Uzman Danışman Nedir?

Uzman Danışman Nedir?

Uzman Danışman Ne Demek?

Uzman danışman ne demek sorusu şöyle cevaplanabilir; kamuda ya da özel sektörde bir çok alanda kendisine verilen görevlerin yerine getirilmesinden yükümlü olan nitelikli kişidir. Uzman danışman olarak çalışan kişi birçok alanda hizmet verebilir. Önemli olan hizmet verdiği alanda yeterli bilgiye sahip olmasıdır. Kişi, hangi alanda çalışmak istiyorsa o alanda uzmanlık derecesinde ve danışmanlık yapacak şekilde bilgi sahibi olmalıdır. Uzman danışman olan kişi, yaptığı mesleğin gerekliliklerini yerine getirir. Bununla birlikte uzman danışman olarak mesleğini yerine getiren kişinin dikkatini belirli bir noktaya yoğunlaştırması ve istenilen görevleri yapabilme yeteneğine sahip olması gerekir. Uzman danışman olarak çalışan kişi, birçok farklı alanda çalışabilir. Muhasebe uzman danışmanı olarak çalışan kişi muhasebe alanında bilgi sahibi olmalıdır. Bilgisayar uzman danışmanı ise yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalarda bilgisayar sistemlerinin işleyişinden sorumlu olan kişidir. Uzman danışman görev tanımında uzman olunan meslek faaliyetlerinin verimli bir şekilde yerine getirilmesine dair görevler yer alır.

Uzman Danışman Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uzman danışman nedir sorusuna şöyle cevap verilebilir; kendisine verilen bir görevi zamanında bitirmekle yükümlü olan kişidir. Kendisine verilen görev, faaliyet gösterdiği sektöre ve mesleğe göre değişiklik gösterir. Yaptığı mesleğin gerektirdiği tüm sürecin verimli yürütülmesinden sorumludur. Uzman danışman görev tanımı gereği aday personel hangi alanda ve hangi meslekte uzman danışman sıfatıyla çalışacaksa o mesleğin nitelikli profesyoneli olur. Örneğin; satış alanında çalışan kişi, bu sektör ile ilgili danışmanlık görevi yapıyorsa satış alanına dair tüm sürecin etkin bir şekilde yerine getirilmesiyle görevlidir. Satış işlemlerinde karşılaşılan sorunları çözer. Uzman danışman sorumlulukları ve yükümlülükleri, kişinin meslek uzmanlığına göre değişir. Belirli bir mesleği ifa eden kişiler mesleğin gerektirdiği görevleri zamanında ve verimli bir şekilde tamamlamaktan sorumludurlar. Uzman danışmanlık yapan kişi, eğitimi doğrultusunda birçok alanda çalışabilir. Örneğin; muhasebe alanında çalışan kişi, muhasebe danışmanı olarak görev yapıyorsa muhasebeye ait tüm sürecin etkin bir şekilde yerine getirilmesiyle görevlidir. Aynı şekilde insan kaynakları alanında uzman danışman sıfatıyla mesleği yerine getiren kişi, insan kaynaklarının tüm sürecini yönetmekle görevlendirilir. Bu pozisyonda yer alan kişilerin başlıca görev ve sorumlulukları ise şu şekildedir;

  • Üst yönetim tarafından kendisine verilen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak tamamlamak,
  • Uzman sıfatıyla çalıştığı mesleğin gerektirdiği tüm bilgiye ve uzmanlık becerisine sahip olmak,
  • Mesleki alanda yapmış olduğu tüm çalışmaları ve detayları raporlayarak üst yönetime sunmak,
  • Mesleğin gerektirdiği ekipmanların randımanlı kullanımını sağlamak,
  • Mesleğin gerektirdiği çeşitli bilgisayar yazılım ve programlarını etkin ve hızlı bir şekilde kullanmak,
  • Analitik düşünce sistemiyle meslekte karşılaşılan sorunları hızlı bir şekilde çözümlemek ve yönetime sunmak,
  • Mesleğin gerektirdiği iş süreçlerini verimli bir şekilde yerine getirmek,
  • Çalışılacak sektördeki malzemeleri ve aletleri belirleyerek belirli bir düzen sağlamak,
  • Ekip halinde çalışılıyorsa ekibin iş bölüşümünü sağlamak ve süreci yönetmek.

Uzman Danışman Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uzman danışman nasıl olunur sorusuna verilecek yanıt iş koluna ve meslek türüne göre değişir. Satış konusunda uzman danışman olmak için üniversitelerin satış, pazarlama ve yönetim ile ilgili olan bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra çeşitli kurumların açtığı kurslara katılarak sertifika almak da adaylara avantaj sağlar. Bilgi işlem sektöründe yer almak için Elektronik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekir. İnsan kaynakları alanında danışman olmak için ilgili alanda eğitim almak gerekir. Kişilerin ilgili meslekte uzman olmaları için sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Uzman Danışman Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu mesleği yapabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Danışman olarak çalışmak isteyen kişiler hem resmi kurslara hem de özel meslek edindirme kurslarına katılarak sertifika alabilirler. Mesleğin gerektirdiği tüm bilgiye ve beceriye sahip olmak için gerekli olan eğitimleri almak gerekir. Ayrıca meslekte deneyim de önemlidir. Eğitimini tamamlamış olan kişiler, istedikleri alanda ve sektörde danışman olarak çalışmaya başlayarak deneyim kazanabilirler.

Uzman Danışman İşe Alım Şartları Nelerdir?

Uzman danışman işe alım şartları, uzman olunan mesleğe göre farklılık gösterir. Sistem ve yazılım destek uzmanlarının öncelikle gerekli eğitime sahip olması ve yeni teknolojik gelişmeleri takip etmesi beklenir. İletişim becerisi güçlü ve analitik düşünme becerisi gelişmiş olan adaylar bu pozisyon için avantajlıdır. Muhasebe, satış gibi alanlarda uzman danışman olarak çalışacak kişilerin esnek çalışma saatlerine uyum göstermeleri gerekir. Bunun yanı sıra İngilizce bilgisi işe alım şartlarındandır. Uzman danışman maaşları bağlı bulunan işletmeye ve işletmenin faaliyet gösterdiği alana göre farklılık gösterir. Bu mesleği yapmak isteyenler, Kariyer.net üzerinden uzman danışman iş ilanları sayfasını ziyaret ederek kendilerine uygun pozisyonlara başvurabilirler.