Yardımcı Eczacı Nedir?

Yardımcı Eczacı Nedir?

Yardımcı Eczacı Ne Demek?

İlaç satılması için ruhsat verilen işletmelere eczane denir. Eczacılık Bölümü mezunları, doktor ve diğer sağlık çalışanları tarafından yazılan reçetelerdeki ilaçları satarlar. Eczacılar aynı zamanda hastalara ilaç hakkında bilgi verir. Yardımcı eczacı iş tanımı nedir sorununu cevabı; eczacı eşliğinde reçetedeki ilaçları hazırlamak, iş kayıtları ile ilgilenmek, faturaları düzenlemek ve ilaç satış işlemlerini yapmak için eczacıya yardım etmektir, şeklinde verilir. Eczacının olmadığı yardımcı eczacı, müşterileri karşılar ve ilaçları hazırlayıp teslim eder. Yardımcı eczacı nedir sorusuna, eczacının yükünü hafifleten ve eczanenin işleyişine yardımcı olan kişilerdir şeklinde cevap verilebilir.

Yardımcı Eczacı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yardımcı eczacılar çalıştıkları işletmenin işleyişinde aktif rol alan kişilerdir. Eczacılara; ilaçlarından hazırlanmasından, işletmenin temizliğine kadar pek çok alanda yardım eden yardımcı elemanlar, hemen hemen her eczanede bulunmaktadır. Yardımcı eczacı ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nelerdir, sorularının yanıtı aşağıdaki gibidir:

 • İşletmenin çalışma prensiplerini takip ederek gerekli ekipmanları etkin bir şekilde kullanmalıdır.
 • Müşterileri karşılamalıdır.
 • Reçetesiz satılan ilaçlar hakkında müşteriyi bilinçlendirmelidir.
 • Tansiyon ölçmek ve kan şekeri ölçmek gibi işlemleri yapabilmelidir.
 • Basit rahatsızlıklarda ilk yardım hizmeti verebilmelidir.
 • İşletmeye ait özel ya da resmi işleri takip etmelidir.
 • İşletmenin ilaç stok durumunu kontrol ederek eksik veya azalan ilaçların siparişlerini vermelidir.
 • İşletmenin temizliğini ve düzenini sağlamalıdır.
 • Sanal ortamda ilaçların giriş ve çıkışları ile alakalı kayıtlarını tutmalıdır.
 • İlaç raflarını düzenleyip temizliğini yapmalıdır.
 • İlaçların son tüketim tarihlerini kontrol edip düzenli şekilde takiplerini yapmalıdır.
 • Tartı ve ölçü aleti gibi işletmede kullanılan aletlerin periyodik bakımını yapmalı ya da yaptırmalıdır.
 • Kasa işlemlerini yapmalıdır.
 • Eczanenin nöbet gecelerinde eczacı eşliğinde nöbet tutmalıdır.
 • Nöbetçi eczane duyurusunu gerekli yerlere asmalı, halka duyurmalıdır.

Yardımcı eczacı görevleri bu şekildedir. Yardımcı eczacı kimdir sorusunun cevabı; eczanelerde eczacıya yardımcı olan, benzer görevleri ve sorumlulukları yerine getiren kişidir, şeklinde özetlenebilir. Yardımcı eczacılığın öncelikle dikkat isteyen bir meslek grubu olduğu bilinmelidir. İlaçların doğru bir şekilde verilmesi oldukça önemlidir. Çünkü herhangi bir ilacın yanlış verilmesi, hastada sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yardımcı Eczacı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Eczane işletmesinde çalışmak için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Eczacılık Fakültesi mezunu olmaktır. Eczacılar, beş yıl eğitim görüp ardından altı ay zorunlu stajlarını tamamlayan kişilerdir. Bu eğitim sürecinin ardından mezun olan kişiler eczacı olma, iş yeri açma yetkilerine sahip olurlar. Yardımcı eczacı nasıl olunur ve yardımcı eczacı olmak için hangi okulu okumak gereklidir soruları için lise ve dengi okullar işaret edilebilir. Yardımcı eczacı olmak için lise ve dengi okul mezunu olmanız yeterlidir. Bunun yanında eczacılık kurslarına giderek verilen eğitimlerde başarılı olmak gerekir. Bu eğitimlerin sonucunda yardımcı eczacı sertifikası sahibi olunur. Bu sertifika sayesinde herhangi bir eczanede yardımcı olarak çalışmak mümkündür. Yardımcı eczacı için verilen seminerler ilk olarak diksiyon eğitim ile başlamaktadır. Müşteri nasıl karşılanır, müşteriye nasıl davranılmalıdır şeklinde devam eder. Ardından ilaç isimleri ve ne gibi hastalıklarda kullanılır, doktor reçetelerinde yer alan ilaçların hazırlanması konusuna geçilir. Doktorun yazdığı ilaçların kullanım şeklini hastaya anlaşılır bir şekilde aktarabilmek gerekir. Kursiyerlere seminerin sonunda yardımcı eczacı belgesi verilir. Bu belge ile Türkiye’nin her yerinde iş imkanı bulunabilir. Bu belgeye sahip kişiler; yardımcı eczacı kime denir soruna yanıt olur.

Yardımcı Eczacı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Eczanelerde yardımcı olarak çalışmak için gereken şartlardan biri sertifikadır. Bu sertifikalar, dört ile altı hafta aralığında değişen sürelerde alınan eğitim sonucunda verilir. Bu sertifikaya sahip bireyler yardımcı eczacı olarak çalışabilmektedir. Bunların yanında yardımcı eczacılar, yoğun iş temposuna dayanıklı bireyler olmalıdır. Eczanelerin nöbetçi oldukları gecelerde uzun saatler çalışabilmek gerekir. Yardımcı eczacılar, kullanılan ve bünyesinde bulundurdukları ilaçların ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını bilmeli ve hastaları bilgilendirmelidir. Bilgilendirmenin doğru ve anlaşılır şekilde yapılması oldukça önemlidir. İlaçlar doğru kullanılmadığı takdirde iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Yardımcı Eczacı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Yardımcı eczacı iş ilanları paylaşan eczaneler genellikle sertifikasız eleman alımı yapmazlar. İş ilanlarına başvurmak için sertifika sahibi olmak şarttır. Bu sertifikanın yanında düzgün diksiyona sahip olmak, eczane ve eczacılık ile ilgili terimleri bilmek gerekir. Yardımcılar ilaçlar nasıl kullanılır ve neye yarar gibi basit sorulara da cevap verebilecek kadar bilgi sahibi olmalıdır. Bu alanda çalışma isteyenler, Kariyer.net üzerinden paylaşılan iş ilanlarını değerlendirebilir, kendilerine uygun seçeneklere başvuru yapabilir. Bireyin gece nöbetlerine kalmasına engel teşkil edecek bir durumunun olmaması, yardımcı eczacı iş ilanlarında eczacıların öne çıkardığı kriterler arasındadır. Belirli bir yetkinlik ve bilgi isteyen bu meslekte yardımcı eczacı maaşları, çalışılan eczanenin yoğunluğuna, büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Adaylar, ikamet ettikleri şehirdeki iş ilanlarını Kariyer.net üzerinden listeleyebilirler. İzmir, İstanbul, Ankara yardımcı eczacı iş ilanları seçeneklerine kolayca ulaşabilir, kriterleri inceleyebilir ve hemen başvurularını yapabilirler.