Yüzme Antrenörü Nedir?

Yüzme Antrenörü Ne Demek?

Yüzme antrenörü nedir, sorusu için; herhangi bir spor kulübünde yer alan yüzme takımını çalıştıran, bireysel olarak yüzme sporu ile ilgilenen kişileri yüzme teknikleri ve kuralları doğrultusunda yetiştirmeye çabalayan kişidir, yanıtı verilebilir. Yüzme antrenörü kimdir sorusunun yanıtı da aynı olur. Yüzme antrenörlüğü yapan kişi; sporcuları sadece yetiştirmek ve müsabakalara hazırlamakla değil, bu sporu yapan kişilerin gelişimleri takip etmekle de sorumludur. Bu doğrultuda eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlamış ve bu alanda eğitim veren kişiler yüzme antrenörü kime denir sorusunun karşılığı nitelindedir.

Yüzme Antrenörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yüzme antrenörü olan kişilerin belirli yükümlülükleri vardır ve bu yükümlülükleri aldıkları eğitim doğrultusunda yerine getirirler. Yüzme bilmeyen kişilere doğru metotlar eşliğinde yüzme öğretmek, öğrenme esnasında gerekli bilgileri ve teknikleri kolay ve anlaşılır bir şekilde sunarak deneyimi olmayan kişilere yol göstermek, yüzme antrenörlerinin sorumluluklardan sadece birkaçıdır. Buna ek olarak; spor kulübü içerisinde yer alan takımları çalıştırmak, sporcuların gelişimini yakından takip etmek, eğitime katılan kişilerin her birinin yüzme yetilerini geliştirmek gibi görevlere de sahiptir. Ayrıca günlük iş planını hazırlamak, eğitime katılanların yaş seviyesine uygun yöntemleri belirlemek ve iş organizasyonunu da belirlenen programa göre yapmak yüzme antrenörü ne iş yapar sorusunun cevapları arasında yer almaktadır. Yüzme antrenörlüğü yapan kişi, yüzme eğitimi almak isteyenlerin yaş grubuna göre gereken metotları belirlemek durumundadır. Bu doğrultuda her yaştan kişiye hitap edebilecek seviyede becerilere sahip olmalıdır. Ayrıca yüzme antrenörlerinin iletişim kurma yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Yüzme öğrenmek isteyen bireylere gerekli eğitimi verebilmek için yüzme sporuna ve tekniklerine dair tüm incelikleri biliyor olması şarttır. Bu noktaların sadece pratikte biliniyor olması antrenörlük için yeterli değildir. Bu bilgileri uygulamaya dökebiliyor olmak da yüzme antrenörlüğü yapabilmek için gerekli özellikler içerisindedir.

Yüzme Antrenörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Yüzme antrenörü olmak için ne yapmalı sorusu için iki farklı yanıt verilebilir. Bunlardan ilki; yüzme ihtisas dersleri almak, yani üniversitelerin ilgili bölümlerini başarı ile tamamlamaktır. Bir diğeri de Türkiye Yüzme Federasyonu onaylı yüzme kurslarında ilgili eğitimleri alarak, bu kurslardaki sınavlardan geçer notlar elde etmektir. Yüzme antrenörü olmak için hangi okullar bitirilmeli, sorusu için verilecek yanıt; üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi ya da Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksekokulu olur. Antrenörlük bölümünü tercih eden öğrencilerin de ana branş dersi olarak yüzmeyi seçmiş olmaları gerekmektedir. Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokullarının öğretmenlik ya da spor yöneticiliği alanlarından mezun olan kişiler de yüzme antrenörlüğü yapabilirler. Ancak bunun için Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından açılan kurslara katılmaları şarttır. Üniversite eğitimlerinde temel bilgilere sahip olan öğrenciler, kursta yer alan temel eğitim sınavına girmek zorunda değildirler. Beden Eğitimi ve Spor ve Spor Meslek Yüksekokulu pek çok üniversitede yer alır. Yüzme antrenörü olabilmek için bitirilmesi gereken antrenörlük bölümü Kocaeli Üniversitesi’nde de yer almaktadır. Yüzme antrenörü olmak için tercih edilen bir diğer yol da Türkiye Yüzme Federasyonu onaylı kurslara katılmak ve burada gerekli olan eğitimleri almaktır. İlk katılımda “temel çalıştırıcı” belgesi alınabilir. Bu belge aynı zamanda “1. Kademe Yüzme Antrenörü" anlamına gelir. Bu şekilde ilerleyerek yaklaşık 5 kademeden oluşan eğitim tamamlanabilir.

Yüzme Antrenörü Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yüzme antrenörü nasıl olunur, sorusu için en önemli yanıt; bu meslek için gerekli olan eğitimlerin belirtilen kurumlardan alınmış olmasıdır. Buna göre;

  • Yüzme antrenörü olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinin bitirilmesi gerekmektedir.
  • Kursa katılarak eğitim almak isteyen kişiler için Türkiye Yüzme Federasyonu onaylı kurslardaki sınavlardan geçerli notlar alınması şarttır.

Tüm bunların yanında kişilerin bir başkasına yüzmeyi öğretme konusunda istekli ve yetenekli olması oldukça önemlidir. Azimli bir şekilde çalışabilmeleri gerekir. Özellikle sporcu yetiştiren kurumlarda yer alan eğitmenler her bireyi yakından takip etmeli, onları en iyi olacakları yüzme dalına yönlendirebilmelidir. Sabır, anlayış ve disiplin yüzme antrenörünün mutlaka sahip olması gereken özelliklerdendir.

Yüzme Antrenörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Yüzme antrenörlüğü yapacak kişiler genel olarak kademelere göre değerlendirilir. Kurslardaki yüzme antrenörlüğü mülakatları sonucuna göre 1. kademe yüzme antrenörlüğü belgesine sahip kişiler bir üst düzey antrenörün yanında çalışabilirler ya da spora yeni başlayanlar için eğitmenlik yapabilirler. 2. kademe antrenörler ise küçük yaş grupları için eğitmenlik yapabilirler. 3. Kademe yüzme antrenörlüğü belgesine sahip olanlar, gençler ve yetişkinler kategorisinde eğitim verebilirler. 4. ve 5.kademe belgeye sahip olan yüzme antrenörleri ise tüm kategorilerde çalışabilirler. Yüzme antrenörü olan kişiler, yüzme derslerinin verildiği kurslarda, yüzme havuzunun bulunduğu spor salonlarında çalışabilir ve buralarda eğitim verebilirler. Ayrıca yüzme takımı olan tüm kurumlarda da görev alabilirler. Yüzme antrenörü maaşı, antrenörün kademe durumuna göre belirlenir. Ayrıca çalışılan kurumlara göre de maaş noktasında farklılıklar söz konusudur. Yüzme antrenörlüğü yapmak için Kariyer.net sitesinde yayınlanan yüzme antrenörü iş ilanları seçeneklerini araştırabilir ve istenilen kriterleri daha detaylı inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bulunduğunuz şehir için dilerseniz de ülke bazında yer alan ilanlara başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız İstanbul yüzme antrenörü iş ilanı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.800 / Aylık
39 kişinin ortalama maaşıdır.