Servis Elemanı Nedir?

Servis Elemanı Ne Demek?

Servis elemanı nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; otel, lokanta ve benzeri yerlerde yiyecek ve içecek hizmetlerini müşteriye belirli standartlar dahilinde sunan kişidir. Servis elemanı, yiyecek ve içecek servisi yapılan mekanlarda görev alarak gerekli hizmetin düzenli bir şekilde sunulmasını sağlar. Servis elemanı ne iş yapar sorusu, bu alanda çalışmak isteyenlerin oldukça merak ettiği husustur. Bu kişiler masa düzenleme, müşteri karşılama, sipariş alma bilgi ve becerisine sahip olmalıdır. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olan servis elemanı, müşterilerin isteklerini yerine getirirken güler yüzlü olmayı ihmal etmemelidir. Çalışma şartları değişkenlik göstermekle beraber, genellikle vardiya usulü olmakta ve görev yapılan işletmeye de bağlı olarak kişi haftada bir gün izin hakkı kullanmaktadır.

Servis Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Servis elemanı ne demek sorusunun ardından, servis elemanı görev tanımı da bu alanda çalışmak isteyenler için önemli olan bir diğer husustur. Bu alanda çalışmak isteyenler öncelikle, servis elemanı ne yapar sorusuna cevap ararlar. Birçok görevi üstlenen servis elemanı, bulunduğu ortamın tertip ve düzeninden sorumludur. Bu sebeple yemek masalarının düzenli olması, servis malzemelerinin temiz ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. Servis elemanı öncelikle masa, sandalye ve yemek takımlarını hazırlamak gibi servis öncesi işlerini tamamlar. Gelen kişilerin rezervasyon kontrolünü yapar. Aynı şekilde servis elemanı, hizmet verdiği ortama gelen müşterileri karşılar. Onlara oturacağı masayı tavsiye eder ve masaya kadar müşteriye eşlik eder. Onların yiyecek ve içecek tercihi yapmasında yardımcı olur. Servis elemanı sipariş alır ve kurallara uygun bir şekilde servis yapar. Ardından hesabı alır ve güler yüzlü bir şekilde müşteriyi uğurlar. Bu kişiler, yemek sonrası salonun düzenine de önem verirler. Servis elemanı görevleri bu şekilde olmakla beraber, servis süresince farklı malzemeler kullanarak servisin düzenli bir şekilde yapılmasını da sağlarlar.

Servis Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Servis elemanı günümüzde çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Özellikle turizm sektörünün gelişimiyle beraber faaliyet alanı genişleyen bu meslek dalı, birçok elemana da ihtiyaç duyar. Alana yönelik bilgi ve becerilerinin yeterli olduğunu düşünen ve yabancı dil bilen kişiler bu alanda kolaylıkla iş bulabilir. Elbette bunun için belirli aşamalardan geçilmiş olması gerekir. Servis elemanı mesleği konusunda kariyer planlarını yapıp, ilerlemek isteyenler için birçok yerde sertifika programları mevcuttur. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak açılan servis elemanı kurslarına katılarak bu alanda eğitim alınabilir. Kimi kurumlar, bu işi tercih edecek kişilerde Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik gibi programlardan mezuniyet şartı arayabilirler. Servis elemanı eğitimi verilen liseler de vardır. Kimi liselerde mesleki gelişimi sağlamak üzere yiyecek içecek hizmetleri gibi alanlar mevcuttur. Bu alanı tercih ederek de servis elemanı pozisyonu için gelişim sağlamak mümkündür. Bunun dışında Turizm Bakanlığı'na bağlı eğitim merkezlerinde bu alana yönelik eğitimler verilmektedir. Türkiye İş Kurumu'nun meslek edindirme kurslarında yer alan servis elemanı eğitimine de katılmak mümkündür. Çeşitli eğitim kurumlarında verilen ilgili kurslardan servis elemanı sertifikası alarak birçok yerde iş olanağı bulmak mümkündür.

Servis Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Servis elemanı mesleğinin belirli şartları vardır. Bu kişiler sürekli insanlarla iletişim içerisinde oldukları için iletişim becerileri kuvvetli olmalıdır. İnsanlarla iyi iletişim kurmaları önemlidir. Aynı şekilde müşterilerin isteklerini doğru bir şekilde anlamaları gerekir. Bunlarla beraber servis elemanı güler yüzlü ve saygılı olmayı ihmal etmemelidir. İkna etme kabiliyetinin güçlü olması da bu meslek dalı için gerekli olabilir. Görgü kurallarını iyi bilmeli ve hizmet verdiği insanlara saygı çerçevesinde yaklaşmalıdır. Servis elemanının temiz ve titiz olması, mesleğinin sürekliliği için çok önemlidir. Takım çalışmasına uyum sağlayabilen bu kişilerin hızlı ve düzenli olması gerekir. Bu gibi şartları sağlayan kişiler servis elemanı olarak otel veya restoranlarda çalışabilirler. İşe alım durumları dönemsel olabileceği gibi sürekli olarak da düşünülebilir. Servis elemanı maaşları kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Servis elemanı olarak görev alacak kişilerin ayrıca ekip çalışmasına da uyum sağlaması beklenir.

Servis Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Servis elemanı olmak için bu alanda mesleki yeterliliğe sahip olmak işe alım sürecinde önemli bir şarttır. Bazı durumlarda yeterli beceriye sahip kişiler de deneyim kazanarak bu işi yapabilir. İşe alım şartlarında bir diğer unsur, servis elemanının kıyafetlerine ve temizliğine önem vermesidir. Bu durum, müşterilerin sağlığı ve işletmeden memnun ayrılmaları için de oldukça gereklidir. Servis elemanının bakımsız olması, müşterinin mekanı da aynı düşünceyle değerlendirmesine yol açar. Servis elemanı olarak çalışmak, sürekli yoğun tempoda çalışmayı ve yüksek enerjiyi gerektirir. Bu sebeple yoğun çalışma temposuna karşı hazırlıklı ve dayanıklı olmak önem taşır. Çalışma saatleri ise çalışılan mekana göre farklılaşabilir. Part-time çalışma saatleri dört ila altı saat, tam gün ise sekiz ila on saat arasında değişiklik gösterir. Servis elemanı için yabancı dili geliştirmek ve deneyim kazanmak önemlidir. Servis elemanı olarak çalışmak isteyen kişiler yeterli donanıma sahip olarak iş başvurularında bulunabilir. Bu sebeple iş ilanlarında belirtilen kriterlerin detaylı bir şekilde incelenmesi oldukça önemlidir. Servis elemanı iş ilanları için Kariyer.net üzerinden inceleme yapılabilir. Farklı kurumların, farklı şehirler için sunduğu iş fırsatları değerlendirilebilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
13.120 / Aylık
258 kişinin ortalama maaşıdır.