Üretim Personeli Nedir?

Üretim Personeli Ne Demek?

Üretim personeli, çalıştığı firmanın ürettiği mal ve ürünlerin hazırlanmasında görev alan kişi olarak tanımlanabilir. Üretim personelleri, üretim elemanları olarak da isimlendirilir. Üretimde görev alan eleman, ürünlerin elde edildiği makinelerin kullanımında görev alabilir. Üretim yerindeki malzemelerin paketlenmesi, etiketlenmesi gibi işler de üretim personelinin sorumluluğundadır. Üretim personeli ne demek sorusuna, emek gücüyle çalışarak üretim tesisindeki görevleri yerine getiren kişidir şeklinde cevap verilebilir. Üretimde görev alan kişiler genellikle fiziksel güç kullanarak çalışır. Yapılan işe göre harcanacak olan fiziksel güç azalabilir veya artabilir. Personeller firma tarafından kendisine verilen sorumlulukları yerine getirmelidir. Üretim personeli nedir sorusuna cevap bulmak için personelin görevlerini ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Üretim Personeli Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Üretimde görev alan personeller, çalıştıkları kuruma göre farklı görevlere ve sorumluluklara sahiptir. Üretim personelleri araba, telefon, kimyasal madde, elektrikli aletler ve daha pek çok ürünün üretiminde görev alabilir. Bu yüzden her görev yerinde ayrı makineleri kullanır ve farklı sorumlulukları vardır. Genel olarak üretim personeli ne iş yapar sorusuna cevap verecek olursak bulunduğu üretim tesisinde kendisine verilen görevleri mevzuata uygun şekilde yerine getirir diyebiliriz. Üretim personelinin çalıştığı kurumda çeşitli görevleri ve sorumlulukları vardır. Üretim personeli çalıştığı yerin temizliğini sağlar. Çalışma alanını düzenli hâle getirir. Üretiminden sorumlu olduğu ürünün hatalı olup olmadığını kontrol eder. Hatalı olduğunu fark ettiği ürünleri ayırır. Çalışma yaptığı makinelerin sorunu olup olmadığını kontrol eder. Makinede sorun görmesi durumunda bilgisi dahilindeyse çözer. Makinenin problemini çözemiyorsa şefiyle veya yetkiliyle iletişime geçer. Üretim personeli görev tanımı arasında ürünleri sevkiyata hazır hale getirmek ve standartlara uygunluğunu kontrol etmek de bulunabilir. Üretim gerçekleştiren personel makineden aldığı veya satışa hazırlanan ürünün kontrolünü yapar.

Üretimde; paketleme, etiketleme ve montajlama gibi görevler yer alır. Personelin görevi bunlardan sadece birisini yapmak da olabilir. Bu durumda üretim personeli kendisine verilen görevlerden birisini yerine getirir ve diğer görevleri farklı personeller yapar. Üretim tesisleri personelden birden fazla iş yapmasını da isteyebilir. Üretim personelinin görevleri arasında işletmenin kendisine verdiği sorumlulukları yerine getirmesi de bulunur. Personel üretimle ilgili gördüğü problemleri yöneticiye bildirir. Kendisine yöneticiler tarafından verilen üretim kotasını doldurur. Üretim faaliyetlerinin daha iyi hale gelmesi için çaba sarf eder. Üretim personeli üretim için belirlenen saatte makine başında olur. Görevi esnasında çalıştığı makinenin yanından ayrılmaz.

