Pandemi sürecinde iş yaşamının devamlılığında “esnek çalışma modeli” öne çıkarken Allianz Türkiye, geleceğin çalışma hayatı için yeni bir adım attı. Çalışanlardan aldığı geri bildirimlerle güçlendirilen “Yeni Çalışma Modeli”ni pandemiden sonra hayata geçirmeye hazırlanan Allianz Türkiye, evden çalışmayı kalıcı hale getirdi.  

Yeni çalışma modeline göre yaklaşık 2500 kişiden oluşan Allianz ailesi, çalışma disiplinlerine göre “Satış, Satış Dışı ve Çağrı Merkezi” olacak şekilde üç kategoride yeni çalışma modeline geçecek. Yeni modelde saha ekibi haftada 1 gün evde, diğer günler sahada görevlerine devam ederken, çağrı merkezinde görev yapan müşteri ilişkileri temsilcileri ise haftanın 5 günü evden çalışacak. Allianz ailesinin diğer üyeleri ise haftanın 2 günü ofise gelerek, kalan günlerde evden çalışacak.

Model; esneklik, verimlik, iyi olma ve sürdürülebilirlik üzerine kuruldu

Allianz Türkiye İnsan Kaynakları, Çevik Ofis ve Operasyon Destek Genel Müdür Yardımcısı İlkay Özel açıklamasında; “Ülkemizde ilk vakanın görülmesiyle birlikte geçiş yaptığımız evden çalışma modelinde ortaya çıkan ihtiyaçları dikkate alarak Allianz Türkiye’deki çalışma arkadaşlarımızla atölye çalışmaları yaptık. Bu konuda Allianz Grubu’nda da 9500’ün üzerinde global çalışanın katıldığı anket düzenlendi. Yeni modelimize çalışma arkadaşlarımızı dinleyerek ve bu çalışmalarda çıkan sonuçları, talepleri ve geri bildirimleri tek tek ele alarak şekil verdik” dedi.

Özel, modelin esneklik, verimlik, iyi olma ve sürdürülebilirlik temelleri üzerine kurgulandığının altını çizerek:

“Esnek çalışma modelini daha da esnetiyor ve esnek çalışma günlerimizi arttırıyoruz. Lojistik süreçlerle ya da trafikte geçen zamanı azaltıyor, kendimize ve sevdiklerimize daha fazla zaman ayırıyoruz. Toplantısız gün ve saatler uygulamamızla çalışma saatlerimizi verimlileştiriyoruz. İyi olma ve sürdürülebilirlikle ise çalışma arkadaşlarımızın evlerinde hem ergonomik anlamda rahat olmaları için gerekli fiziksel desteği sağlıyor hem de mental sağlıklarını gözetecek bir mental sağlık programını uyguluyoruz. Gelecek nesillere bırakılacak çalışma disiplinlerini hayata geçirmek tüm Allianz Türkiye İcra Kurulu liderlerimizi ve İnsan Kaynakları ekibimizi çok heyecanlandırıyor. İş hayatının önümüzdeki yıllarda da birçok değişime açık olduğunun farkındayız. Bu noktada yeni modelimizi yeni trendlere, beklentilere ve ihtiyaçlara göre yeniden şekillendirerek, değişimi ve dönüşümü İK süreçlerimizin merkezine koymaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.