Web Geliştirme Uzmanı Nedir?

Web Geliştirme Uzmanı Ne Demek?

Web geliştirme uzmanı, yazılım sektörünün gelişmesini sağlayan meslek grupları arasında yer alır. Web geliştirme uzmanı, tasarımcının hazırlamış olduğu internet sayfasının altına kod yazan kişidir. İnternet sayfası için etkileşim yaratarak işlevsel hale getirir. Web uygulamaları konusunda da yetkin olan uzmanlar, site düzeninden özelliklerine kadar gelişim sağlar. İstemci ve sunucu modeli kullanılarak World Wide Web uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olur. Front-End, Back-End ve Full Stack alanlarında uzmanlaşan kişiler, farklı programlama dillerine hakimdir. Güncel teknolojik gelişmeleri takip edip öğrendiklerini alanına uygular. Web geliştirme uzmanları, belirli bir eğitim sürecinden geçerek deneyim sahibi olan kişilerdir. Web geliştirici ne iş yapar sorusuna cevabı oldukça kapsamlıdır.

Web Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Web geliştirme uzmanı, bir web sayfasının çalışma standartlarını belirleyen programcıdır. Ziyaretçilerin siteyi kolay bir şekilde kullanabilmesi üzerine çalışır. Web geliştirme uzmanı ne iş yapar sorusu şu şekilde cevaplanabilir; ürün ve hizmet ile tasarım ve işlevsellik üzerinde çalışmalar sürdüren kişidir. Web geliştirme uzmanı; istemci, sunucu ve veri tabanı teknolojileri hakkında uzmanlaşmıştır. Bir web geliştiricisi, müşteri veya tüketicinin taleplerini dikkate alarak çalışır. Web geliştirme uzmanının görev ve sorumlulukları şu şekilde listelenebilir:

 • PHP ve JavaScript gibi birçok programlama dilinde kod yazmak,
 • Kullanıcı deneyimini önemseyen işlevsel tasarımlar gerçekleştirmek,
 • Yeni uygulamaları programlayıp prototip haline getirmek,
 • Tasarladığı uygulamaların bileşenlerini de dizayn etmek,
 • Çalıştığı proje için uygun olan teknoloji ve programlama dillerine karar vermek,
 • Web sayfası ya da uygulamaları bitirdikten sonra farklı tarayıcılarda test etmek,
 • Var olan projelerdeki hataları düzeltmek,
 • Yeni özellikleri test ederek görevlerini yerine getirmelerini sağlamak,
 • Veri alışverişi yapan uygulamalar için ideal Uygulama Programlama Arabirimleri oluşturmak ve onları kontrol etmek,
 • Açık Kaynak Kodlu projeleri araştırıp katkıda bulunmak,
 • Tasarımcı, geliştirici ve proje personelini buluşturup ilerleme güncellemelerinin doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak,
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını tespit etmek ve karşılamak,
 • Yeni teknoloji ve dilleri öğrenerek test etmek,
 • Web geliştirme alanındaki güncel trendleri ve gelişmeleri takip etmek,
 • Veri tabanlarının oluşturup sağlıklı bir biçimde sürdürmek,
 • Var olan kodları optimize etmek,
 • Bilgisayar kodlarının yapılandırılmasını sağlamak,
 • Diğer doküman geliştiricilerinin de katkıda bulunması için yazılan kodları belgelemek,
 • Web geliştirme hakkında düzenlenen seminer, konferans ve panel gibi etkinliklere katılmak,
 • Bir web sayfası ve uygulama içerisinde bilgi mimarisi tasarlamak.

Web Geliştirme Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Web geliştirme uzmanı; Back-End, Front-End ve Full Stack alanlarında uzmanlaşır. Web Arayüz Geliştirici olmak için dört yıllık eğitim veren Bilgisayar ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Bölümü başarıyla tamamlanmalıdır. Web önyüz geliştirme uzmanı olmak için de üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı ön lisans ya da 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekir. Web Geliştirme Uzmanı eğitim programları Türkiye'nin birçok üniversitesinde, İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarında ya da Halk Eğitim Merkezlerinde mevcuttur. Kişiler, ilgili sertifikayı alarak serbest çalışabilir ya da kurumsal şirketlerde görev alabilir. Sertifika sürecinde uzmanlık alanına karar verip uygun eğitimi alır. Bu alanda sertifika önemli bir yere sahiptir. Web geliştirme uzmanı olmak için sertifika programlarında kodlama ve tasarım gibi web sitelerinin fonksiyonelliğini arttıran eğitimlerle teorik bilgiler alınır, ardından bu bilgilerin uygulama sürecine geçilir.

Web Geliştirme Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Web Geliştirme Uzmanı nasıl olunur sorusu, ön lisans ya da lisans eğitimi alınması gerektiği belirtilerek yanıtlanır. Birbirinden farklı üniversitelerde verilen eğitimler, uzman olma yolunda atılan önemli bir adımdır. Gelişimi sürekli olarak devam eden bu iş kolu, kişilerin ilgi ve merakına göre güncellenir. Web geliştirme uzmanları, üniversite eğitimini tamamlandıktan sonra çeşitli sertifika programları ile mesleki gelişimlerine devam eder. Alanları ile ilgili gelişmeleri sürekli takip ederler. Mevcut deneyim ve eğitim düzeylerine göre Web Geliştirme Uzmanı iş ilanları ile araştırma yaparlar. Uzman olmak için bir diğer seçenek ise özel kurslardan eğitim almaktır. Bu kurslardan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alarak web geliştirici olarak çalışmak mümkündür.

Web Geliştirme Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Web geliştirme uzmanı; istemci tarafı bileşenler, sunucu tarafı diller, veri tabanı yönetim sistemleri ve web mimarisi gibi teknik bilgileri öğrenir. Uzman olmak isteyenler, serbest olarak ya da kurumsal yapılarda iş imkanı bulur. Başvuru yaptıktan sonra web geliştirme uzmanı mülakatlarına katılırlar. Web geliştirme ajanslarında, yazılım şirketlerinde, bilgi güvenliği firmalarında, teknoloji kuruluşlarında ya da devlet dairelerinin bilgi işlem bölümlerinde görev alırlar. Web Geliştirme uzmanı maaşı çalışma şartlarına göre farklılık gösterir. Kurum içi görevlendirilen uzmanlar bilgi, deneyim ve çalışma şartlarına göre maaş miktarı değişir. Bağımsız bir şekilde çalışan profesyoneller ise projeye ve müşterinin isteklerine bağlı olarak ücret talep eder. Her geçen gün büyüyen ve önemsenen bu sektör, uzman olmak isteyenlere çeşitli avantajlar sunar. Birçok şirketin teknoloji ile bağlantılı bir şekilde çalışması, geniş bir istihdam alanının yaratılmasını sağlar. Kuruma özel olarak sunulan şartları karşılayan kişiler, ilanlara başvuru yapar. Kişilerin sahip olduğu sertifika, diploma, bilgi ve deneyimler firmalar tarafından değerlendirilir. Web geliştirme uzmanı olarak çalışmak isteyenler Kariyer.net ile bu alanda yayınlanan iş ilanlarına ulaşabilirler. İstanbul'da yaşayanlar, Kariyer.net ile İstanbul Web Geliştirme Uzmanı iş ilanları arasından inceleme yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
17.440 / Aylık
100 kişinin ortalama maaşıdır.