Şef Garson Nedir?

Şef Garson Ne Demek?

Şef garson kime denir sorusunu cevaplarken bu mesleğin görev tanımını yapmak doğru olacaktır. Şef garson bir işletmenin, müşterilerine hizmet verdiği alanın düzeninden ve yönetiminden sorumlu olan kişiye denir. Çeşitli kaynaklarda baş garson olarak da bahsedilen şef garsonun görevleri arasında; müşterileri karşılama, yer gösterme, müşteri memnuniyetini sağlama ve teyit etme gibi sorumluluklar yer almaktadır. Hizmet sektörünün en önemli birimlerden biri olan şef garson, olası memnuniyetsizlikleri güler yüzle gidermeye çalışırken aynı zamanda servis sırasında oluşabilecek aksaklıkları da minimuma indirmekle sorumludur. Böylelikle verilen hizmetin karşılığında alınan memnuniyetin maksimuma ulaşması hedeflenir. Belirtilen hedeflere ulaşmak ve sorumluluğu üstlenebilmek için şef garsonun bu rütbeye ulaşmadan önce bir süre boyunca bu işin gerekliliklerini anlayarak görevlerini benimsemesi ve mutlaka şef garson eğitimi alması gerekmektedir. Şef garson kimdir sorusunu daha detaylı bir şekilde cevaplamak için şef garson ne iş yapar, şef garsonun görevleri ve sorumlulukları nelerdir gibi sorulara yanıt vermek gerekir.

Şef Garson Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Fiziksel dayanıklılığın büyük ölçüde önem taşıdığı şef garsonluk işi, uzun süre boyunca ayakta durmayı ve bunu yaparken hem müşterilerle hem de çalışma arkadaşlarına güler yüzlü olabilmeyi gerektirir. Bunların yanı sıra hizmet sektörünün önemli ayrıntıları arasında yer alan hijyen de bu meslekte oldukça önemlidir. Bir şef garson müşteriye gidecek servisi daima titizlikle incelemelidir, müşterilerin oturduğu ya da oturacağı masaların her zaman tertipli ve temiz kalması için iş arkadaşlarına çeşitli uyarılarda bulunarak hijyene maksimum seviyede dikkat edildiğinden emin olmalıdır. İkna kabiliyetine sahip olmak ve iletişim becerilerinin yüksek olması gibi özellikler de şef garsonun işini layıkıyla yapmasını sağlayan özellikler arasındadır. Örneğin bir konuk kendisine servis edilen üründen herhangi bir sebepten dolayı memnun değilse, garson bu memnuniyetsizliği şef garsona iletmekle yükümlüyken, şef garson ise bu memnuniyetsizliği gidermekle alakadar olur. Eğer şef garsonun görev yaptığı işletme özel davetlere hizmet veriyorsa bu davetlerin takibini yapmak, tarih planlaması yapmak, garsonları koordine etmek, gerekli ekipmanların yoksun olması durumunda bunları stoklamak ve restoran düzeni için üst mercilerle iletişim halinde olmak şef garsonun görevleri arasındadır. Şef garsonun bir diğer sorumluluğu ise çalışanların çalışma saatlerini ve günlerini organize etmektir. Şef garson kendisinin rütbece altında görev yapan tüm çalışanların işe hangi gün ve hangi saatte geleceğini, hangi süre zarfında iş yerinde bulunacağını koordine eder, çalışanların izin günlerini belirler ve gerekli takibi yapar. Sonrasında bu çalışma planını üst mercilere bildirir. Bu noktada oluşan herhangi bir karışıklıktan veya aksaklıktan şef garson sorumludur. Çalışan garsonların kılık kıyafetinin, varsa üniformasının, temiz ve tertipli olup olmadığının kontrolünü de şef garson yapar. Hem şef garsonun hem de diğer takım arkadaşlarının iyi bir diksiyona sahip olması beklenir. Çözüm odaklı davranmak ve görgü kuralları çerçevesinde bir hizmet sunmak da bu sektörün olmazsa olmazlarından biridir. Tüm bu görevler ve sorumluluklar, aynı zamanda şef garson nedir sorusunu da cevaplayarak mesleğin görev tanımının yapılmasını sağlar.

