Uzman Masöz Nedir?

Uzman Masöz Ne Demek?

Uzman masöz nedir sorusuna kısaca, gerekli hijyen koşullarında masaj uygulaması yapan ve bu alanda uzmanlaşmış nitelikli çalışandır cevabı verilebilir. Bu kişiler birçok terapi yöntemini bilir ve müşterilere profesyonel masaj hizmetleri sunar. Sağlık ve hijyen standartlarına uygun olarak çalıştığı ortamı steril tutar. Kurum tarafından verilen prosedürler doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştirir. Uzman masöz olarak görev alan nitelikli kişiler terapi sırasında kullandığı ürünleri sunar ve satışlarını yapar.

Uzman Masöz Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uzman masöz ne yapar sorusuna cevap verebilmek için bu alanda çalışan nitelikli kişilerin görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir. Uzman masözler sağlık ve hijyen koşullarına dikkat ederek özel masaj yöntemlerini müşterilere uygular. Yaptığı işin temel amacı çeşitli teknikler uygulayarak vücuttaki kasları gevşetmek ve ağrıları gidermektir. Uzman masöz görev tanımı çalışılan kuruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Görev tanımı içerisinde yer alan sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Müşteri için en doğru terapi yöntemini önermek.
  • Bulunduğu alanı hijyen koşulları açısından masaj için uygun hale getirmek.
  • Masaj için kullanılan malzemeleri doğru ve etkin bir şekilde uygulamak ve müşteriye en iyi hizmeti sunmak.
  • Masaj için kullanılan malzemelerin temizliğini sağlamak.
  • Alanına yönelik gelişmeleri takip etmek ve bu yenilikleri kendi çalışmalarında uygulamak.

Uzman Masöz Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uzman masöz nasıl olunur sorusuna cevap vermek için sağlanması gereken eğitim şartların incelemek gerekir. Resmi eğitim olarak genelde lise mezuniyetine sahip olmak yeterli olur. Ancak bazı kurumlar tarafından ön lisans veya lisans mezuniyeti istenebilir. Özellikle Turizm Lisesi veya Turizm Meslek Yüksekokulu bu alanda öne çıkan eğitim kurumlarıdır. Resmi eğitimin yanı sıra profesyonel masaj uygulamalarına yönelik bir eğitim almak da önemlidir. Bu alana yönelik kurslar hem özel hem de devlet kurumları tarafından verilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalara sahip olmak için kurs sonunda yapılan sınavdan başarıyla geçmek gerekir. Ayrıca İngilizce yeterliliği de yabancı müşteri portföyüne sahip kurumlar için önemlidir. Özellikle sözlü olarak iyi derece İngilizce bilmek kişiyi adaylar arasında öne çıkarır.

Uzman Masöz Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Uzman masöz olmak için gerekli şartların başında eğitim gelir. Resmi eğitim olarak genelde lise yeterlidir. Ancak ön lisans veya lisans mezuniyeti de istenebilir. Bu alanda profesyonel olarak hizmet vermek için masaj sertifikasına sahip olmak önemlidir. Bu alanda çalışan nitelikli kişilerin uygulayabileceği birçok masaj yöntemi bulunur. Bunun için kurumlar özellikle bir veya birkaç masaj uygulamasına hakim olma gibi şartlar talep edebilir. Yabancı müşterilere hizmet veren kurumlar için İngilizce de oldukça önemlidir. Uzman pozisyonu deneyim gerektirdiği için daha önce bu sektörde çalışmış olma şartı yer alır. Eğitim ve deneyimin yanı sıra başarılı bir uzman masöz olabilmek için bazı yeteneklere sahip olmak gerekir. Bunlar şu şekilde listelenebilir:

  • İnsan ilişkileri güçlü olmalıdır.
  • Takım çalışmasına ve iş birliğine yatkın olmalıdır.
  • Vardiyalı ve esnek çalışma saatlerine uygun çalışabilmelidir.
  • Masaj teknikleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
  • Alanıyla ilgili güncel gelişmeleri takip etmeli ve bunları uygulayabilmelidir.

Uzman Masöz İşe Alım Şartları Nelerdir?

Uzman masöz olarak; otellerde, spor salonlarında, terapi merkezlerinde, termal otellerde ve Spa salonlarında iş imkanı bulmak mümkündür. Güzellik salonları da görev alınan yerlerden biridir. Uzman masöz işe alım şartlarının başında eğitim ve deneyim gelir. Lise mezuniyeti yeterli görülse de ön lisans veya lisans gibi daha üst seviye bir eğitim de şart olabilir. Deneyim uzman bir pozisyon olduğu için işe alım şartlarından biridir. Deneyim süresi, kurumun pozisyon için talep ettiği şartlara bağlı olarak değişiklik gösterir. İşe alım süreci genelde sözlü mülakat ile gerçekleştirilir. Bu aşamada adaylar, şirket tarafından ilanda belirtilen yetenekleri ön plana çıkartmalı ve aldıkları eğitimlerden bahsedilmelidir. Profesyonel masaj tekniklerine dair elde edilen sertifikalar detaylıca karşı tarafa aktarılmalıdır. Bu alanda kariyerinde ilerlemek isteyen kişiler, Kariyer.net sitesinde yer alan uzman masöz iş ilanları fırsatlarına göz atabilir. Burada yer alan çeşitli ilanları inceledikten sonra kendilerine uygun buldukları ilanlara kolayca başvuru yapabilir. Uzman masöz maaşları; alınan eğitimlere, sahip olunan mesleki deneyime ve çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça elde edilen gelir de artar.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.570 / Aylık
5 kişinin ortalama maaşıdır.