keyboard_arrow_down

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Nedir?

Uluslararası İşletme Yönetimi bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı uluslararası ticaret yapan şirketlerin içerisinde bulunan büyük ve küçük işletmeler için finans ve yönetim açısından eğitimli ve donanımlı öğrencileri yetiştirmektir.

Uluslararası İşletme Yönetimi bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, ekonomi, işletme, finans gibi konulara karşı ilgili olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Uluslararası İşletme Yönetimi bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Uluslararası İşletme Yönetimi bölümü öğrencileri 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca işletme, finans ve ekonomi üzerine birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Uluslararası İşletme Yönetimi bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Genel İşletme,
  • İşletme Psikolojisi,
  • Finansal Muhasebe,
  • Mikroekonominin Temelleri,
  • Maliyet Muhasebesi,
  • Yönetim ve Organizasyon,
  • Üretim Yönetimi,
  • Pazarlama İlkeleri,
  • Mali Tablolar Analizi,
  • İşletme Finansı,

Başta olmak üzere, birçok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Uluslararası İşletme Yönetimi Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Uluslararası İşletme Yönetimi mezunları, kamuda ve özel sektör içerisinde birçok farklı pozisyonda yer alabilirler. Finans pozisyonundan, kurum yöneticiliğine kadar birçok pozisyon ve işte yer alabilirler. İşletme yönetimi mezunu birçok birey Yatırım ve Finans Kurumları, Bankalar, Danışmanlık Şirketleri, Denetim Şirketleri, Özel Şirketler, Uluslararası Ticaret Şirketlerini çalışmak için tercih etmektedirler.

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Uluslararası İşletme Yönetimi bölümünü başarıyla bitirmiş olan mezunlar kişiler, birçok kurum içerisinde finans, insan kaynakları, pazarlama, alım-satım gibi alanlarda çalışma şansı bulabilmektedirler. Mezun bireylerin gerekli yeterlilikleri karşılamaları durumunda akademisyenlik de yapabilmektedirler. Akademisyenlik yapabilmeleri için gerekli sınavlardan başarılı olmaları beklenmektedir.