Uzaktan çalışmanın getirdiği artılar ve eksiler tartışılırken, bu süreçte en büyük değişimi gösteren noktalardan biri işe alım süreçlerinin dijitale kayması oldu.  Dijitalleşen işe alım süreçlerinde bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için en önemli yöntem ise “Background Check!”

Pandeminin etkisiyle şirketlerin dijital dönüşümü körüklendi ve evden çalışma uygulamalarının takibinin önemi de arttı. Bunun yanında işverenler potansiyel çalışan adaylarıyla mülakatlarını online bir şekilde gerçekleştiriyor. Çoğu zaman İK uzmanları, aday ile yüz yüze tanışmadan işe giriş işlemlerini tamamlamış oluyor. Teknoloji erişimi ve dijital manipülasyon tekniklerinin artmasıyla online İK süreçlerinin getirdiği personel kaynaklı riskler de artıyor. İK uzmanlarının yaklaşık %77’si, pandemide hayatımıza iyice giren evden çalışma düzenlemesi nedeniyle çalışanların dolandırıcılık ve suistimal risklerinin artabileceğini kabul ediyor.

Belgede sahtecilik ve yalan beyan tehlikesi

İşe giriş sırasında beyan edilen sahte kimlikler ve sürücü belgeleri, üstünde oynama yapılmış diplomalar ve adli sicil belgeleri, orijinal kaynağı belli olmayan profesyonel sertifikalar ve benzeri belgeler yüzünden şirketler, ciddi hukuksal ve finansal problemlerle karşılaşabiliyor ve itibarlarını zedeleyebiliyor. Bunun yanı sıra adayın şirkete risk oluşturabilecek herhangi bir itibar, ticari ve hukuki durumunun olup olmadığının araştırılması da doğrulamalar kadar kritik.

Tıpkı dünyada belge sahteciliğinin ve dolandırıcılığının birçok örneği olduğu gibi, ülkemizde bu gibi örnekleri görmek mümkün. 1997 yılından beri, ülkemizin farklı haber kanallarında sadece sahte diploma haberlerini içeren oldukça fazla haber bulunuyor. Bugün, internette sahte diploma ve belge satışını aktif olarak yapan siteler mevcut.

Personel kaynaklı riskleri yönetmek için “Background Check” çok önemli

Geçtiğimiz günlerde yapılan global bir araştırmaya göre pandeminin başlangıcından beri istihdam belgesi dolandırıcılığı geçen yıllara oranla %30 artmıştır. Suistimal risklerinin artmasıyla çoğu şirket, “Background Check” yani personel doğrulama ve araştırma politikasının önemini vurgulamaktadır.

İşe alım süreçlerinde uygulanan background check işlemleri ile şirketler hem çalışanlarının ve müşterilerinin güvenliğini sağlıyor hem de işe alımlarının kalitesini arttırıyor. Böylece şirketler çalışan kaynaklı oluşabilecek riskleri daha etkin bir şekilde yönetebiliyor.

Manuel kontrol ve araştırma yöntemleri insan hatasını önleyemeyebiliyor

İK uzmanları ve kurumsal güvenlik departmanları için background check işlemlerinin en büyük zorluğu; sürecin aldığı zaman, ulaştıkları bilgilerin doğruluğu ve operasyonel maliyet oluyor. İşe alım ve pozisyon değişikliği süreçlerinde background check işleminin zorlukları nedeniyle bazen şirketler bu işlemi göz ardı edebiliyor ve sadece bir suistimal olayı gerçekleştiğinde riskleri fark ediyor. Maalesef ülkemizde, background check işlemleri “önleyici” bir yöntemden çok riskli bir olay olduktan sonra “soruşturma” yöntemi olarak kullanılıyor.

Çoğu şirket adayın kimlik, adli sicil, diploma gibi bilgilerini manuel bir şekilde kontrol ediyor; ancak üstünde oynanan belgelerin bir çoğu gözle fark edilmesi zor detaylar içeriyor. İşverenler, manuel kontroller sırasında doğrulamasını yaptığını düşündüğü belgenin aslında iyi hazırlanmış sahte bir evrak olduğunu fark edemeyebiliyor.

Belge doğrulamasının yanı sıra adayın şirkete risk oluşturabilecek herhangi bir itibar, finansal ve hukuki durumunun olup olmadığının araştırılması da kurum için önem farz ediyor. Hassas pozisyonlarda çalışacak adaylar hakkında doğru bilgilere sahip olmak şirketlerin ileride karşılaşabilecekleri suistimal olaylarını önleyebiliyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, pandemi döneminde (ve sonrasında) background check prosedürleriyle uğraşan kurumlar için personel doğrulama ve araştırma süreçlerinin en kısa sürede ve makul maliyetle sağlanmasının kurumların en kritik ihtiyaçlarından biri haline geldiği söylenebilir.

Background check sayesinde hem işverenlerin hem de çalışanların korunduğu unutulmamalıdır.

Tüm dünyada işe alım süreçlerinde kullanılan “Background Check” hizmeti FinalCheck ile Türkiye’de!

Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net ve Güvenlik Analitiği alanının lider şirketi My Security Analytics iş ortaklığı sayesinde geliştirilen FinalCheck ürünü, şirketlerin öncelikli olarak İnsan Kaynakları ve Kurumsal Güvenlik Departmanları’nı ilgilendiren bu ihtiyaca çözüm getiriyor!

Adaylar tarafından verilen belgeler tek bir ekran üzerinden saniyeler içinde dijital olarak doğrulanabiliyor. Böylelikle, insan gözüyle tespit edilmesi zor olan belge sahteciliğinin de önüne geçiliyor. Ayrıca işverenler, FinalCheck üzerinden adayın pozisyon ihtiyaçlarına göre özel araştırmalar da talep edebiliyor.

İşe giriş sürecinin final adımını dijitalleştirerek çok daha güvenli hale getiren bu sistem sayesinde şirketler, çalışan kaynaklı risklerini kolayca yönetebilecek. Artık şirketler hem çalışanlarını hem de müşterilerini FinalCheck ile koruyabilecek.

FinalCheck hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.