İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı İbranice dilini ve edebiyatını eğitim kurumlarında öğrencilere en iyi ve etkili şekilde öğreterek öğrencilerin İbranice dili hakkında bilgili ve donanımlı olmasını sağlamaktır. İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine faydalı olması beklenmektedir.

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, İbrani dili ve edebiyatına karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları İbrani Dili ve edebiyatı ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Dilbilgisine Giriş,
  • Sözlü Anlatım,
  • Sözdizimine Giriş,
  • Temel Dilbilgisi,
  • Yazılı Anlatım,
  • Temel Sözdizimi,
  • Tümce Kalıpları,
  • Morfoloji,
  • Yazılı Anlatım,
  • Dinleme,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “İbrani Dili ve Edebiyatı Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere İbranice dilini en iyi şekilde aktarıp öğretebilmektir.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İbrani Dili ve Edebiyatı mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarı göstermeleri gerekmektedir.

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Erciyes Üniversitesi
İbrani Dili ve Kültürü (4 Yıllık) DİL 25 Dolmadı Dolmadı

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

İbrani Dili ve Edebiyatı Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite