Servis Personeli Nedir?

Servis Personeli Ne Demek?

Servis personeli; lokanta, otel, kafe ve benzeri işletmelerde salonu ve masayı düzenleyen, misafiri karşılayan, yiyeceklerin ve içeceklerin muhafaza edilmesinden ve taşınmasından sorumlu olan ve servis sonrası işleri yürütmekle görevli çalışandır. Bu doğrultuda servis personeli nedir ve servis personeli ne demek soruları hizmet sektöründeki lokanta, otel ve kafe gibi işletmelerde, servisten sorumlu çalışanların tümü olarak yanıtlanabilir. Servis personeli alımına yönelik iş ilanı veren kurumlar incelendiğinde, adayların sahip olduğu eğitimin yanında deneyim ve deneyimin süresi de işe alım sürecinde oldukça önemlidir. Başvuru yapan adaylar arasında hem eğitim almış hem de belirli bir deneyime sahip olanların işe alınma şansı daha yüksektir.

Servis Personeli Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Servis personeli ne iş yapar sorusunu, personelinin çalıştığı yerde her türlü hizmet ve servis sorumluluğunu yerine getirir şeklinde cevaplamak mümkündür. Bu doğrultuda servis personeli görevleri arasında; mekanda bulunan yemek masası düzenini sağlamak ve kullanılan araçları eksiksiz bir şekilde düzenlemek yer alır. Bununla birlikte, bazı işletmelerde servis personeli müşteriyi karşılayarak oturacağı masayı gösterir ve masaya kadar eşlik eder. Gerektiğinde müşterinin yiyecek ve içecek tercihi yapmasına yardımcı olur. Mekan içerisinde yer alan çalışma kuralları doğrultusunda yemek servisini titiz ve özenli şekilde yapar. Servis personeli görev tanımı işletmeye bağlı olarak belirli ölçüde farklılık gösterebilir.

Servis personeli müşteri ile sürekli iletişim halinde olduğu için etkin bir iletişim becerisine sahip olmalıdır. Sahip olduğu görevleri ve sorumlulukları önem sırasına göre sıralayarak birden fazla görevi yürütebilmelidir. Ayrıca servis personeli pozisyonunda çalışan kişiler, güçlü iletişim becerilerine sahip olması gerekir.

Servis personelinin sahip olması gereken özellikler şu şekilde maddeler halinde belirtilebilir:

 • Her türlü servis hizmetini titiz ve özenli bir şekilde yerine getirmek.
 • Müşteri ilişkilerini, iyi iletişim becerisi ile sağlıklı şekilde yürütmek.
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak.
 • Mekan içerisinde yer alan çalışma kurallarına uymak.
 • Mekan içerisinde yer alan servis hizmeti, temizlik ve düzeni sağlamak.

Servis Personeli Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Servis personeli eğitimi için meslek liseleri tercih edilmektedir. Bu mesleği yapmak isteyen adaylar için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslek liselerinde, yiyecek ve içecek hizmetleri alanında servis dalında gerekli eğitim alınabilmektedir. Bu okullarda teorik derslerle birlikte ilgili işletme ve atölyelerinde uygulamalı derslere de yer verilerek öğrencilerin bu alanla ilgili gerekli becerilere sahip olmaları sağlanır. Ortaöğretim eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler meslek lisesi diplomasına sahip olur. Bu sayede öğrenciler hizmet sektöründe servis personeli olarak görev alabilmektedir.

Ayrıca özel kurslarda, T.C. Turizm Bakanlığı Turizm Eğitim Merkezlerinde (TUREM) ve İŞKUR kurslarında de gerekli sayıda başvuru olması durumunda eğitim verilmektedir. Bunun yanında ilgili sektörde kendini geliştirmiş olmak ve deneyim sahibi olmak da oldukça önemlidir.

Servis Personeli Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Servis personeli çalışma ortamı; temiz ve düzenli, belli zamanlarda ise gürültülü ve kalabalıktır. Bu açıdan servis personelinin öncelikle çalışma ortamına uyum sağlaması gerekir. Bununla birlikte servis personeli olmak için sektörün gereklerini sağlayacak şartlar bulunmaktadır. Servis personeli mekandaki hizmet ve servis, temizlik ve düzenden sorumlu olduğu için sektör içerisinde gerekli şartlar şöyle sıralanabilir:

 • Uzun süreli çalışma koşullarına uyum sağlamak.
 • Dışa dönük, iletişim becerileri yüksek bir şekilde müşteri memnuniyetini sağlamak.
 • İş ortamındaki çalışma kurallarına uyum sağlamak.
 • Disiplinli, saygılı, sabırlı ve güler yüzlü olmak.
 • Dikkatli, titiz ve özenli çalışabilmek.
 • Servis öncesi ve sonrası düzeni sağlamak.
 • Serviste kullanılacak her türlü araç ve gereci tanıyor olmak.

Servis Personeli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Servis personeli lokanta, otel, kafe başta olma üzere yiyecek ve içecek hizmetinin verildiği her türlü işletmede çalışabilmektedir. İşe alım şartları arasında tercihen en az meslek lisesi mezunu olma kriteri yer alır. Bununla birlikte pozisyon için ilgili sektörde 2-3 yıl arasında değişen deneyime sahip olma koşulu bulunur. Ayrıca yoğun iş temposu ve vardiyalı çalışma sistemine ayak uydurabilecek adayların başvurması koşulu da iş ilanlarında belirtilir. Bununla birlikte takım çalışmasına uyum sağlayabilme, güler yüzlü, disiplinli ve güçlü iletişim becerilerine sahip olmak aranan diğer kriterler arasında görülür.

Başvuru sonrasında aday gerekli şartları sağlıyorsa görüşmeye, diğer bir deyişle mülakata çağırılır ve yakından tanınır. Görüşme esnasında adayın bilgisi ve deneyimleri değerlendirmeye alınır. Süreci başarı ile tamamlayan kişilere iş teklifi yapılır. Servis personeli olmak isteyen adaylar, kendilerine uygun iş ilanlarını değerlendirmek ve başvuru yapabilmek için Kariyer.net üzerindeki ilanları inceleyebilirler. Servis personeli iş ilanları arasından kendilerine en uygun ilana başvuruda bulunabilirler. Ayrıca Kariyer.net Türkiye'nin farklı bölgeleri, şehirleri için de iş ilanlarını incelemenizi sağlar. Bu sayede hem şehrinizde bulunan hem de farklı şehirlerdeki iş ilanlarını değerlendirerek size uygun olan seçeneğe başvuru yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz şehri belirledikten sonra örneğin; İzmir’de yaşıyorsanız, İzmir servis personeli iş ilanları kategorisinde yer alan ve kendinize uygun seçeneklere başvuru yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
11.860 / Aylık
17 kişinin ortalama maaşıdır.