Son yıllarda firmalar için nitelikli iş gücüne ulaşmak sadece Türkiye’de değil, dünyada da en büyük sorunlardan biri. Eğitimli, mesleki yeterliliği olan, yetenekli iş gücünü bulmak için artık trend online fuarlar! Peki, online fuarlar süreci nasıl kolaylaştırıyor?

Son yıllarda yetenekli iş gücüne ulaşmak oldukça zor. Hatta bazı pozisyonlarda durum daha kritik. Yeteneğe ulaşmanın giderek zorlaştığı sektörlerin başında yazılım geliyor. Yapılan araştırmalar bu ihtiyacın ileriki yıllarda daha da artacağına işaret ediyor. Bu anlamda işverenlerin yetenekli adaylara çok daha hızlı ulaşabildiği yöntemler hem ülkemizde hem de dünyada son zamanların en büyük trendi. Bunun en iyi örneği ise online iş ve staj fuarları. Peki, son yıllarda bu denli popüler olan online fuarlar işverenlere ne vadediyor?

Genç yeteneklere kolayca ulaşma

Fiziksel olarak düzenlenen iş ve staj fuarlarında şirketler, sınırlı bir kitleye ulaşabiliyordu. Online platformlar üzerinden düzenlenen fuarlar ile firmalar artık aynı anda onlarca üniversitenin öğrencilerine ve mezunlarına hızla ulaşabiliyorlar. Hatta aranılan pozisyona uygun olarak Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinde okuyan öğrencileri ve mezunları hedefleyerek, aradıkları yeteneklere kolayca ulaşabiliyorlar.

Gerçek bir deneyim yaşama

Online fuarlar, gerçek fuar deneyimini eksiksiz yaşayabileceğiniz bir tecrübe sunuyor. Firmaların marka kimliğine göre özelleştirilen stantlar tasarlanabiliyor; firmanıza ait reklam filminizi, basılı materyallerinizi, videolarınızı ve açık pozisyonlarınızı listeleyebileceğiniz alanlar ile hedef kitlenize doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Chat box yardımı ile stant temsilcileriniz standınıza uğrayan adaylarla ilk görüşmeleri gerçekleştirebiliyor. Böylece binlerce kişiye ve CV’ye çok hızlı ulaşabiliyorsunuz. İçerideki fuar deneyimi ise oldukça kullanışlı ve kolay.

Sayılarla online fuar deneyimi

Online fuarlar yalnızca işveren için değil, aday için de çok konforlu ve rahat bir mülakat yöntemi. Bilgisayar ve telefon üzerinden diledikleri yerden ve anda görüşmelere katılıp, CV’lerini firmalarla kolayca paylaşabiliyorlar. Yani online fuarlar sayesinde gençler nerede olurlarsa olsunlar, firmaların onlara ulaşması çok hızlı ve ekonomik. 2021 yılında Kariyer.net’in düzenlediği online fuarların istatistikleri ise son derece çarpıcı.

  • Bu süreçte 13 online fuar gerçekleştirildi,
  • 140 binden fazla genç yetenek fuarlara katılım gösterdi,
  • Fuarlar çerçevesinde gerçekleştirilen 160’ın üzerinde canlı yayın 1 milyonun üzerinde izlenme aldı.

Firmaların hedef kitlelerine bu kadar kısa sürede ulaşabilmeleri, online fuarların geleceğinin çok daha parlak olacağına işaret ediyor. Bugün dijitalleşen süreçlere hızla adapte olabilen markalar, yetenekli ve nitelikli iş gücünü hızlıca yakalamak konusunda birçok markayı geride bırakacak gibi görünüyor.

Kariyer.net olarak 25-26 Mayıs’ta dijital yetenek odaklı, 22-23 Haziran ve 14-15 Eylül tarihlerinde ise geniş kapsamlı gerçekleştireceğimiz Kariyer Günleri online fuarları için şimdiden yerinizi ayırtmak isterseniz 0216 468 76 00 numarasından bize ulaşabilirsiniz.