Stilist Yardımcısı Nedir?

Stilist Yardımcısı Ne Demek?

Stilist yardımcısı nedir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; müşterilerin kıyafetlerinin belirlemesinde, kumaş tercihleri, aksesuar seçimleri, moda araştırmaları ve trendlerin takibi konularında stiliste yardımcı olan kişidir. Stilist yardımcısı, stiliste çalışmalarında destek verir. Modayı, trendleri takip eden ve kumaş bilgisine sahip kişiler stilist yardımcısı olabilir. Stilist yardımcısı ne iş yapar sorusuna cevap bulmak için stilist yardımcısı görevleri ve sorumlulukları incelenmelidir.

Stilist Yardımcısı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Asıl görevi stiliste yardım etmek olan stilist yardımcısı, birçok sorumluluğu da yerine getirmektedir. Yaratıcı ve yeniliklere açık olması gerekir. Güncel trendleri takip eder. Stilist yardımcısı, ünlü isimler ve modeller ile birlikte çalışır. Fotoğrafçı, tasarımcı, saç ve makyaj sanatçısıyla koordineli olarak süreçleri yürütür. Defilelere katılmaları gerekir. Bir stilist yardımcısı sorumlulukları arasında kişileri çekimlere hazırlamak, kullanılacak kıyafet ve takıyı belirlemek vardır. Başarılı bir stilist yardımcısı, stilist ile uyumlu çalışırken kişilerin ihtiyaç duydukları tasarımlara da yanıt verebilmelidir. Modaevi, hazır giyim ve tekstil firmalarında çalışmalarını sürdürebilir. Stilistin ürünü tasarlamasına destek verir. Koleksiyonun oluşmasında katkıda bulunur. Stiliste çizimlerinde ve kalıpların hazırlanmasında yardımcı olur. Stilist yardımcısı, moda ile ilgili araştırmalar yapmalıdır. Kumaş ve giyim ürünleri hakkında bilgili olmalıdır. Esas görevi; fotoğraf çekimlerinde model veya ünlü kişinin kıyafet seçimini, sahne ve aksesuar seçimini yapmak, kişileri çekimlere hazırlamak gibi konularda stiliste yardım etmektir. Çekimlerde kullanılacak en iyi parçaları koleksiyondan seçmektedir. Fotoğraf çekimlerinde koordinasyonu sağlar. Stilist yardımcısı görev tanımı genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Kumaşları araştırmak,
 • Aksesuarları araştırmak,
 • Renkler hakkında bilgili olmak,
 • Saç ve makyaj tarzlarını bilmek,
 • Modayı takip etmek,
 • Güncel gelişmeleri yakından takip etmek,
 • Çizim yapabilmek,
 • Stilist ile uyumlu bir şekilde çalışmak.

Stilist Yardımcısı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bir stilist yardımcısı nasıl olunur sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; ilgili eğitimleri başarıyla tamamlamak gerekir. Özellikle üniversitelerin Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü mezunları stilist yardımcısı olabilir, kariyerlerine stilistlikle devam edebilirler. Bunun yanı sıra farklı bölümlerde okumuş ancak modaya ilgi duyan kişiler de stilist yardımcısı olmak için birçok sertifika programına ve kurslara katılabilir.

Stilist Yardımcısı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Stilist yardımcısı, stiliste müşterinin tarzı ve katıldığı etkinliğe göre kıyafetini seçerken asistanlık yapmaktadır. Araştırmayı seven ve yaratıcı biri olması beklenir. Ekip çalışmasına yatkın olması önemlidir. Müşterilerin stillerini belirlemeli ve şık giyinmelerini sağlamalıdır. Yurt dışındaki moda haftalarını, moda trendlerini takip etmelidir. Moda tarihi ve sanat ile ilgili olmalıdır. İyi bir stilist yardımcısı olmak için iyi bir eğitimin yanı sıra kişinin kendini geliştirmesi de beklenir. Bu noktada iyi bir stilistle çalışmak önem kazanmaktadır. Stilistlik ile ilgili programların öğrenilmesi gerekir. Sosyal medyayı yönetmek ve maliyet hesabı yapabilmek avantaj sağlar. Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilen, problemleri çözebilen ve sorumluluk sahibi olan kişiler bu süreçte avantaj kazanabilir. Zaman yönetimi sağlamak konusunda başarılı olmalıdır. Stilist yardımcısının hayal gücü yüksek olmalıdır. Moda terimlerini bilmek, stil ve imaj konusunda bilgili olmak gibi niteliklere sahip olması gerekir. Dikiş becerisi üst düzeyde olmalıdır. Stilist yardımcısı olmak için gereken en temel nitelikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Moda hakkında bilgili olmak,
 • Trendleri takip etmek,
 • Renkler üzerine bilgili olmak, çizim yeteneğine sahip olmak,
 • Kumaş bilgisine sahip olmak
 • İletişim becerisi yüksek olmak,
 • Farklı tasarımlar üretebilmek,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak.

Stilist Yardımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Tekstil sektöründe hizmet veren stilist yardımcısı, stilist ile iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. Modaevleri, giyim markaları ve e-ticaret siteleriyle de iş birliği içerisinde çalışabilirler. Ayrıca, film ve dizi sektöründe de iş imkanları vardır. Stilist yardımcılarının üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun veya ilgili kursları tamamlamış olması beklenir. Daha önce yer aldığı çalışmalar ve portfolyolar işverenlerce talep edilebilir. Mülakatların ardından ekstra yetenek sınavlarına girebilirler. Stilist yardımcısı işe alım şartları genel olarak şu şekildedir:

 • Moda trendlerini takip eden, bu trendleri tasarımlarına uygulayabilen,
 • Perakende tekstili hakkında bilgiye sahip ve tercihen deneyimli,
 • Dünya markaları hakkında bilgi sahibi,
 • Organizasyon becerisine sahip,
 • İnsan ilişkilerinde başarılı ve yüksek iletişim becerisine sahip,
 • Çözüm odaklı çalışabilen ve ekip çalışmasına uyumlu.

Stilist yardımcısı maaşı çalışılan şirkete göre değişiklik gösterebilir. Özellikle deneyim ve yeteneğe göre stilist yardımcısı maaşlarında farklılık ortaya çıkmaktadır. Adaylar Kariyer.net aracılığıyla iş ilanlarına ulaşabilirler. Stilist yardımcısı iş ilanları seçeneklerinde belirtilen şartları inceleyerek kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.500 / Aylık
9 kişinin ortalama maaşıdır.