Şef Garson Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Şef garson nasıl olunur sorusunu cevaplamak için eğitim süreci hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Şef garson olmak için gereken eğitim düzeyi işletmeden işletmeye göre farklılık göstermektedir. Kimi işletmeci en az ilkokul mezunu olan adaylara fırsat sunmayı tercih ederken kimileri lisans derecesinde eğitim almış adaylarla yollarına devam eder. Daha küçük işletmelerin şef garson ihtiyacını ilkokul düzeyinde eğitim almış adaylar karşılayabiliyorken otel restoranları gibi daha büyük kitlelere hitap eden işletmeler adayların lisans ve lisansüstü eğitim düzeyine sahip olmalarına özen gösterir. Şef garson eğitimi, üniversitelerin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümlerinden alınabilmektedir. Bölüm içerisinde; yiyecek, içecek, işletme koordinasyonu ve muhasebe gibi konuları içeren dersler kapsamında profesyonel anlamda mesleğe hazırlık süreci gerçekleştirilir. Akademik başarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış olan sertifika kurslarına/programlarına katılarak şef garson eğitimi tamamlanabilir ve ilgili meslekteki gelişim süreci çok yönlü bir şekilde tamamlanabilir. Şef garson olmak için gerekli evraklar çalışılacak firma tarafından belirlenir.

Şef Garson Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Şef garson olmak için lisans düzeyinde Turizm ve Otelcilik bölümleri başta olmak üzere, ilgili bölümlerde eğitim almış olmak önemli bir etkendir. Bunun yanı sıra başvuru yapılan işletmenin şartlarına bağlı olarak lise ve ortaöğretim düzeyindeki diplomalar da yeterlidir. Bu noktada kişilerin deneyimleri dikkate alınır. Ekip çalışmasına yatkın olmak, kişiler arası iletişim konusunda başarılı olmak ve organizasyon yeteneğine sahip olmak da şef garson olmak için gereken şartlar arasında yer alır.

Şef Garson İşe Alım Şartları Nelerdir?

Şef garson işe alım şartları nelerdir sorusu şöyle cevaplanabilir; bir şef garson adayının gerekli kişilik özelliklerini taşıyor olması ya da kendini bu gereklilikler doğrultunda geliştirmesi gerekir. Şef garson adayları çalışma sahalarını kendi istekleri doğrultusunda belirleyebilir. Şef garsonlar; kafelerde, otellerin yemek salonlarında, lüks işletmelerde, restoranlarda ya da bu gibi hizmet sektörüne ait olan yerlerde çalışmayı tercih edebilirler. Garsonluk eğitimini tamamlayan veya bu mesleği daha önce deneyimlemiş olan adaylar şef garsonluk için daha uygun görülebilirler. Bu mesleği tercih edecek olan adayların şef garson iş ilanlarına göz atması ve kendisi için en uygun ilanı bulması gerekir. Adaylar, kendilerini bu konuda maksimum düzeyde geliştirmek isterse şef garsonluk eğitimi için sertifika programlarına ulaşabilirler. İstanbul'da yaşayan şef garson adayları Kariyer.net sayfalarından İstanbul şef garson iş ilanlarına ulaşabilirler. Şef garson maaş bilgileri işletmeden işletmeye farklılık göstermekte, adayın tecrübesi ve eğitimi de bu konuda etkili olmaktadır. Şef garson iş ilanı listelerinde her biri farklı şartlarda yer alan seçenekleri değerlendirerek size en uygun olan işe başvurabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.120 / Aylık
293 kişinin ortalama maaşıdır.