Elektrik (MYO) Bölümü

Elektrik Bölümü Nedir?

Elektrik Bölümü bir ön lisans programıdır. Birçok üniversitede bulunan bölümde öğrencilere, ev ve üretim tesislerinde kullanılan çeşitli makinelerin ve aletlerin yapıları, sistemleri, nasıl çalıştıkları ve tamir edildikleri hakkında bilgi verilir. Elektrik Bölümü nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; elektronik malzemelerin ve tesisatların hem teorik hem de uygulamalı derslerle öğretildiği bölümdür.

Elektrik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Elektrik Bölümü 2 yıl ve 4 dönemden oluşur. Bu bölümden mezun olmak için derslerin ve stajların başarıyla tamamlanması gerekir. Söz konusu stajlar genel ve mesleki olmak üzere ikiye ayrılır. Toplam süresi 30 gün olan her iki staj da çeşitli fabrikalarda, üretim tesislerinde ve atölyelerde yapılabilir. Bu stajların en büyük artısı, öğrencilerin henüz iş hayatına atılmadan önce elektrik-elektronik aygıtları, otomasyonları ve devre ekipmanlarını kullanarak pratik yapabilmeleridir. Stajlarını tamamlayan ve 120 AKTS gerekliliğini sağlayanlar diplomalarını aldıktan sonra birçok farklı sektörde işe başlayabilir. 4 yıllık Elektrik Bölümü okumak isteyenler ise üniversitelerin Elektik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazanmalıdır. 4 yıllık Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmak için 60 günlük stajların yapılması ve lisans tezi yazılması gerekir.

Elektrik Bölümü Dersleri Nelerdir?

2 yıllık Elektrik Bölümü ilk döneminde mesleki derslerin yanı sıra Matematik, İngilizce ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi temel dersler de yer alır. İlk senenin ikinci döneminde yer alan dersler ise Sayısal Elektronik, Alternatif Akım Devreleri, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Özel Tesisat'tır. Bazı üniversitelerde seçmeli ders olarak İletişim ve Güzel Sanatlar gibi dersler okutulur. Elektrik önlisans Bölümü ilk senesinin güz ve bahar dönemlerindeki dersler ağırlıklı olarak teoriktir. İkinci sınıfta ise Özel Tesisat, Pano Tasarım Montajı, Yüksek Gerilim Tekniği, Arıza Analizi, Trafo-Doğru Akım Makineleri ve Sarım Tekniği gibi uygulamaya yönelik derslerin sayısı daha fazladır. Elektronik Atölye dersinde devre ekip elemanlarının ve akım makinelerinin nasıl çalıştığı ve tamir edildiği uygulamalı olarak anlatılır. İş sağlığı ve güvenliği gibi her meslekte bilinmesi ve uygulanması gereken temel dersler de müfredattaki dersler arasında yer almaktadır. 2 yıllık Elektrik Bölümü taban puanları üniversiteler arasında farklılık gösterir. Elektrik Bölümünün bulunduğu üniversitelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Marmara Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Ege Üniversitesi

• İstanbul Üniversitesi

• Haliç Üniversitesi

Elektrik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Elektrik Bölümü ne iş yapar ve hangi sektörlerde çalışabilir sorusunun birçok alternatif cevabı bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olanlar; hizmet, sanayi ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarda tekniker olarak çalışabilir. Endüstriyel ürünlerin imal edildiği fabrikaların verdiği iş ilanlarına başvuru gerçekleştirilebilir. Elektrik teknikerleri sadece makine ve elektronik değil, tüm sanayi alanlarında iş bulma şansına sahiptir. Her fabrika ve üretim tesisinde, arızaları gidermek ve kullanılan makinelerin periyodik bakımını yapmakla sorumlu bir ekip çalışmaktadır. Bu ekipte tekniker ya da şef olarak çalışan kişilerin görevleri elektrik kaçaklarını tespit etmek, enerji tasarrufuna ve işçi güvenliğine dair önlemler almak ve elektrikle çalışan makineler için yedek parça temin etmektir. Günümüzde endüstriye dayalı üretimin artmasıyla 2 yıllık Elektrik Bölümü iş imkanları fazlalaşmıştır. Dökümhaneler, dağıtım şirketleri ve elektromekanik firmaları da çalışabilecek diğer alanlar arasında yer almaktadır.

Elektrik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Uzmanlık alanı bilgisayar destekli proje hazırlamak olanlar, inşaat sektöründe proje bazlı çalışabilir ve konut projeleri için çizimler yapabilir. Bir diğer seçenek ise elektik dükkanı açmaktır. Bu dükkanda elektronik aletlerin yanı sıra şerit led, floresan, sıva altı ve sıva üstü led armatürler gibi aydınlatma gereçleri satabilirler. Dış mekan aydınlatmasında kullanılan projektör ve neon led lambalar da bu dükkanlarda satılabilecek diğer ürünlerdir. Elektronik bakım servislerinde çalışmak da Elektrik Bölümü mezunu ne iş yapar sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında yer almaktadır. Günümüzde Elektrik bölümünden mezun olanlar satış yapabilir, bakım-onarım hizmetlerinden sorumlu olarak çalışmalarını sürdürebilir. Bu alanda uzmanlaşmak için sektörde belirli bir süre deneyimli olmak ve en çok kullanılan devre ekip elemanlarının, elektronik ev eşyalarının ve led lambaların nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Devlete bağlı kurumlarda ve belediyelerde çalışan kişiler, çalıştığı belediyenin bağlı bulunduğu ilçedeki genel arızaları giderir. Sokak lambalarının ve trafoların hem önleyici hem de periyodik bakımlarını yapmak da bu sektörde teknikerlerin görev ve sorumlulukları arasında yer alır. Elektrik Bölümü mezunlarına yönelik yayınlanan elektrik ustası iş ilanları gibi ilanlara Kariyer.net üzerinden ulaşabilirsiniz. İş ilanlarında belirtilen şartları detaylı bir şekilde inceleyerek kendinize en uygun iş ilanına başvuru yapabilirsiniz.

Elektrik (MYO) Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Elektrik (MYO) TYT 60 345,91527 418,927
2
Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Ankara Sanayi Odası 1. Osb Meslek Yüksekokulu
Elektrik (MYO) TYT 60 340,75434 451,227
3
Ostim Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu
Elektrik (MYO) (Burslu) TYT 9 337,58175 472,369
4
Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu
Elektrik (MYO) (Burslu) TYT 8 331,54765 515,003
5
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Elektrik (MYO) TYT 60 329,45521 530,327

Elektrik (MYO) Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Elektrik (MYO) Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Elektrik (MYO) Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

  • 1 Elektrik & Elektronik
  • 2 Elektrik Üretim ve Dağıtımı
  • 3 Enerji
  • 4 İnşaat
  • 5 Otomotiv

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

  • 1 Bakım / Onarım
  • 2 Teknikerlik
  • 3 Üretim / İmalat
  • 4 Teknik
  • 5 Mühendislik