Epilepsiye dair ön yargıları yok etmek ve epilepsi farkındalığını tüm topluma kazandırmak için Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin yürüttüğü “Epilepsi için bak!” farkındalık kampanyası 5 yaşında!

İş verimi açısından bakıldığında, epilepsili bireylerle sağlıklı çalışanlar arasında fark olmadığı tekrarlanan çalışmalarla gösterilse de toplumun epilepsiye bakışının değiştirilememesi ve epilepsi hakkında toplumsal bilgi düzeyinin yükseltilememesi, bu bireylerin istihdam edilme durumunu da olumsuz etkiliyor. Öyle ki 2021 yılında güncellenen Epilepsi Algı ve Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarına göre her 5 kişiden 1’i “İşveren olsam epilepsili bir bireyi işe almam!” diyor. Epilepsili bireylere karşı gösterilen bu negatif yaklaşımların önüne geçmek için farkındalık kazanmanın önemi büyük.

Epilepsi başarılı bir kariyere engel değil!

UCB Pharma’nın desteğiyle hayata geçirilen #EpilepsiİçinBak farkındalık kampanyasının bu yılki mesajı;

Epilepsinin okuyamamakla, çalışamamakla, iş hayatında başarılı olamamakla, evlenememekle, çocuk sahibi olamamakla ve bulaşıcılıkla #NeAlakasıVar!

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon epilepsili birey var ve herkes bir gün epilepsiyle tanışabilir!

Epilepsi sanıldığı gibi bizlerden çok uzak, bizim başımıza asla gelmeyecek bir durum değil. Kafa travması, beyin iltihabı, beyin tümörü, menenjit, ışın tedavisi sonrası bile epilepsi gelişebilir. Hatta anne karnındaki bebeğin doğum sırasında oksijensiz kalması da epilepsiye yol açabilir. Bu nedenle sadece işverenlerin değil toplumun empati yapması gerekiyor.

#MorGözlük filtresi @epilepsiicinbak Instagram profilinde!

Epilepsi farkındalık kampanyasına destek olmak isteyen herkes, “Epilepsi için bak!” instagram sayfasında yer alan #MorGözlük filtresini kullanarak kendi fotoğrafını çekip, #EpilepsiİçinBak ve #NeAlakasıVar etiketleriyle farkındalık mesajlarını sosyal medya hesaplarında yayınlayabilir.

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.