Masaj Uzmanı Nedir?

Masaj Uzmanı Ne Demek?

Masaj uzmanı kimdir sorusu; çeşitli metotlarla müşterilerin sırt, bel, omuz, bacak, kol, boyun, ense bölgelerine gerekli işlemleri yaparak kişilerin rahatlamalarını sağlayan çalışandır. Masaj uzmanı nedir, sorusuna en kısa yanıt bu şekilde verilebilir. Erkek masaj elemanına masör denirken, kadın masaj elemanı ise masöz olarak isimlendirilir. Masör ve masöz aynı eğitimi alıp, aynı metotlarla hizmet sunar. Kas ve sinirlerin gevşemesi için verilen masaj hizmetlerinin farklı standartları bulunur. Yumuşak, orta, sert düzeylerinde olabilen masaj türlerini uygulayabilmek, hizmet kalitesi yönünden önemlidir. Masör, masaj yapan personel anlamına gelir. Masörlerin tümü aynı deneyim ve bilgi seviyesine sahip olmayabilir. Mesleğe henüz başlamış elemanlar ve deneyimliler arasında fark olabilir. Masaj uzmanı pozisyonu özellikle deneyimlileri ifade eder. Alanında uzmanlık kazanmış olan masörler, yüksek oranda müşteri memnuniyeti sağlayabildikleri için iş imkanları daha fazla olabilir. Müşteriye doğrudan temas eden masörlerin hijyen ve uygulama konusunda birçok görev ve sorumluluğu vardır. Hizmet kalitesini belirleyebilen sorumluluklar, iyi bir masör olmak isteyenlere yol gösterebilir.

Masaj Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Masaj uzmanı kime denir sorusunun yanıtı mesleğin tanımı ve görevleri ile açıklanabilir. Masaj alanında eğitim alıp hizmet edebilecek seviyeye gelen masörler, işe alınmadan önce veya çalışırken kurallara uymak zorundadırlar. Masörlükte müşteri memnuniyeti ideal güç kullanımıyla ilişkilidir. Hizmet kalitesi yüksek olan masaj uzmanı, vücudun hassas ve dayanıklı bölgelerini bilir. İhtiyaca uygun masaj teknikleriyle vücudu rahatlatabilmek için deneyim gerekir. Masaj uzmanı görevleri ve sorumluluklarıyla şu standartları karşılayabilen bir elemandır:

 • Masör adayı iş hayatına atılmadan önce de kişisel temizliği önemseyen bir birey olmalıdır. Masaj uygulamalarında eldiven ve iş önlüğü kullanılabilse de masörün hijyen kurallarına dikkat etmesi önemlidir.
 • Masaj bölgelerinin özel durumlarını bilir, farklı bölgelerde masaj sertliğini artırıp azaltır.
 • Vücut sertliğini gözlemleyerek muhtemel kas rahatsızlıkları hakkında kişiyi bilgilendirir.
 • Kişilerin hassas olduğu bölgeleri tespit eder, ağrıya sebep olmadan masajı gerçekleştirir.
 • Masörün temel görevi, vücudun rahatlamasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için masaj sırasında hizmeti alan kişinin memnuniyet durumunu gözlemler. Gerekirse sözlü olarak teyit edebilir.

Ağır antrenman, yorucu iş temposu, hafif hastalıklar veya keyfi amaçlar kişilerin masaj hizmeti almasında etkili faktörlerdir. Farklı taleplere uygun masaj tarzlarını birbirinden ayırıp, gerekli hallerde uygulayabilmek masörün görevidir.

