Bir İnsan Kaynakları uzmanı ya da yönetici olarak çalışanları iyi tanımak ve parlamalarını sağlayan faktörleri tespit etmek çok önemli. Elbette bu parlamada en önemli unsur motivasyon. Hay Grup Araştırması’na göre başarılı çalışanların yüzde 50’si en çok motive edilenler arasından çıkıyor. Motivasyon uzmanı James Sale, iş yerinde öne çıkan 9 çalışan tipi ve bu kişilerin nasıl motive edilebileceğine dair ipuçlarını paylaşıyor.

Yöneticiler çalışanlarının başarılarında motivasyonun ne kadar önemli bir yer kapladığını bilir. Hay Grup Araştırması da bunu istatistiğe dökerek kanıtlıyor. Araştırmaya göre ofiste yıldızı parlayan çalışanların neredeyse yarısı bunda en etkili faktörün iyi motive edilmeleri olduğunu vurguluyor. Motivasyon uzmanı James Sale konuyla ilgili bir çalışma yaptığı çalışmada belli başlı 9 çalışan tipinin olduğunu belirtiyor. Bu çalışan tiplerine ve motivasyon yollarına dair fikir sahibi olmak yöneticiler ve İK uzmanları için ufuk açıcı olabilir.

İşte 9 çalışan tipi ve onları motive etmek adına yapılabilecekler:

Savunucu

Sale’e göre bu çalışan tipi güvenlik, tahmin edilebilirlik ve istikrar arıyor. Yöneticilerden çerçevesi belli bir iş tanımı, tıkır tıkır işleyen bir organizasyon ve öngörülebilir bir kariyer yolu bekliyor. Motive edilmelerinin en belli başlı yoluysa düzenli iletişim. Yöneticiler bu tip çalışanları motive edebilmek için onlarla düzenli iletişim kurmalı, iyi haberleri paylaşmalı ve işlerin nasıl ilerlediğini anlatmalı. Düzenli bilgilendirmeler ve mailler de bu anlamda etkili olabilir. Bu çalışan tipinin sadık olduğu düşünülürse hizmetin ödüllendirilmesi de motivasyon sürecinde son derece önemli bir aşama.

Arkadaş

Bu çalışan tipi için ait olma hissi, güzel arkadaşlıklar ve anlamlı ilişkiler kurmak çok önemli. Güçlü bir takım algısı olan organizasyonları, sosyal etkinlikleri ve başkalarına yardım etmeyi çok sever. Motive edilmelerinin en büyük yolu dahil edilmeleri, desteklenmeleri ve fikirlerinin alınmasıdır. Sosyal organizasyonu kuvvetli bir şirket kültürü ve insan odaklı etkinlikler parlamalarını sağlayacaktır.

Yıldız

Bu çalışan tipi genelde saygı, sosyal değer ve onaylanma talep eder. Kariyer yollarının açık, hiyerarşik düzenin belirli ve unvanlarının net olmasını bekler. Yıldız çalışan tipi ödül ve unvanla motive edilebilir. Kendileri hakkında düşünülen kariyer yolunu onlara açıkça göstermek, onaylanma ihtiyaçları için onları projelere dahil etmek, düzenli hedefler belirlemek onları besleyecektir. Bu şekilde içindeki yıldız kolayca ortaya çıkar.

calisannnnnn

Yönetmen

Bu çalışan tipi gücü, nüfuzu, kaynaklar ve insanlar üzerinde kontrol sahibi olmayı sever. İşletmenin temelinde kritik bir role sahip olmayı önemser ve genelde liderlik rollerine uygundur. Liderlik rolü için bu çalışanın ciddi sorumluluklar alması ve sonuçlarına göre ödüllendirilmesi gerekir. Hırslı, çalışkan ve dikkatli bu çalışan tipi için güç ve sorumluluk son derece motive edicidir. Bunun dışında koçluk ve eğitim programlarına katılmak da onun için son derece önemlidir.

Mimar

Bu çalışan tipi için genelde tek motivasyon kaynağı para ve maddi tatmindir. Diğer tüm beklentilerini bir kenara koyup promosyon ya da herhangi bir ödül adına çok başarılı bir performans sergileyebilir. Bu çalışan tipi hayatını bu algıyla tasarlar. Şirkette kritik noktalarda görevli bir çalışansa maddi anlamda beklentisi yüksektir ve onu motive ettiğiniz sürece size istediğinizi kolayca verecektir.

Uzman

Bu çalışan tipi bilgi, uzmanlık ve unvan sahibi olmak ister. Bu nedenle kişisel gelişimin önemsendiği çalışma ortamları onlar için çok değerli ve motive edicidir. Koçluk ve mentorluk çalışmalarında bulunmak, çeşitli eğitimlere katılmak ister. Bu motivasyon sağlandığı sürece liderlik ruhu taşıyan bu çalışan tipinin şirkete ciddi katkıları olacaktır.

calisanlar

Yaratıcı

Bu çalışan için itici güçler yaratıcılık, inovasyon ve değişimdir. Sektörle ilgili yeni trendleri takip eder ve iş atmosferine uygulamaya çalışır. Yeni bakış açılarıyla olaylara yaklaşmak ve problem çözmek noktasında heveslidir. Bu çalışanı desteklemek ona yaratıcılığını ortaya koyabileceği bir atmosfer sunmakla sağlanabilir. Rutin, değişimin ve gelişim fırsatının olmadığı bir atmosferde çalışmak bu çalışanın kısıtlanmasına neden olacaktır.

Özgür ruh

Bu çalışan için kilit kelimeler özgürlük, bağımsızlık ve otonomidir. Ancak baskının olmadığı, özgürce çalışabildiği ortamlarda başarılı olur. Genelde ofis yerine kendi seçtiği başka bir çalışma ortamında verimli çalışır. Bu çalışanın kurallar yerine ancak yeteneklerini özgürce sergileyebileceği bir atmosferle motive edilmesi mümkündür.

Araştırmacı

Bu çalışan tipi yaptığı işte anlam ve amaç arar ve fark yaratmak ister. Genelde belirli hedefleri ve buna uygun bir zaman yönetimi olan yerlerde çalışmak ister. Bireysel hedeflerinin şirket hedefleriyle örtüşmesi halinde işini daha da severek yapar. “Bunu daha iyi nasıl yaparım?” sorusunu sıklıkla sorduğundan araştırmacı yapısına uygun, gelişimin ve yeniliğin desteklendiği bir ortamda çalışması önemlidir. Özellikle iyileştirme ve geliştirme noktasında sorumluluk vererek bu çalışanın motivasyonunun artması sağlanabilir.