Opet Fuchs İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Ayşegül Özel Çelenk; İK uygulamalarını, pandemi sürecinde hayata geçirdikleri yenilikleri, çalışan bağlılığını arttırmak için odaklandıkları konuları ve daha fazlasını İK Blog okurları için anlattı.

Opet Fuchs olarak insan kaynakları politikamızla çalışan deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen bir şirketiz. En önemli önceliğimiz çalışanlarımız. Tüm insan kaynakları uygulamalarımızı geliştirirken çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimlere odaklanıyoruz. Pandemi döneminde de çalışan deneyimi uygulamalarına ağırlık verdik. Ülkede ilk vakanın duyurulmasının hemen ardından evde çalışma düzenine geçtik ve “çalışan deneyimi ekibi”ni kurduk.

Pandeminin ilk gününden itibaren her gün 1 saat bir araya gelen çalışan deneyimi ekibimiz, çalışan gruplarına göre ihtiyaçları ve ihtiyaca yönelik aksiyonları geliştiriyor. Bu dönemde ayrıca çalışanları dinleyebileceğimiz “dijital platformlar” oluşturduk. İş-özel yaşam dengesini kurabilmek adına her gün 12.00 ile 14.00 saatleri arasında geçen süreyi toplantısız saatler olarak ilan ettik. Çalışma arkadaşlarımızın dinlenmelerine olanak tanıyacak şekilde bir toplantı manifestosu hazırladık. İhtiyaç duyan çalışanlarımızın evlerine ergonomik ofis ekipmanları gönderdik.

Çalışan deneyimi markamız Rel’Ex ile daha hızlı aksiyon alıyoruz

Pandemi döneminde iletişime her zamankinden daha fazla önem verdik. Genel Müdürümüz ve yönetim ekibimizi canlı yayın buluşmaları ile çalışanlarımızla bir araya getiriyoruz. Şirket doktorumuz ve hemşiremizin yönettiği Covid-19 bilgilendirme yayınları yapıyoruz. “Opet Fuchs Biz Bize” platformumuzda psikologlarla canlı yayınlar yaparak pandemi sürecini kendimizi bilinçlendirerek geçiriyoruz. “Sizi Dinliyoruz” anketi ile çalışanlarımızın geri bildirimlerini anlık alıyoruz.

Rel’Ex çalışan deneyimi markamızı geliştirdik. Rel’Ex ile sadece insan kaynaklarının değil, yöneticilerin de ekiplerini dinleyebildiği ve aldıkları geri bildirimler doğrultusunda hızlıca aksiyona geçmelerini sağlayan bir süreci hayata geçirdik.

Opet Fuchs olarak çalışan mutluluğuna odaklanan uygulamalarımızla Türkiye’nin ilk çalışan deneyimi ödülü olan ve çalışan deneyimi alanında öne çıkan markaları ödüllendiren EX Awards Turkey’de ikincilik ödülünü aldık.

Kariyer süreçlerimizi iyileştiriyoruz

İnsan kaynakları departmanları da dijital dönüşüm ile farklı bir yapıya dönüşüyor. Biz de bu doğrultuda oryantasyon, işe alım ve kariyer sürecimizi dijitale taşıdık. İşveren markası çalışmalarımızı genişlettik ve #aklındaopetfuchsvarsa markamızı kurarak tüm çalışmalarımızı bu platformda topladık. İşveren markası kavramının kendi çalışanımızın mutluluğundan başladığının bilincinde olarak, çalışanlarımızın katılımıyla bir komite kurduk.

Öte yandan şirketimizde kariyer sürecimizi güçlendiriyoruz. Çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda kariyer sürecimizi, Koç Topluluğu genelinde hayata geçen yeni performans sistemiyle entegre ettik. Yönetici ve çalışanın bir sistem üzerinden karşılıklı geri bildirimlerle takip edebildiği, çalışanın kariyerinde gitmek istediği bir sonraki adımı belirleyebildiği ve gelişimini takip edebildiği bir sistem yarattık.

Pandemi gündemi nedeniyle gerek dijitalleşme gerek çalışma düzeni değişiklerinin insan kaynaklarını gelecekte farklı bir yapıya dönüştüreceğini düşünüyoruz. Tüm süreçlerimizi bu yeni dönüşüme entegre etmeye çalışıyoruz. Yeni çalışma düzenimizin çalışma arkadaşlarımızın bağlılığını, memnuniyetini ve organizasyonel verimliliğini arttıracağını umuyoruz.