İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü İtalyan dili, kültürü ve edebiyatı çevresinde şekillenen bir lisans programıdır. Bölümde öğrencilere İtalyanca diline ileri seviyede hakim olacak, çeviriler yapabilecek ve bu dile ait kültürel çalışmalarda bulunabilecek düzeyde eğitim verilir. Programın amacı İtalyan dili ve edebiyatı ile ilgili çalışmalar yapılması ve ülkenin kültürel özelliklerinin araştırılıp tanıtılmasıdır. Bölüme öğrenci alımı yabancı dil puanı üzerinden yapılmaktadır. Yabancı Dil Sınavına; Rusça, İngilizce, Almanca, Arapça ya da Fransızca dillerinin birinden girilmesi ve gerekli başarının elde edilmesi gerekir. Aynı zamanda üniversite sınavından da gerekli puanın alınması şartı aranır.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bölüm bir lisans programıdır ve eğitimi süresi 4 yıldır. Bunun yanı sıra lisans eğitimi öncesi bir yıllık zorunlu hazırlık eğitimi verilir. Muafiyet sınıfını başarıyla geçenler hazırlık eğitiminden muaf tutularak direkt birinci sınıftan lisans eğitimlerine başlarlar. Geçerli puan şartını sağlamayan adaylar bir yıl dil eğitimi alırlar. Hazırlık sınıfında başarı elde edemeyen öğrencilere bir yıl daha şans verilir. 2 yıl üst üste başarı elde edemeyen öğrencilerin ise bölüm ile ilişiği kesilir. Kariyerini İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü çerçevesinde şekillendirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri İtalyan Dili ve Edebiyatı puanlarıdır. Bölüm puanları araştırılırken İtalyan Dili ve Edebiyatı sıralamasına dikkat edilmesi daha doğru karar alınmasına ve tercih listesi oluşturulmasına yardımcı olabilir. İtalyan Dili ve Edebiyatı taban puanları her yıl güncellenmekle beraber tercih yaparken temel alınabilecek kriterler arasında yer alır.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde yabancı dile hakim olunabilmesi için yazılı ve sözlü dil derslerinin yanı sıra kuramsal, kültürel ve tarih temelli dersler de verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmesi için program içerisinde yer alan dersleri başarıyla tamamlaması gerekir. Bu dersler şu şekilde sıralanabilir;

 • İtalyanca Metin İncelemesi,
 • İtalyanca Dilbilgisi,
 • İtalyanca Sözlü Anlatım,
 • İtalyan Kültür Tarihine Giriş,
 • İtalyanca Metin Çözümlemesi,
 • İleri Düzey Gramer,
 • Modern İtalyan Şiiri,
 • Sözlü Çeviri,
 • İtalya Tarihi.

Bu derslerin yanı sıra İtalyanca Çeviri Uygulamaları, Metinlerarasılık ve Mesleki Yabancı Dil gibi alanda yeterlilik kazanılmasını sağlayan teori ve uygulama temelli İtalyan Dili ve Edebiyatı dersleri öğretim programında yer alır.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Mezunu Ne İş Yapar?

İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunlarına 4 yıllık lisans eğitimi sonunda filolog unvanı verilir. Programı başarıyla tamamlayanlar sözlü ve yazılı anlamda İtalyan dili ile kültürel, tarihi, edebi ve entelektüel donanıma sahip olurlar. Bu doğrultuda farklı sektörlerde pek çok alanda hizmet verebilirler. Bölüm mezunları İtalyanca öğretmenliği, tercümanlık, acente ve şirketlerde turist rehberliği gibi alanlarda iş bulabilirler.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İtalyan Dili ve Edebiyatı iş imkanları oldukça çeşitlidir. Bölüm mezunları çeviri bürolarında ya da şirketlerde çevirmen olarak görev alabilirler. Pedagojik formasyon eğitimini aldıktan sonra eğitim sektöründe hizmet verebilirler. Dil okullarında, kolejlerde, eğitim kurumlarında İtalyanca öğretmeni olarak çalışabilirler. Özel sektörde yurt dışı bağlantılı iş yerlerinde, tekstil firmalarında, medikal şirketlerde yazışmalardan sorumlu oldukları çeşitli pozisyonlarla görevlendirilebilirler. Ayrıca yayınevlerinde edebi çeviri de yapabilirler. KPSS'ye girerek yeterli puanı almaları durumunda ilgili bakanlıklara atanabilirler. Kariyer planlamasını bu bölüm üzerinden kurmak isteyen adaylar, Kariyer.net sitesi aracılığıyla ilgili iş ilanlarına kolayca ulaşabilirler.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
İstanbul Üniversitesi
İtalyan Dili ve Edebiyatı DİL 50 426,8354 17.965
2
Ankara Üniversitesi
İtalyan Dili ve Edebiyatı (İtalyanca) DİL 50 413,08542 23.039
3
Ankara Üniversitesi
İtalyan Dili ve Edebiyatı (İtalyanca) (KKTC Uyruklu) DİL 1 321,42777 63.396

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Eğitim
 • 2 Tekstil
 • 3 Turizm
 • 4 Otomotiv
 • 5 Konaklama ve Otelcilik

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 Eğitim
 • 2 İthalat/İhracat
 • 3 Pazarlama
 • 4 Satış
 • 5 Turizm