Spa Terapisti Nedir?

Spa Terapisti Ne Demek?

Spa terapisti, sağlık ile ilgili profesyoneller tarafından oluşturulan rehabilitasyon planına uygun olarak tedavi edici bazı masaj tekniklerini uygulayan kişidir. Bu mesleği edinmek için masaj tecrübesinin olması gerekir. Bu nedenle spa terapisti genellikle mesaj terapisti olarak da bilinir. Alanında tecrübe edinmesi gereken spa terapisti genel olarak vücuda ve sağlığa iyi gelen masaj yöntemlerini de bilmelidir. Özellikle bu alanda çalışmak isteyen adaylar spa terapisti nedir sorusunun yanıtını merak ederler. Spa terapistlerinin iş tanımları oldukça geniş ve kapsamlıdır. Günümüzde spa alanına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. İnsanlar dinginlik ve sağlık aramalarının yanı sıra stres yönetimleri için de spaya ihtiyaç duyar. Spa terapisti ise her türlü masaj tekniğini bilir ve kişilere uygular. Bunun yanı sıra aromaterapi ve hidroterapi de uygulanır. Spa alanında yapılan güncel uygulamalar da ön planda tutulmaktadır. Spa terapisti iş tanımı oldukça kapsamlıdır.

Spa Terapisti Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Günümüzde terapistlerin birbirinden önemli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Spa terapisti sorumlulukları ve spa terapisti görev tanımı şu şekilde sıralanabilir:

 • Bulundukları alanının hijyen ve temizliği açısından koşulları uygun hale getirir,
 • Masaj için eksik olan tüm malzemeleri temin etmek ile sorumludur. Spa bölümünde gereken her türlü ihtiyaç listesini de yapar,
 • Spa terapisti masajda ve terapilerde kullanılacak olan tüm ekipman ve araçları profesyonel bir şekilde kullanabiliyor olmalıdır,
 • Çalışılan yere göre belirlenen gün ve saatlerde terapilerin yapılmasını koordine eder.

Spa Terapisti Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Pozisyondaki iş ilanlarına başvuru için genel olarak bir eğitim tercihi bulunmaz. Bu alanda kariyer edinmek için öncelikle spa terapileri için çalışma kurslarına katılım sağlanmalıdır. Spa terapisti nasıl olunur sorusu sertifika eğitimlerine katılmanın ardından spa veya güzellik terapi eğitimleri verilen bir okuldan mezun olmak gerekir şeklinde cevaplanabilir. Mili Eğitim Bakanlığı'na bağlı çeşitli kurs ve etüt merkezleri sertifika eğitimi verebilir. Spa uzmanlarının gereken eğitimleri almalarının ardından kendilerine en uygun kariyer hedeflerini gerçekleştirmeleri gerekir. Bu alanda yapılan çalışmalar ve edinilen sertifikalar da önem taşır. Terapistlerin her alanda önemli bir başarı elde etmeleri sağlanır. Bazı durumlarda çeşitli eğitimlere katılmak spa becerilerini de geliştirebilir. Bu alanda yer edinebilmek için pek çok farklı sertifikaya sahip olmak önemli bir avantaj haline dönüşecektir. Bu alanda çalışmak için şu eğitimlerin alınması gerekir:

 • Müşteri ve iletişim,
 • Aroma terapi masaj eğitimi,
 • Klasik masaj teknikleri,
 • Kozmetikleri tanıma eğitimi,
 • Temel vücut masajı,
 • Salon hazırlığı ve hijyen eğitimi,
 • Vücut sistemlerinin yapı ve işlevleri,
 • İskelet ve kasların yapı ile işlevleri,
 • Kişisel hijyen eğitimi,
 • Yüz ve dekolte masajı eğitimi.

Spa Terapisti Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Spa bölümünde terapist olmak için spa terapisti görevleri doğru bilinmelidir. Bu mesleği gerçekleştirebilmek için görev ve sorumluluk bilincinin gelişmiş olması gerekir. Her türlü eğitimin alınmalıdır. Firmalar, tercihlerine göre ön lisans ya da turizm meslek lisesi gibi kurumlardan diploma isteyebilirler. Ancak bu pozisyon için en önemli nokta sertifikalar olarak öne çıkar. Bu sayede mesleki hizmet şartları ve teknik bilgiye sahip olunması da büyük bir önem taşır. Deneyim ve beceri sahipleri olan terapistler gerekli şartları yerine getirmelidirler. Bu kapsamda masaj terapisi okullarında geleneksel masaj teknikleri, fizyoloji ve anatomi eğitimleri verilir. Özellikle de taş terapisi ve hamilelik masajı gibi alanlar uzmanlık gerektirir. Terapistler kimyasal saç hizmetlerinden, kozmetik ve masaj alanına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmalılar. Ayrıca spa terapisti maaşları kişinin tecrübesine, uzmanlık alanı ve eğitimine göre de değişiklik göstermektedir. Spa alanında terapist olmak için gereken şartlar mutlaka sağlanmalıdır.

Spa Terapisti İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bu alanda çalışan kişilerin işe alımları için pek çok detaya dikkat edilmesi gerekir. Spa terapistlerinin işe alım şartlarından bir tanesi gerekli eğitimleri başarı ile tamamlamaktır. Başarı ile tamamlanan eğitimler sonucu bu alanda geçerli bir belge alınmalıdır. Aynı zamanda spa becerilerini de geliştiren terapistler tatil köyleri, oteller veya yüksek yolcu kapasiteli tatil gemilerinde iş bulabilirler. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler kendilerini sürekli olarak geliştirmelidir. Öğrenmeye meraklı olan adaylar, spa konusunda hamilelik gibi farklı alt dallara yönelebilirler. Serbest çalışan terapistlerin yanı sıra kendi işinde ya da bir sağlık kuruluşunda yönetici pozisyonuna gelmek isteyenler de olabilir. O nedenle gereken yöneticilik eğitimleri tamamlandıktan sonra bu alanda bir kariyer hedeflenebilir. Yöneticilik için ileri düzeyde bir eğitim alınması gerekir. Spa yönetiminde çalışmak için girişimci bir ruha sahip olunması gerekir. Spa terapisti iş ilanları listesini inceleyerek firmaların talep ettiği şartları inceleyebilirsiniz. Kariyer.net üzerinde yer alan ilanları filtreleyerek çalışmayı düşündüğünüz şehir için yayınlanan ilanları inceleyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
21.790 / Aylık
9 kişinin ortalama maaşıdır.