Bulut sistemler işletmeler için artan verimlilik, hızlandırılmış iş süreçleri, düşürülmüş maliyetler ve iyileştirilmiş çalışan esnekliği de dâhil olmak üzere çeşitli avantajlar sağlar. Peki, bordro süreçlerinin yönetiminde bulut tabanlı sistemler kullanmak şirketlere hangi faydaları sağlıyor?

İşletmeler, oldukça maliyetli olan donanım ve yazılımlara yatırım yapmak yerine, operasyonlarını kolaylaştırmak ve büyümeye odaklanmak için bulut tabanlı hizmetlerden yararlanabiliyor. Bugünkü yazımızda konuyu bordro süreçleri açısından ele alacağız.

Dijitalleşmenin dönüştürdüğü yeni bordro süreci

Online bordro yazılımı olarak da ifade edilen bulut tabanlı bordro yazılımı; kuruluşların, çalışanların maaşını bulut tabanlı bir platform aracılığıyla yönetmesine ve işlemesine olanak tanır. Bu yazılımlar, geleneksel masaüstü bordro programlarının ötesinde; vergi hesaplama, ücret – yan haklar yönetimi ve daha fazlasını içeren çeşitli özellikler sunar. Son yıllarda teknoloji ve dijitalleşme giderek daha önemli hâle geldikçe, daha fazla organizasyon bulut tabanlı bordro sistemlerini benimsemeye başladı.

Zaman ve mekândan bağımsız işlem özgürlüğü

Bulut tabanlı bordro sistemlerini kullanmanın önemli bir diğer avantajı da maaş bilgilerine kolay erişim ve güvenliktir. İK profesyonelleri ve bordro sürecine dahil olan diğer yetkili kişilerin bordro bilgilerine herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda kolayca erişebilmelerine ve güncelleme yapmalarına olanak tanıyan bu sistemler, özellikle uzaktan veya birden çok lokasyonda çalışanlar için esneklik ve rahatlık sağlar.

Otomasyon sayesinde zamandan tasarruf etme

Online bir bordro sistemi kullanmanın ek bir faydası, bordro sürecine dâhil olan ekiplerin iş yükünün azalmasıdır. Puantaj hesaplamaları, ödemeler ve ücret pusulalarının çalışanlarla paylaşılması gibi işler, bulut tabanlı sistemlerle otomatikleştirilmiştir. Bu özellikler, İK profesyonellerinin odaklarını diğer önemli konulara yönlendirmelerini sağlar. Örneğin, gelişmiş bordro süreç yönetim sistemleri, icra ve nafaka takibi ile ilgili tüm süreçleri otomatik olarak yöneterek, bu süreçleri farklı ortamlarda yönetme ihtiyacını ortadan kaldırır. Sistem, belirlenen parametrelere göre her ay uygun bordro kesintilerini otomatik olarak uygulayacak şekilde tasarlanmıştır.

Maksimum doğruluk ve verimlilik

Online bordro süreç yönetim sistemi, maaş hesabı ile vergi kanunları ve çevre mevzuatla uyumlu olmak için kullandığı gelişmiş algoritmalar sayesinde son derece doğru ve verimlidir. Bu durum, hataları önlemeye ve yanlış yapılan işlemler için cezai yaptırımlardan kaçınmaya yardımcı olur. Ayrıca, merkezi mevzuat sistemi ile vergi kanunları ve diğer yasal düzenlemeler için otomatik güncellemeler alarak sık sık değişen yasalar nedeniyle, yasal parametrelerinizi sürekli değiştirme güçlüğünden de kurtulmuş olursunuz.

Optimum maliyetli bordro çözümü: Bulut

Bir organizasyon için bulut tabanlı bordro yönetim sistemi kullanmanın önemli avantajlarından birisi de maliyet tasarrufudur. Bulut tabanlı bir sistem, donanım ve destek maliyetleri de dâhil olmak üzere geleneksel bordro yazılımını satın alma ve sürdürme masrafına katlanmak yerine, kuruluşların yazılıma erişmek için aylık veya yıllık ücret ödediği bir abonelik modeli üzerinde çalışır. Bu sistem, özellikle çok sayıda çalışanı olan şirketler için mali açıdan daha uygun bir seçenek olacaktır.

Bulut bordro ve güvenli veri depolama

Online bordro sistemleri yüksek düzeyde güvenlik ve veri koruması sağlamak için tasarlanmış ve gelişmiş özelliklerle donatılmıştır. Geleneksel bordro yazılımları için kullanılan yerel sunuculara veya kişisel cihazlarda çalıştırılan uygulamalara organizasyon içinden erişilebilmektedir. Bulut tabanlı bordro sistemleri ise verileri sadece yetkili personel tarafından erişilebilen organizasyon dışındaki sunucularda güvenli bir şekilde saklar. Bu sayede, İK profesyonelleri ve diğer personel için ek bir güvenlik katmanı ve gizlilik sağlanır.

Bordromat® ile bordro süreç yönetimini kolaylaştırarak, insan kaynaklarının tam potansiyelini kullanın.

Özet olarak, online bordro süreç yönetim sistemi  İK profesyonelleri ve organizasyonlar için birçok fayda sağlar. Bu faydaların arasında; çalışan verilerine erişim kolaylığı ve güvenliği, İK süreçlerindeki yüklerin azaltılması, verimliliğin artması ve maliyet tasarrufu başlıkları sayılabilir. Ayrıca zaman damgalı bordroların, çalışan ile self-service olarak paylaşılması, süreci etkileşimli hâle getirerek, sorun ve itirazların yönetimini de kolaylaştırır. Mobil uygulamalar üzerinden çalışanların bordrolarına erişmesi, mobilite konusunda önemli bir fayda sağlar. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin odağındaki yeni nesil uygulamaları takip eden Bordromat® ile bordro sürecinizi daha etkin yönetebilirsiniz.