Toptan Satış Elemanı Nedir?

Toptan Satış Elemanı Nedir?

Toptan satış elemanı Ne Demek?

Toptan satış elemanı ürünlerin paketler halinde satıldığı süreci yönetir. Toptancı, toptan satış temsilcisi, ve toptan satış sorumlusu yaygın isimlendirmelerdir. Ürünlerin tekil olarak alıcıya sunulduğu bir satış tipi de varken toptan satış birçok ürünün tek seferde pazarlanmasını sağlar. Perakende sorumlusuyla pozisyon arasında benzerlik vardır. Farklı işletmeler, satış türlerinden birini veya ikisini kullanabilir. Toptan satışların yüksek maliyetli oluşu, sevkiyat zorluğu ve depolama ihtiyacı ortaya çıkardığı bilinir. Faaliyetlerin hedefinde, sistematik çalışmaları bulunan şirketler vardır. Toptancılık, çeşitli firma ve sektörlere özgü sayılmaz. Tarım, sanayi, hizmet ürünleri toplu ölçekte alınıp satılabilir. Pazarlamanın etki seviyesi, çalışan niteliğine bağılıdır. Kurumsal müşterilere yapılacak tanıtımlarda profesyonellik önem kazanır. Mağazalar tekli satış faaliyetlerine uygun olabildiği için toplu satış çoğunlukla depo ve imalathanelerde yapılır. Pozisyon görevleri toptan satış elemanı nedir sorusunu yanıtlayabilir.

Toptan Satış Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Toptan satış elemanı görev tanımı, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda ürünleri pazarlamak ve sevkiyatı yönetmektir. Birçok ürün, ticaret veya tüketim amacıyla toplu alınabilir. Tüketiciler sıklıkla perakende alışverişi tercih ettiğinden toptancılık kurumsal ihtiyaçlara yöneliktir. Mağaza raflarında, askılıklarında, tezgahlarında ve depolarında toptan alınmış mallar bulunur. Toptan satış sorumlusu, firmanın ürettiği veya alıp sattığı ürünlere hâkimdir. Çoklu alım satımların sık yapıldığı iş kolları; gıda, tekstil, kişisel bakım, makine sanayi ve otomotiv sanayidir. Düzenli tüketim ürünleri, toptancılığın verimli olduğu alanlardır. Ekmek, poğaça, simit üretimi için un, yemeklerde kullanmak veya atıştırmak için meyve sebze çeşitleri, cihaz üretimi için metalik malzemeler ve araç tamiratı için yedek parçalar alınıp satılır. Elemanın görevleri, ticareti yapılan ürünün detaylarıyla ilişkilidir. Satış süreci bakımından, farklı sektörlerdeki toptancıların ortak sorumlulukları şunlardır:

 • Saha araştırması yaparak talepleri gözlemlemek.
 • Firma standartlarının uygun olduğu müşterilerle temas kurmak.
 • Firmaya gelen müşterilere tanıtım yapmak.
 • Müşterileri ziyaret edip mekanlarında tanıtım yapmak.
 • Hizmet hakkındaki görüşleri idareye iletmek.
 • Satılan malları müşteri tarafına teslim etmek ve sevkiyat prosedürlerini sağlamak.