Masaj Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Masaj uzmanı nasıl olunur sorusuna yanıt olarak meslek kursları verilebilir. Özel kurslar, değişen zaman aralıklarında kursiyerlere teorik ve pratik eğitimler verir. Masajın temel detayları öğretilip çeşitli sınavlar uygulanır. Masörlük veya masözlük kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika verilir. İş bulma sürecini etkileyen faktörler arasında, eğitim alınan kurs önem taşır. Özel sektörde hizmet veren meslek kursları rekabet halinde olabildiği için sertifikalar seviye farklılığına sahiptir. Masaj uzmanı eğitim sürecini verimli geçirmiş olan bir personeldir. Kurslarda eğitim almak kariyer açısından yararlı olabilir. Kurs kaydı yaptırırken lise diploması istenebileceği için masör ve masöz adaylarının eğitim düzeyi en az lise düzeyinde olmalıdır. Sağlık meslek yüksekokullarında veya beden eğitimi ve spor yüksekokullarında masaj dersleri mevcuttur. İlgili dersin bulunduğu bölümlerden mezun olmak, masör eğitimi alındığı gösterir.

Masaj Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Masaj uzmanı olmak için gerekli şartlar masörlük hizmetinin standartlarını belirlemiştir. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek masaj uygulamaları, birçok bölgesel metottan oluşur. Ayak, baldır, diz, basen, kalça, bel, sırt, kürek kemikleri ve kol geneline uygun mesajlar yapabilmek, vücut anatomisine hakim olmayı şart kılar. Baskıya aşırı reaksiyon verebilen bölgeler, kas dokularının yoğun olduğu bölgelerden ayrılır. Masaj uzmanı, vücut genelini tanıdığı için ölçülü müdahalelerde bulunur. Etkisiz kalacak veya fiziksel gevşemeyi olumsuz etkileyebilecek uygulamalardan kaçınır. Masör olmak için gereken başlıca detaylar şöyledir:

 • Kişilerin şikayetçi olduğu fiziksel rahatsızlıklar hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Kaslarla ilgili olmayıp masaj ihtiyacı ortaya çıkarabilen hastalıklar görüldüğünde gerekli yönlendirmeleri yapabilmek.
 • Masaj uzmanı unvanının gereği olarak tüm vücut bölgelerine terapi uygulayabilmek.
 • Farklı özelliklere sahip masaj yağlarını tanımak.
 • Seanstan önce ve sonra masaj ortamının düzeni ve temizliği konusunda titiz davranmak.
 • Deneyimsiz masörlere eğitim verebilecek seviyede olmak.

Masaj Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Masaj uzmanı iş ilanları, başarılı çalışmalar gerçekleştirerek sektörde deneyim kazanmış olan adaylara hitap eder. Deneyimsiz adaylar için uzman ifadesi geçmeyen masör ve masöz iş ilanları uygundur. Masaj uzmanı pozisyonunda çalışmak isteyenler lüks otellerde, lüks kuaförlerde, SPA merkezlerinde, sağlık merkezlerinde, özel masaj salonlarında; futbol, basketbol, voleybol, hentbol kulüplerinde çalışabilirler. İşe alım şartları her iş yeri için değişebilir. Kasların fazla zorlanmasına sebep olabilen spor dallarının ortaya çıkardığı masaj gereksinimi, sağlık sorunlarının veya keyfi beklentilerin ortaya çıkardığı gereksinimlerden farklıdır. Farklı dallara ayrılabilen masaj hizmetleri, çalışanların farklı yeterliliklere sahip olmasını gerektirebilir. Masaj uzmanı maaş ve kariyer geleceği açısından avantajlı sayılabilecek bir konumdadır. Birçok masaj uzmanı iş ilanı, birkaç noktada benzerliklere sahiptir. Uzman masörleri ilgilendiren şartlar şöyle sıralanır:

 • Hizmet verilecek alanda deneyimli olmak.
 • Vücut bölgelerinin masaj konusundaki detaylarını bilmek.
 • Müşteriye güven verebilen bir kişiliğe sahip olmak.
 • Daha deneyimli masörlerin öğretebileceği teknikleri çabucak öğrenebilmek.
 • Yabancı turistlerin sık ziyaret ettiği yerlerde çalışmak isteyenler için yabancı dil bilmek.

Kariyer.net aracılığıyla masaj uzmanı iş ilanlarına ulaşabilir, ilan detaylarını inceleyerek kendinize en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz. İkamet durumunuza uygun seçenekleri değerlendirip yeni iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.930 / Aylık
11 kişinin ortalama maaşıdır.