Üretim Personeli Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Üretim sektöründe vasıflı ve vasıfsız kişiler çalışabilir. Bu yüzden üretim alanında çalışılacak pozisyona göre alınması gereken eğitim farklılık gösterir. Üretim personeli unvanıyla görev almak için diplomaya ihtiyaç yoktur. Bu yüzden herkes üretim personeli olarak görev alabilir. Firmalar tercihen üretim gerçekleştirdikleri alanda eğitim görmüş kişileri tercih edebilir. Otomotiv sektöründe üretim yapan bir firma endüstri meslek lisesi bitirmiş bir elemanı tercih edebilir. Üretim alanında çalışacak personeller yapacakları işleri genellikle deneyimleyerek ve izleyerek öğrenir. Bu yüzden çalışmaya başlayacak olan personellere firma tarafından eğitim verilebilir. Personeller üretimde kullanılan makinelerin nasıl çalıştığını izleyerek öğrenir. Bu yüzden çalışmaya yeni başlayan bir personel usta çırak ilişkisine benzer bir süreç yaşar. Makineyi kullanan personeli izler, neler yaptığını gözlemler. Öğrenmek istediklerini şeflere sorar, onlardan eğitim alır. Bir süre sonra kendisi de makine kullanmaya başlar. Çalışma prensipleri ve üretimde kullanılan teknikler, büyük oranda çalışılacak yerde deneyimlenerek öğrenilir.

Üretim Personeli Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Üretim personeli olmak için gerekli şartları firmalar belirler. Bu yüzden her personelde aranan şartlar değişiklik gösterir ancak genel olarak personellerden istenen özellikler aşağıdaki gibidir:

  • İş takibi yapabilmek.
  • Disiplinli bir şekilde çalışmak.
  • Esnek çalışma saatlerine uyum göstermek.
  • Dikkatli olmak.
  • Sorunlara karşı pratik çözümler üretebilmek.
  • Takım halinde, diğer personellerle uyum içerisinde çalışabilmek.
  • Zamanı yönetebilmek.

Üretimde görev alacak personeller belirli bir kotayı doldurmak için çalışabilir. Bu yüzden personel zamanı iyi yönetmelidir. Üretim yapılan tesislerde kullanılan makineler tehlikeli olabilir. Bu durumda personel dikkatli davranmalıdır. Ürünlerde problem olmaması ve üretimdeki sorunların çözülmesi için de dikkat gereklidir. Üretim personeli vardiyalı olarak çalışabilir. Firmalar üretim kapasitelerini arttırabilmek için tesisi 24 saat açık tutabilir. Bu durumda kurumlar personelin mesaiye kalmasını veya vardiyalı olarak çalışmasını isteyebilirler. Bundan dolayı üretim elemanlarının esnek çalışma saatlerine uyum sağlaması gerekebilir. Firmalar sahip oldukları çalışma şekline bağlı olarak bu şartlardan birisini veya birden fazlasını isteyebilir.

Üretim Personeli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Üretim alanında çalışacak personel birçok sektörde görev alabilir. İlaç, teknolojik aletler, kozmetik, gıda gibi sektörler fabrikalarda ve tesislerde üretim gerçekleştirir. Satışı gerçekleştirilen malların üretiminde görev alan kişiler üretim personeli olarak tanımlanır. Bundan dolayı üretim yapacak personel birçok sektörde iş bulabilir. Üretim personeli maaşları görev alınan sektöre, personelin üretimdeki görevlerine ve firmaya göre değişiklik gösterir. Üretim alanında çalışmak isteyen kişiler üretim personeli iş ilanlarını inceleyebilir. İş ilanlarından yapılan başvuru sonrasında iş görüşmesi ve mülakat gerçekleşir. Mülakat esnasında iş başvurusunda bulunan kişilere firma tarafından bazı sorular sorulabilir. Üretim personeli mülakat soruları arasında genellikle iş tecrübesi ve maaş beklentisi bulunur. Şartlarda anlaşan ve mülakatı olumlu geçen kişiler üretim personeli olarak çalışmaya başlayabilir. Üretim alanında görev almak isteyenler Kariyer.net'in üretim personeli iş ilanlarını inceleyebilir. Çalışmak istenen şehri belirleyebilir ve buna göre iş ilanları arasından bir arama gerçekleştirilebilirsiniz. Örneğin; İstanbul'da yaşıyorsanız İstanbul üretim personeli iş ilanları seçeneklerine bakabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.790 / Aylık
117 kişinin ortalama maaşıdır.