Satış ve Pazarlama Temsilcisi Nedir?

Satış ve Pazarlama Temsilcisi Nedir?

Satış ve Pazarlama Temsilcisi Ne Demek?

Satış pazarlama temsilcisi nedir sorusuna şöyle yanıt verilebilir; çalıştığı firmalara yeni müşteriler kazandıran, firmanın bu departmanlar dahilindeki pazar payının geliştirilmesi için stratejiler üreten, firma ve müşteriler arasında köprü görevi gören kişilerdir. Her ne kadar satış ve pazarlama departmanları bir bütün olarak anılsa da bu iki bölüm arasında işleyiş konusunda bazı farklılıklar bulunur. Bu bağlamda temsilci, pazarlama departmanı için ürünün ortaya çıktığı ilk andan itibaren gerekli reklam ve tanıtım stratejilerinin üretilmesini sağlamakla yükümlüdür. Satış departmanı ise üretilen ve çeşitli pazarlama teknikleri ile ortaya sürülen ürünün satışından, yani müşteriye iletilmesinden sorumludur. Bu her iki alan dahilindeki sorumlulukları yerine getirmek de yine satış pazarlama temsilcisi görev tanımının bir parçasıdır.

Satış ve Pazarlama Temsilcisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış pazarlama temsilcisi ne iş yapar sorusu şöyle cevaplanabilir; firmaların verdiği satış hedeflerine ulaşılmasını sağlamak ve şirketlerin pazar payının genişletilmesi gibi işlerde görev alır. Buna ek olarak satış ve pazarlama temsilciliği görevinde bulunan kişilerin; pazar ve müşterilerin ihtiyaçlarını araştırması, bunları rapor hazırlayarak sunabilmesi, satılmak istenen ürünler ya da hizmetler için uygun satış ve pazarlama stratejilerini geliştirmesi gibi görevleri de bulunur. Satış ve pazarlama temsilcisi olan kişiler aynı zamanda; müşterilerin istekleri ve şikayetlerine pratik çözümler üretmek, ürünler ya da verilen hizmet ile ilgili reklam altyapı çalışmaları hazırlamak, ürünlerin tanıtımını akıcı bir şekilde hem sosyal mecralarda hem de sahada yapabilmek gibi yükümlülükleri de yerine getirirler. Satış ve pazarlama temsilcisinin görevleri, bünyesinde çalışılan firmaya ya da sektöre göre de farklılıklar gösterir.

Satış ve Pazarlama Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış ve pazarlama temsilcisi nasıl olunur sorusunun birçok farklı cevabı bulunur. Üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarında satış pazarlama alanında eğitim alanlar bu işi yapabilirler. Dört yıllık İşletme, Pazarlama ve İktisat gibi bölümlerden mezun olan kişiler de şirketlerin satış ve pazarlama bölümlerinde görev alabilirler. Bu bölümler pek çok üniversitede yer alır. Tüm bunların yanında, bu alana ilgi duyan tüm lisans ya da ön lisans mezunları da tecrübe ve ek eğitimler sayesinde bu alanda çalışma şansı yakalayabilirler. Satış ve pazarlama temsilcisi olmak için bu alanda eğitim veren kurslar da tercih edilebilir. Çoğu firma için bu alanda alınan bir eğitim ve sonrasında kurs ile verilen sertifikanın bulunması yeterlidir. Bazı firmalar da işe alım şartları kapsamında, özel bir dalda lisans ya da ön lisans mezunu olan kişileri tercih edebilir.

Satış ve Pazarlama Temsilcisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış ve pazarlama temsilcisi olmak için gerekli olan şartların başında üniversitelerden ilgili lisans ya da ön lisans bölümlerinden mezun olunması ya da alanda farklı seminer ve eğitimlerin alınması gelir. Satış ve pazarlama temsilcisi olmak isteyen kişilerin sahip olması beklenen özellikler sektöre göre değişebilir. Ama genel olarak aranan ortak nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Hem satış hem de pazarlama alanları ile ilgili eğitimleri almış olmak.
  • Alınan eğitimdeki bilgileri her iki alan için de uygulayabilmek.
  • Çalışılan sektöre dair pazar araştırması yapabilmek ve bu araştırmaların sonuçlarını analiz edebilmek.
  • Sektörün ihtiyacı olan hizmet ve ürünleri belirlemek, bunları rapor halinde sunabilmek.
  • Yeni çıkan ürün ve verilen hizmetlerin tanıtımını, pazarlamasını ve satışını doğru taktikler ile yapabilmek.
  • Yüksek ikna kabiliyetine ve güçlü bir iletişim becerisine sahip olabilmek.
  • Temel Microsoft Office programlarını ileri düzeyde kullanabilmek.
  • Reklam altyapısı oluşturabilmek ve bunun için gerekli olan bilgisayar tabanlı uygulamaları kullanabilmek.
  • Ürünlerin tanıtımını yapmak için saha çalışmalarına katılmak, yani müşterinin bulunduğu ev ve iş yerlerine gitmek.

Satış ve pazarlama alanında çalışmak isteyen kişilerin bu özelliklere sahip olması ve bu sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirebiliyor olması gerekir.

Satış ve Pazarlama Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış ve pazarlama temsilcisi olmak isteyen kişiler, hemen hemen her sektörde çalışabilirler. Bu konuda ön plana çıkan alanlar içerisinde; telekomünikasyon, giyim, sağlık, teknoloji, market ve yeme-içme gibi sektörler yer alır. Satış ve pazarlama temsilcisi işe alım şartları arasında adayların bu alanda belirtilen temel becerilere sahip olması beklenir. Bu bağlamda kişilerde aranan özellikler; MS Office programlarına hâkim olunması, şirketin verdiği satış hedeflerinin gerçekleştirilmesi, ürünlerin tanıtımının doğru ve etkili bir şekilde yapılabilmesi gibi şartlardır. Ayrıca satış ve pazarlama temsilcisi olarak çalışan kişilerinin ikna kabiliyetlerinin yüksek, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinin de kuvvetli olması beklenir. Bu görev kapsamında çalışmak isteyen kişiler bazı firmalarda sözlü olarak satış ve pazarlama temsilcisi mülakatları süreci geçirebilirler. Küçük çaplı firmalarda ise mülakat kavramından ziyade deneyimler ve yeteneklere göre değerlendirilme durumu söz konusudur. Satış pazarlama temsilcisi maaşları; sektöre, firmaya ve kişinin tecrübelerine göre belirlenir. Eğer siz de satış ve pazarlama temsilcisi olarak çalışmak istiyorsanız Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Satış pazarlama temsilcisi iş ilanları arasından niteliklerinize uygun olanlara başvurabilirsiniz. Dilerseniz İstanbul satış pazarlama temsilcisi iş ilanları gibi il bazlı aramalar da yapabilirsiniz.