Tahsilat Elemanı Nedir?

Tahsilat Elemanı Ne Demek?

Tahsilat elemanı; şirketlerin müşterilerinden, bayilerinden veya alt bayilerinden alınacak ödemeleri takip ve tahsil eden kişidir. Firmaların vadesi dolduğu halde ödenmemiş alacaklarını takip eden kişilerdir tanımı tahsilat elemanı nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Tahsilat bölümü, ticari faaliyette olan şirketlerin görev ve sorumlulukları bakımından önemli departmanlarından biri olarak görülür. Bu sebeple şirketler, tahsilat elemanı iş ilanlarında çeşitli şartlar belirtir. Tahsilat elemanı; müşteri ilişkileri kuvvetli, alacak takibi ve hukuki boyutları hakkında bilgi ve beceri sahibi, deneyimli kişiler arasından seçilir.

Tahsilat Elemanı Ne İş Yapar, Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Tahsilat elemanı ne iş yapar sorusuna; bağlı olduğu şirketin müşterilerinden gelecek ödemeleri belli bir sistem içerisinde takip eder, şeklinde cevap verilebilir. Bununla birlikte vadesi gelmiş veya geçmiş ödemeleri kontrol ederek karşı tarafı bilgilendirmek, ödemelerin zamanında ve düzenli bir şekilde tahsil edilmesini sağlamak da tahsilat elemanı görevleri arasınadır. Şirketin alacak kanallarının herhangi bir aksaklık olmadan işlemesi adına gerekli planlamaları yapar. Müşterilere faturalarını kesmek, işleyiş ve yerine getirilen görevler hakkında üst yönetime raporlar sunmak da tahsilat elemanı iş tanımı içinde bulunur. Şirket ve müşteri bilgilerinin gizliliğinin korunması tahsilat elemanı sorumlulukları arasında yer alır. Tahsilat elemanı olmak isteyen kişilerin; iş takibi konusunda yetenekli, sabırlı, iletişim kabiliyeti yüksek, sorumluluk bilincine sahip, kriz yönetiminde başarılı bireyler olması gerekir. Müşterilerle yapılacak mutabakat sorunlarına çözümler üretmek, alacak takip düzeni üzerinde iyileştirmeler yapmak, şirkete katılacak yeni müşterilerle ilgili detaylı risk analizi ve rapor hazırlamak da tahsilat elemanının üstlenmesi gereken sorumluluklar arasında bulunur.

Tahsilatı Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Tahsilat elemanı nasıl olunur sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; işverenler bu pozisyon için işe alımlarını bazı eğitimleri alanlar arasından yapabilir. Üniversitelerin Muhasebe, İşletme, İktisat gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bölümlerinden mezun kişiler aranabilir. Ancak dört yıllık üniversite mezunu olmak kesin şart olarak görülmez. İki yıllık üniversite eğitimi almış kişiler de tahsilat elemanı olabilir. Ayrıca tahsilat ile ilgili konularda eğitim veren bazı kuruluşlar da bu alanda kariyer hedefleyen kişilerin sıklıkla başvurduğu kurumlar arasında yer alır. Tahsilat alanında kendinize eklediğiniz her bir eğitim, bu alanda iş bulma şansınızı arttırır. Müşteri ilişkileri, kriz yönetimi, etkili iletişim gibi görev tanımınızda yer alan konularla ilgili alacağınız eğitimlerle bilgi ve becerinizi geliştirmeniz avantaj sağlar. Tahsilat alanında kariyer hedefiniz varsa ekonomi, iktisat, pozitif bilimler alanlarında genel kültürünüzü geliştirmeniz ve yabancı dil öğrenmeniz de faydalı olabilir. 

Tahsilat Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Tahsilat bölümü içinde pek çok disiplini barındırır. Tahsilat elemanı olmak isteyen kişilerin muhasebe sistemleri ve mutabakat konusunda deneyim kazanması, MS Office programlarını kullanım becerilerini geliştirmesi gerekir. Ayrıca halkla ilişkiler, iletişim, müşteri ilişkileri yönetimi, zaman yönetimi konularındaki becerilerini, edindiği bilgilerle desteklemesi önemlidir. Kriz ânlarını yönetebilmek, müşterilerle ilgili oluşabilecek mutabakat sıkıntıları karşısında olumlu tavrını koruyabilmek, sorunlara alternatif çözümler üretebilmek, tahsilat elemanlarının sahip olması gereken ve yüksek önem arz eden beceriler arasında yer alır. Tahsilat bölümü çoğunlukla sayısal hesaplamalarla ilgili çalışmalar içereceğinden tahsilat elemanının matematiksel işlemlerle arasının iyi olması önemlidir. Bir tahsilat elemanında aranan genel nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İş disiplinine sahip olmak.
  • Matematiksel hesaplamalara hakim olmak.
  • Word, Excel gibi MS Office programlarını ileri derecede kullanabilmek.
  • İktisat, ekonomi, muhasebe alanlarında bilgi sahibi olmak.
  • Müzakere konusunda yeteneklerini geliştirmiş olmak.
  • Ekip çalışmasına uyum sağlamak.
  • Planlama ve organizasyon kabiliyetine sahip olmak.
  • Yoğun iş temposuna uyum sağlamak.
  • Sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmek.

Tahsilat Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Şirketlerin alacaklarını tahsil etmesi için doğru planlama ve takip becerisi gerekir. Tahsilat departmanı, görev ve sorumlulukları bakımından oldukça disiplinli çalışılması gereken bir alandır. İşletmelerin aradıkları şartlar değişiklik gösterse de benzer şartlar mevcuttur. Tahsilat elemanı olmak isteyen kişilerin gerekli eğitimleri almış olmasının yanı sıra bilgisayar kullanım becerileri gelişmiş, temel muhasebe bilgisine ve tahsilatla ilgili hukuki boyutlar konusunda bilgi sahibi, iletişim kabiliyeti yüksek, sabırlı, sonuç odaklı çalışabilen, stres ve kriz yönetiminde başarılı, sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilen kişiler olması beklenir. Tahsilat elemanı maaşları; şirkete, kişinin deneyimine, aldığı eğitime ve becerilerine göre değişiklik gösterebilir. Şirketlerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için ödemelerini düzenli bir şekilde alabilmeleri gerekir. Bu sebeple şirketler alacaklarını takip eden, müşterileri bilgilendiren ve ödemelerin zamanında alınmasını sağlayan tahsilat elemanlarına ihtiyaç duyar. Bu meslek konusunda araştırma yapan, kariyerini bu doğrultuda sürdürmek isteyen kişiler tahsilat elemanı iş ilanları seçeneklerini inceleyerek kendilerine uygun fırsatları değerlendirebilir. Kariyer.net ile tahsilat elemanı iş ilanlarına ulaşılabilir. Kariyer.net'in filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi çeşitli kategorilere göre listelenebilir. Listelenen iş ilanlarında belirtilen şartların detaylı bir şekilde incelenmesi, en uygun iş ilanına ulaşma sürecinde adaya avantaj sağlar.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.570 / Aylık
141 kişinin ortalama maaşıdır.