satış ve pazarlama alanındaki çalışmaların yürütülmesini sağlayan ve kontrolünü yapan yöneticidir. Yönetici pozisyonundaki kişi, çalıştığı işletmenin tüm satış ve pazarlama işlemlerini kesintisiz olarak sürdürülmesinden sorumludur. Müşterilerin memnun edilmesi ve aradaki iletişimin kuvvetlendirilmesi gibi beklentilerin yanında yeni potansiyel müşterileri de portföye eklemek gibi görevleri vardır. Kendi sorumluluğunda olan bölgenin satış ve pazarlama işlemlerinin profesyonel bir şekilde yapılabilmesi için mahiyetindeki personel ile birebir iletişimde olur. İdeal satış ve pazarlamanın nasıl yapılacağı konusunda sürekli araştırma yapar. Araştırmaları sonucunda stratejiler geliştirir.

Satış Pazarlama Direktörü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış pazarlama direktörü sorumlulukları temelinde çalıştığı departmanda verilen görev ve sorumlulukları ekip arkadaşları ile birlikte yönetmek vardır. Bu görevler, departmanda çalışan kişilere genellikle direktör tarafından dağıtılır. Satış pazarlama direktörü ne iş yapar sorusu şöyle cevaplanabilir; şirkette satış ve pazarlama ile ilgili tüm kararları veren ve görev dağılımı yapan kişidir. Satış pazarlama direktörü, bir işletmenin kar elde etmesi açısından kritik çalışanlardan biridir. Firmanın çıkartmış olduğu ürünün veya hizmetin, müşteriye en kısa ve kolay yoldan nasıl satışının gerçekleştirileceğini hesaplayarak doğru satış teknikleri ile projelerinin uygulanmasını sağlar. Pazarlama ve satış çalışmaları ile kazancın artırılması, satış pazarlama direktörü görevleri arasında yer alır. Direktör, departmanının verimli çalışabilmesi için görev dağılımı yapar ve koordinasyonu sağlar. Etkili bir iletişim becerisine sahip olması beklenen satış direktörünün sorumlulukları kapsamında kendisine verilen görevler önceden belirlenmelidir. Satış pazarlama direktörü görev tanımı genel olarak aşağıdaki maddeleri içerir;

 • İşletmenin mevcut pazarlar dışında yeni pazarlara girmesini sağlamak,
 • İşletmenin mevcut satış sonuçlarını takip ederek gidişata göre yeni pazarlama ve satış stratejiler geliştirmek,
 • Satış ve pazarlama raporlarını hazırlamak, idareye sunmak,
 • Satış ve pazarlama personelinin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak,
 • Satış ve pazarlama sektöründe ortaya çıkan yeni trendleri takip ederek firma stratejilerine dahil etmek,
 • İşletmenin yönetim kuruluna istenen raporları sunmak,
 • İşletmenin optimum kar seviyesine ulaşması için çalışmalar yapmak,
 • Satış ve pazarlama için pazar hedef kitlesi belirlemek,
 • İhtiyaç halinde yeni projeler geliştirmek, kriz yönetmek.

Satış Pazarlama Direktörü Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Satış pazarlama direktörü nasıl olunur sorusuna eğitim açısından; üniversitelerin İşletme Bölümü veya İktisat Bölümü gibi alanları başarı ile tamamlanmalıdır, yanıtı verilebilir. Bunun yanı sıra kişinin sektörde belirli bir süre deneyim sahibi olması ve aktif olarak satış pazarlama alanında çalışmış olması beklentiler arasındadır. Çalışılan kurumun uluslararası ilişkilerine göre yabancı dil bilgisine dair belge istenebilir. Satış ve pazarlama alanında yöneticilik yapmak isteyen adaylar, ilgili sertifika programlarına katılarak kendilerini geliştirebilir. Sertifikalar bazı işverenler tarafından işe alım tercihi olabilir.

Satış Pazarlama Direktörü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış ve pazarlama direktörlerinden yüksek derecede ticari farkındalığa sahip olmaları, satış ve pazarlama becerileri ile satış ve kar arasındaki bağlantıları kurarak firma faydasına çalışmalar yapması beklenir. Baskı ve stres altında çalışabilme yeteneği de satış pazarlama direktöründe bulunmalıdır. Firmaların satış pazarlama direktörlerinde aradığı özellikler genel olarak şu başlıklar altında toplanabilir:

 • Satış ve pazarlama konusunda deneyimli ve ilgili pazar hakkında bilgi birikimine sahip tecrübeli olmak,
 • Satış ve pazarlama stratejilerini çalışanlarına empoze edebilmek,
 • Firma beklentilerini karşılamak için yeni fikirler üreterek oluşabilecek yenilikleri firma faydasına kullanabilmek,
 • Yazışma dili ve sözlü iletişim konularında kabiliyetli olmak,
 • Zaman planlanması yapabilme, personelini de buna göre yönetebilme becerisine sahip olmak,
 • Ekibi ile koordineli çalışarak personelin ihtiyaçlarına zamanında cevap vermek.

Satış Pazarlama Direktörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış pazarlama direktörü pozisyonu için açılan ilanlarda birtakım şartlar yer alır. Firmaya bağlı olarak kriterler belli ölçüde farklılık gösterir. Bazı genel şartlar ise çoğu ilanda görülür. Bu bağlamda satış pazarlama direktörü pozisyonu için işe alım şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerden mezun olmak,
 • İşletme tercihine göre İngilizce ya da farklı bir dil bilmek,
 • MS Office programlarını iyi kullanabilmek,
 • Sektörde belirlenen süre boyunca deneyim sahibi olmuş olmak,
 • İkna ve iletişim kabiliyeti yüksek olmak,
 • Ekip yönetebilmek, personel görev dağılımını doğru ve koordineli olarak yapmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak.

Satış pazarlama direktörü maaşları firmaya göre farklılık göstermektedir. Ayrıca personelin tecrübesi ve nitelikleri maaş miktarını etkiler. Bu pozisyonda çalışmak ve kariyerini bu yönde ilerletmek isteyen kişiler, satış pazarlama direktörü iş ilanları sayfasından araştırma yaparak kendilerine uygun ilanlara başvurabilirler. Diğer yandan Kariyer.net'in filtreleme özelliğini kullanan adaylar, belirledikleri il ve ilçe özelindeki iş ilanlarını listeleyebilir. Örneğin; İstanbul'da yaşayanlar veya çalışmak isteyenler, İstanbul satış pazarlama direktörü iş ilanları seçeneklerini sıralayabilir.