TOEFL / IELTS Öğretmeni Nedir?

Toefl/Ielts Öğretmeni Kimdir?

Toefl ve Ielts, uluslararası geçerliliği olan İngilizce seviye tespit sınavlarıdır. Toefl ve Ielts sınavlarıına hazırlık eğitimi veren kişilere Toefl/Ielts öğretmeni denir.

Toefl/Ielts öğretmeni, İngilizceye her alanda hakimdir ve ana dil yetkinliğinde İngilizce bilir. Toefl/Ielts öğretmeni, sınava yönelik eğitim verir. Öğrencinin dile olan hakimiyetini sınav prosedürlerine uygun şekilde arttırmayı amaçlar. Öğrenciye sınav prosedürlerini anlatır, soru tiplerini analiz eder ve sınav taktikleri verir. Özel ders olarak eğitim verebileceği gibi özel dil kurslarının bünyesinde de çalışabilir.

Toefl/Ielts Öğretmeninin Görevleri Nelerdir?

Toefl/Ielts öğretmeni, kişiye A’dan Z’ye İngilizceyi öğretir. İngilizce eğitimi verirken bunu sınav prosedürlerine uygun şekilde yapar. Toefl/Ielts öğretmeninin şu görevleri vardır:

  • Öğrencinin okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 alanda dile hakim olmasını sağlamak,
  • Gramer bilgisi vermek,
  • Öğrenciyi sınavla ilgili bilgilendirmek,
  • Öğrencinin hakimiyet sağlayamadığı noktaları tespit ederek eğitimde bu noktalara ağırlık vermek,
  • Öğrenciyi Toefl/Ielts puanını nerelerde kullanabileceği konusunda bilgiledirmek,
  • Sınavla ilgili stratejiler geliştirip bunları öğrenciye aktarmak,
  • Eğitim için gerekli kaynak ve materyalleri dersten önce hazırlamak.

Kimler Toefl/Ielts Öğretmeni Olabilir?

Toefl/Ielts öğretmeni olabilmek için üniversitelerin İngiliz Dili Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği, İngilizce Mütercim Tercümanlık veya Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bu bölümlerden mezun değilseniz en az iki yıllık bir ön lisans programından mezun olma şartıyla dünya çapında geçerliliği olan ve İngilizce eğitimi verebileceğinizi kanıtlayan Tesol belgesine sahip olmanız gerekir. Söz konusu sınavlara girip sınavı deneyimlemeniz öğretmen olarak iş bulma şansını arttıracaktır.

Toefl/Ielts Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Üniversitelerin 4 yıllık İngiliz Dili ve Edebiyatı veya İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde eğitim almanız gerekir. Söz konusu bölümlerden mezun değilseniz Tesol eğitimine katılarak Tesol belgesi alabilirsiniz. Eğitiminiz sırasında göreceğiniz derslerden bazıları şunlardır: İleri Yazma ve Okuma Becerileri, Bağlamsal Dil bilgisi, İngiliz Edebiyatı, Sözcük Bilgisi, İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar, Dil Edinimi, Edebiyat ve Dil Öğretimi, Çeviri, Eğitim Psikolojisi.

TOEFL / IELTS Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.