Tüm iş süreçlerinde olduğu gibi İnsan Kaynaklarında da teknoloji devrimi çoktan başladı. Şirkete değer katacak doğru elemana ulaşmak için online dünyaya katılmak, geleneksel işe alım yöntemlerinin yerine teknolojiyi kullanmak artık çok önemli. İşe alımın daha ilk aşamasında ilanlarınızı Kariyer.net’ten online satın alarak hem web üzerinden ilan yayınlayabilir hem de mobil uygulama üzerinden ilanlarınıza başvuranları anında görüntüleyebilirsiniz.

İş dünyasının tamamen dönüşüme girdiği bir süreçten geçiyoruz. Teknolojiden bağımsız düşünemeyeceğimiz iş hayatına yeni jenerasyonun katılmasının süreçlerin köklü değişikliklerden geçmesinde etkisi oldukça fazla. Genç adayların iş hayatından daha çok fırsat, eğitim, sorumluluk ve teknoloji beklediği düşünülürse, geleneksel iş yapış biçimlerinin ve ast-üst ilişkilerinin de giderek hayatımızdan çıkmaya başlayacağını söylemek gerekiyor.

Teknolojiyi hayatlarına entegre etmeyen şirketleri ufukta zor günler bekliyor. MIT ve Forbes tarafından yapılan araştırmaya göre küçük ve orta boyutlu işletmelerin yüzde 70’i iş modellerinin eski olduğunu kabul ediyor, yüzde 90’ı ise değişime uyum sağlamak için gerekli teknik ve liderlik becerilerine sahip olmadıklarını söylüyor. Aynı araştırmaya göre sağlıklı büyümek ve sektörde kalıcı bir pozisyon elde etmek için işe alım süreçleri başta olmak üzere tüm süreçlerde mobil uygulama kullanımından yeni teknolojik beceriler ve yetenek setlerine kadar pek çok özelliği içeren dijitalleşmeye adapte olmak şart. Bu nedenle yazılımcıların son trendleri takip etmesi, satışçıların yeni iş modellerini iyi bilmesi ve teknolojiyi iyi kullanması, ürün müdürlerinin pazarı çok iyi algılamış olması, ürün stratejilerini, işin mühendislik kısmını ve teknolojiyi hayatlarına adapte etmiş olması ve elbette İnsan Kaynakları yönetimi süreçlerinin de dijitalle uyumunu tamamlaması gerekiyor.

Tüm süreçleri başından iyileştirecek en önemli adımı işe alım süreçleri oluşturuyor. İnsan Kaynaklarının günümüzde hızla dijitalleştiğini ve yeni jenerasyondan doğru yetenekleri bulmak ve elde tutmak için şirketlerin sürece adapte olmaları gerektiğinin altını çizmek şart. Sadece geleneksel yöntemlerle eleman aramak verimliliğin odak noktası olduğu bu yeni dünyada tercih edilebilir bir yöntem olmaktan çıkıyor.

Peki, dijitale uyum için neler yapılabilir? Öncelikle şirketlerin fark yaratan çalışanları bulmak için yeni yöntemler geliştirmesi gerekiyor. Doğru işgücüne ulaşmak adına yetenek savaşlarının giderek şiddetleneceği bir geleceğe hazırlanmak için İnsan Kaynakları departmanlarının işe alım süreçlerini online ortama taşıması çok önemli. Bu amaçla ilanlarını Kariyer.net’ten online işe alım paketleriyle hızlıca satın alan firmalar doğru adaya ulaşma sürecinde daha ilk aşamasında hem önemli bir zaman kazanıyor hem de tasarruf sağlıyor.