2023 YKS tercihleri ne zaman yapılacak?

2023 YKS tercihleri ne zaman yapılacak?

Üç ayrı oturumu kapsayan YKS’nin ne zaman gerçekleştirileceği, ÖSYM tarafından duyuruldu. YKS oturumları tamamlandıktan sonraki süreci, sonuçların açıklanması ve tercihler takip edecek. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılan tercih tarihleri ve diğer detaylara blogumuzdan ulaşabilirsin. 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na katılacak olan bir üniversite öğrencisi adayıysan güncel tercih tarihlerini öğrenmen gerekir. 2017-2018 yıllarını kapsayan eğitim-öğretim döneminden itibaren uygulanan ve 3 ayrı oturumu içeren YKS tercihlerinin ne zaman yapılması gerektiği, ÖSYM tarafından duyurulur. 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih tarihleri hakkında güvenilir bilgilere ulaşmak istiyorsan bizi takipte kal.

2023 YKS tercih süreci nasıl ilerleyecek?

Ortaöğretim sürecini tamamlamak üzere olan lise son sınıf öğrencileri, YKS oturumlarına ne zaman kayıt yaptırmaları gerektiğini araştırmaya başlar. ÖSYM tarafından her eğitim-öğretim yılında güncel olarak duyurulan YKS başvuru tarihleri, 2023 senesi için son gün 23 Mart olarak belirlenmişti. Daha sonra Yükseköğretim Kurumları Sınavı için başvuru tarihi, 3 Nisan’a kadar uzatıldı. 17-18 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan sınav oturumlarının tamamlanmasından sonra ise sonuçların alınması ve tercihlerin yapılması bekleniyor. Dolayısıyla 2023 YKS tercih takvimi, ÖSYM tarafından yapılan duyurularla belli olacak.

2023 üniversite tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS oturumlarının ne zaman gerçekleştirileceğinin açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin tercih süreci hakkındaki araştırmaları hızlandı. “2023 Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak?” sorusunun cevabı, pek çok öğrenci tarafından merak ediliyor. TYT, AYT ve YDT oturumları için sınav yeri tercihlerini yaparak başvurularını tamamlayanlar, üniversite tercihi sürecinin de hangi tarihler arasında olacağının ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor.

Üniversite tercihlerinin başlangıç tarihi nedir?

Ortaöğretimden yükseköğretim kademesine geçiş yapmayı bekleyen lise son sınıf öğrencisiysen ya da mezunsan, üniversite tercih tarihlerini öğrenmen gerekir. 2023 yılı için 17-18 Haziran’da uygulanmasına karar verilen YKS oturumlarına katılan öğrenciler, bu süreçten sonra sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyecek. YKS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ise ÖSYM tarafından duyurulacak olan bilgiler arasında.

2022 yılında gerçekleştirilen YKS oturumlarının tarihi, 2023 senesi ile benzerlik gösteriyor. Bu bağlamda önceki senelerde uygulanan YKS oturumları dikkate alındığı zaman 2023 yılında sınav sonuçlarının kaç gün sonra açıklanacağına yönelik bir öngörüde bulunmak mümkün. Dolayısıyla 2023 YKS sonuçlarının sınav tarihinden yaklaşık olarak 1 ay sonra açıklanacağı tahmin ediliyor. ÖSYM kapsamındaki takvimlerde YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye yönelik olan sonuçların 20 Temmuz’da açıklanacağı belirtiliyor. Buna bağlı olarak üniversite tercihlerinin başlangıç tarihinin, sınav sonuçlarının açıklanmasından 10 gün sonra olacağı düşünülüyor.

YKS tercih süresi kaç gün olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında uygulanan oturumlara katıldıktan sonra tercih sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair kapsamlı bir araştırma yapabilirsin. ÖSYM tarafından yapılan YKS oturumlarına katılan öğrencilerin sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih dönemini başlayacak. Üniversite tercihlerinin yapılmasına izin verilecek olan sürenin ise yaklaşık 7-10 gün arasında olması bekleniyor.ÖSYM üzerinden tercihlerini yaptıktan sonra hangi üniversiteye yerleştiğin açıklanacak. 2023 YKS tercih sürecine dahil olan öğrencilerin hangi üniversiteye yerleştiklerini öğrenmelerinin ise yaklaşık olarak 7 gün süreceği tahmin ediliyor. Bu bağlamda 2023 üniversite yerleştirme sonuçlarının ÖSYM tarafından ağustos ayının ortasında duyurulacağı düşünülüyor. Ardından yerleştirme sonuçlarını öğrenen öğrenciler, ÖSYM tarafından belirtilecek olan tarihe kadar üniversite kayıtlarını yaptırabilirler.