Ticari Pazarlama Yöneticisi Nedir?

Ticari Pazarlama Yöneticisi Ne Demek?

Ticari pazarlama yöneticileri, firmaların pazarlama ve satış bütçelerinin doğrultusunda ticari pazarlama faaliyetlerini yöneten kişidir. Bu mesleğe sahip kişiler; çalıştığı firma adına düzenlenen tüketici kampanyaları sonucunda fayda-maliyet analizleri yaparak, bunlara yönelik plan ve raporlar hazırlar. Şirket bünyesindeki diğer departmanlarla iş birliği içerisinde olarak bilgi akışını sağlar.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ticari pazarlama yöneticisi sorumlu olduğu bölümün satış ve bütçe hedeflerini gerçekleştirmekten sorumludur. Kendi bölümüyle ilgili trendleri analiz ederek, pazar araştırmalarına katkı sağlar. Ticari pazarlama yöneticisinin diğer görevleri ise şunlardır;

  • Marka stratejisi oluşturmak adına pazarlama ekibiyle iş birliği içinde çalışmak,
  • Ticari pazarlama faaliyetlerinin planını oluşturmak,
  • Pazarlama ve satış ekipleri arasında uyum sağlamak,
  • Şirketin kârlı büyümesini sağlayacak uygulamalar geliştirmek,
  • Pazar verilerini analiz etmek,
  • Ürünlerin raf fiyatlarını ve kampanya stratejilerini belirlemek,
  • Rakip firmaların ürün analizlerini yapmak.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Olmak İçin Gerekenler

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olan kişiler, kariyer planlarında ticari pazarlama alanına yer verebilir. İşletme, iktisat, endüstri mühendisliği gibi bölüm mezunu olmak, işveren için tercih kriterleri arasında sayılır. Üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren pazarlama ve satış ön lisans bölümünden mezun olan kişiler ise pazarlama alanında belirli bir iş tecrübesi edinerek, kazandığı deneyimlerle yönetici pozisyonunda kariyer hedefleyebilir.

Ticari Pazarlama Yöneticisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ticari pazarlama yöneticisi olmak isteyen kişilerin yabancı dil eğitimi almaları ilk koşullardan biridir. Yabancı kaynaklardan bilgi edinebilir ve yurt dışı kaynaklı firmaların pazar analizlerine hakim olabilmesi için hakim olunan bir yabancı dil olması gerekir. Pazarlama, ithalat / ihracat, satış, finans, dış ilişkiler gibi temel derslerin yanı sıra raporlama, sunum, tablo analizi gibi konularda sürece hakim olmalıdır.