Toptan Satış Elemanı İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Toptan satış elemanı, pazarladığı ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Ürün detaylarının akademik eğitimle olan ilişkisini sektör belirler. Hızlı tüketim maddeleri olan yiyecek, içecek, kozmetik ürünleri teorik bilgiye ihtiyaç olmadan pazarlanabilir. Arz talebin yoğun seyrettiği alanlarda, ticaret hızlıdır. Şampuan, krem, cilt maskesi, tonik, deodorant çeşitlerinin reklamlarla tanıtılması, ürün detaylarına olan gereksinimi azaltır. Kozmetik toptancıları satış sürecinde teknik bilgiler kullanmaz. Eğitimin personel için önem kazandığı sektör, sanayidir. İşlenmiş maden, cihaz ve makine, işlenmiş veya yarı işlenmiş tekstil ürünü alıp satmak bilgi ister. Üretilecek malzemelerin kullanışlılık düzeyi, toplu alınan sanayi ürünleriyle orantılıdır. Fabrika ve depoların pazarlama işlerinde çalışacak elemanların diplomaya sahip olmaları yarar sağlar. Toptan satış elemanı nasıl olunur diyenlere sektör özelinde farklı cevaplar verilebilir. Dört yıllık Pazarlama bölümü bulunan devlet kurumları Akdeniz Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesidir. KKTC'deki Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi okullara dahil edilebilir. İki yıllık Pazarlama bölümü bulunan okullar sayıca fazladır. Marmara, Bursa Uludağ, Muğla Sıtkı Koçman, Mersin, Akdeniz, Trakya, Kocaeli, Balıkesir ve Gaziantep Üniversitelerinde Pazarlama ön lisans eğitimi alınabilir.

Toptan Satış Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Toptan satış elemanı, ürünleri tanıtırken ve ürünlerin satışını gerçekleştirirken ikna edici olmalıdır. Ürün bilgilerinin alıcı taleplerine uygun olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Teknik donanım, hizmetleri yorumlamak ve tanıtabilmek açısından yararlıdır. Tahsil gördükten sonra işbaşı yapmak isteyenler, başarılı olabilecekleri sektöre ilişkin bölümlerde eğitim alabilirler. Detaylı soruları yanıtlayabilmek ve firmanın saygınlığını arttırabilmek kişisel yeterliklerle mümkündür. Toptan satış elemanı, bilgilerini güncelleyebilmeli ve yeni gelişmelere ilgi duymalıdır. Pozisyonda başarılı olmak için gerekebilecek şartlar şunlardır;

 • Gelişmiş hitap yeteneğine sahip olmak.
 • Girişken olmak.
 • İnsanları bilgilendirebilmek.
 • Satış hedeflerine odaklanabilmek.
 • Alıcıların değişen yönelimlerini takip edebilmek.
 • Müşteriye hatalı bilgi sunmadan başarılı pazarlama metotları uygulayabilmek.

Toptan Satış Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Toptan satış elemanı iş ilanları, sanayi sektöründe yaygın olarak verilir. Çoklu üretimin çoklu satış yapma ihtiyacı doğurduğu sektör, deneyimli çalışanlar için idealdir. Satış alanında deneyimsiz olanlar, perakende mağazalarında kendini geliştirebilir. Toptan satış, deneyimsizliğin kayba yol açabileceği bir faaliyettir. Büyük veya küçük işletmelere yapılan satışlarda firmanın iyi temsil edilmesi şarttır. Toptan satış elemanı, bilgilerinin doğruluğunu teyit ederek kendini geliştirmelidir. Alıcı, doğru ürüne yatırım yaptığını hissedemezse süreç aksar. Hatalı veya abartılı bilgi vermek müşteri kaybıyla sonuçlanabilir. Bir toptan satış elemanının sahip olması gereken başlıca özellikler; yüksek motivasyon ve öz güvendir. Toptan satış elemanı sorumlulukları gereği aşağıdaki şartları sağlamalıdır:

 • Pazarlanan ürünün özelliklerini iyi bilmek.
 • Araba kullanabilmek.
 • MS Office ve stok takip programlarını kullanabilmek.
 • Temel düzeyde İngilizce bilmek.
 • Birkaç yıllık deneyime sahip olmak.
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak.

Depo veya fabrikalar şehrin belli bölgelerinde olabilir. İş yerine yakın bir yerde ikamet etmek adaya zaman kazandırabilir. Toptan satış elemanı maaşları deneyim ve eğitim düzeyine bağlı olarak değişebilir. Kariyer.net üzerinden toptan satış elemanı iş ilanlarına ulaşabilir, ulaştığınız ilanlardan size uygun olanı değerlendirebilirsiniz. İstanbul bölgesindeki ilanlar için İstanbul toptan satış elemanı iş ilanları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.