Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

tev_bursu

Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı tarafından eğitimin yaygınlaştırılması, başarılı ve maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin desteklenmesi temel amacıyla başlatılan bir burs. Peki, TEV bursundan yararlanma şartları neler?

TEV bursu aracılığıyla ve gönüllü bağışçıların da destekleriyle büyük bir eğitim seferberliği yürütülmekte ve ülke kalkınması için kaliteli eğitimin önemi öne çıkarılmaktadır. Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) ile ilgileniyorsan, sorularına bu içerikte cevap bulabilir, başvuru süreçleri ve diğer detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Türk Eğitim Vakfı yurt içi bursları kapsamı ve çeşitleri nedir?

Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) yurt içinde öğrenim görülmesi ve TEV başarı kriterlerinin sağlanması durumunda, farklı kapsamlarda ve farklı koşullarda burs imkânları sağlar. Maddi desteğe ihtiyacı olan adaylara öncelik verilirken, TEV Üstün Başarı Bursu için merkezi yerleştirme sınavından ilk 5.000’e girme şartı aranır. Yurt içi TEV bursları ile ilgileniyorsan, Türk Eğitim Vakfı yurt içi bursları şunlardır:

 • TEV Mesleki Orta Öğrenim Bursları
 • TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursları
 • TEV Yüksek Lisans Bursları
 • TEV Doktora Bursları
 • TEV Üstün Başarı Bursları
 • TEV Üstün Başarı Sanat Bursları
 • Kız Öğrenci Yurt Bursları

Türk Eğitim Vakfı yurt dışında okuyan öğrencilere burs veriyor mu?

Evet, Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) yurt dışında okuyan başarılı öğrenciler için de burs programları uygular. Yurt dışı yüksek lisans ve tıp bursları, Singapur doktora bursları, lipodistrofi tıp alanında araştırma ve eğitim bursları mevcuttur.

Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) başvurusu yapmak isteyenler nelere dikkat edilmeli?

Türk Eğitim Vakfı Bursu şartları içerisinde en çok öne çıkan unsur, başarı ve hedef kriterleridir. Yurt içi ya da yurt dışı burslarında Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) eğitimde başarıyı hedefler. Başvuru değerlendirmeleri titizlikle yapılır. Temel koşulları sağlayan adaylar, çoklu aşamalı sınavdan geçirilir. Başvuru koşullarını ve sınav gereksinimlerini her burs özelinde iyi anlaman ve başvuruya istenilen şekilde eksiksiz hazırlanman, öz kişiliğini yansıtabilmen, amaçlarını ve gelecek planlarını aktarabilmen, doğru ve güncel bilgilendirme yapman önemlidir.

Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) Bursu başvurusu nasıl yapılır? 

Türk Eğitim Vakfı bursu başvurusu yapmak için öncelikle başvuru koşullarının tümünün sağlanması gerekir. Başvurulmak istenen bursa ait koşulların kontrolü, TEV internet sitesinde yayınlanan güncel başvuru bilgileriyle yapılır. Koşulları sağladığın takdirde başvuru formunu doldurmalı ve başvuru formlarında yer alan gerekli belgeleri zamanında hazırlamalısın. Türk Eğitim Vakfı bursu başvuru formu senden istenen bilgilerin tam ve doğru şekilde doldurulması ile tamamlanır.

Başvuru için gerekli belgeler güncel ve eksiksiz olmalıdır. Başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra istenen belgelerle birlikte Türk Eğitim Vakfı internet sitesinde yer alan Burs Başvuru ve Takip Portalı’na yüklemen gerekir. İlk değerlendirme sonuçları adaylara e-posta ile bildirilir, ilk turu geçen adaylar online sınavlara tabi tutulur. Bu elemeleri de geçen adaylar sözlü mülakata çağrılır. Sözlü mülakata alınan adaylar arasından Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) almaya hak kazananlar belirlenir.

Yurt içi TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursları ve Kız Öğrenci Yurt Bursları başvuru şartları nelerdir?

Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) tüm kategorilerinde T.C. vatandaşı olma koşulu arar. Bunun yanı sıra yurt içi TEV burslarından olan TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursları ve Kız Öğrenci Yurt Bursları için diğer ortak başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan ve geri ödemeli olan öğrenim kredisi hariç olmak üzere başka herhangi bir özel ya da resmi kurumdan (KYK bursu dâhil) burs alınmaması,
 • Maddi desteğe ihtiyaç duyulması,
 • Yeni burs alınıyor ise o yıl eylül ayında TEV resmi internet sitesinde yayınlanan başarı kriterlerinin sağlanması,
 • Hazırlık sınıfından 1. sınıfa başarılı olarak geçilmiş olunması,
 • Ara sınıflarda her iki burs özelinde belirlenmiş olan geçerli notu alarak üst sınıfa geçilmiş olunması gerekir.

Yurt içi yüksek lisans ve doktora öğrencileri Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli?

Yurt içi yüksek lisans ve doktora bursu için Türk Eğitim Vakfı bursu başvurusu tüm programlardan kabul edilir. Devlet üniversitelerinde hangi ana bilim dalında eğitim görüyor olduğun bir kriter değil, ancak tezli bir yüksek lisans programına devam ediyor olman gerekir. Doktora programlarında ise ders aşamasında olman gerekiyor. Ayrıca başarı kriterleri TEV Yüksek Lisans ve Doktora Bursları için de söz konusu.

Lisansüstü Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) başvurusu yapan adaylar arasında notları yüksek olanlar ve çalıştığı alana katma değer katabilecek, gelecek planları olan, vizyon sahibi olan adaylar öne çıkar. Başvurunun başlatılması için Türk Eğitim Vakfı resmi internet sitesinde yayınlanan TEV Yüksek Lisans ve Doktora Bursu Başvuru Formu’nu doldurmalısın.

Yüksek lisans ve doktora için Türk Eğitim Vakfı (TEV) Bursuna kimler başvuramaz?  

 • Özel vakıf üniversitelerinde öğrenim görenler,
 • Kabul edilen yabancı dil sınavlarından birisinden geçerli puanı olmayanlar,
 • Yabancı dil hazırlık okumakta olanlar,
 • Yüksek lisans için 30 yaşını doktora için 35 yaşını aşmış olanlar,
 • Yüksek lisans için 2 yılı, doktora için 4 yılı aşmış olanlar Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) bursuna başvuramaz.

Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) ödemeleri nasıl yapılıyor?

TEV burs başvuruları öğrenim yılı başladıktan sonra sonuçlanır. Bu sebeple bursların ilk ödemesi aralık ayında yatırılır. Bu ilk ödeme ekim ve aralık aylarına ait 3 aylık burs toplam tutarı olarak hesaplanır. Ocak ayından sonra ise burs ödemelerini aylık olarak alabilirsin. Bir öğrenim yılı içerisinde Türk Eğitim Vakfı Bursu (TEV) Bursu ödemeleri ekim-haziran ayları dahil 9 ay boyunca yapılır.

Burslarla ilgili daha fazla bilgi almak istersen Burs Rehberine göz atabilirsin.

Kaynak: TEV