İşe alım sürecinde çalışan adaylarını şirketinize dahil etmeden önce, gerekli doğrulama ve araştırmaları yapmanız kritik. Hem çalışanların hem kurumun hem de kurumun müşterilerinin güvenliğini sağlamak için yapacağınız bu araştırmalar sayesinde, çalışan kaynaklı risklerinizi doğru yönetebilirsiniz.

İşe alım sürecinde adayın sunduğu bilgilerin güvenilirliğini test etmeniz oldukça önemli; ancak adayın pozisyonuna göre yapılması gereken farklı araştırmalar olduğunu da bilmelisiniz. Unutmayın ki pozisyon ihtiyaçları, özgeçmiş doğrulama ve araştırma ihtiyaçlarını direkt olarak etkiler.

Adayın iş tanımı ek inceleme ve araştırma gerektirebilir

Bazı hassas pozisyonlarda görev yapacak adayların işe başlamadan önce ek kontrollerden geçmesi önemlidir. Bir şirket veya kurumda imza yetkisi verilecek birinin, sadece temel belge doğrulamalarının yapılması yeterli değildir. Yetki ve sorumluluk verilen pozisyonlara getirilecek adaylar için bazı ek özel araştırmaların yapılması önerilir.

Çıkar çatışması ve suistimal risklerini önlemek mümkün

Örneğin; aday tarafından gelebilecek olası suistimal ve çıkar çatışması durumlarını önlemek için bazı pozisyonlar için ticari özgeçmiş araştırması yapılması önemlidir. Olası çıkar çatışması durumları şirket ve kurumlara büyük risk oluşturur. Ülkemizde sık yaşanan örneklerden birinde bir holding şirketinde “Üst düzey yönetici” olarak görev yapan birinin yapılan ticari özgeçmiş incelemesinde holding yönetiminin bilgisi dışında başka ülkelerde şirketleri olduğu ve hatta bazılarında aile üyeleri üzerinden ortaklıkları olduğu öğrenilmiştir. Bu kişinin yurt dışındaki şirketlerinin, çalıştığı holdingin bilgisi dışında aynı alanlarda ticari ilişkileri olduğu ve bu nedenle çıkar çatışması içinde yer aldığı anlaşılmıştır. Bu tarz olayları önlemek için bazı pozisyonlara getirilecek adayların hem Türkiye’de hem de Dünya’da mevcut şirket ortaklığı ya da yöneticiliği olup olmadığı araştırılmalıdır (Ticari sicil kayıtları kamuya açık verilerdir). Bu araştırmalar çıkar çatışması ve suistimal risklerinin yönetilmesinde önemli etki sağlar.

Kara Para Aklama ile Mücadele (Anti-Money Laundering) araştırmaları uyumluluk kuralları için kritik

“Uyumluluk ve Kara Para Aklama ile Mücadele” kapsamında ülkelerin yayınladığı uluslararası Kara Liste ve Yaptırım Listeleri (Blacklist & Sanction List) vardır. Hassas pozisyonlarda görev yapacak olan adayların isimlerinin bu listelerde geçip geçmediği öğrenilmelidir. Ülkemizde gerçekleşen bir örnekte; yabancı bir bankanın Finans Bölümü Direktörlüğüne transfer olacak kişi hakkında yapılan Anti-Money Laundering (Kara Para Aklama ile Mücadele) araştırmasında U.S.A , U.K. ve E.U. bölgelerinin Anti Money Laundering (Sanction Lists) listelerinde yer aldığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla söz konusu banka Uyumluluk (Compliance) kuralları kapsamında bu transferi gerçekleştirmemiştir.

Kurum ya da şirketin itibarını zedeleyecek davranışların tespit edilmesi çok önemli

Adayın tüm bilgi ve belgelerinin doğru olması yeterli olmayabilir. Bir şirket veya kurumda işe başlayan adayın şirket etiklerine ve kültürüne de uyum sağlaması çok önemlidir. Dijitalleşmenin de etkisiyle artık neredeyse herkesin online dünyada izlerini bulmak mümkün olduğu için özellikle hassas pozisyonlarda çalışacak adayların gerekli web taramalarından geçirilmesi önerilir. Böylelikle aday hakkında şirkete/kuruma olumsuz itibar oluşturabilecek olaylar tespit edilebilir. Açık kaynaklardan yapılacak taramalar sayesinde aday hakkında daha derin araştırmalar yapılabilir.

Şirketler bu araştırmaları nasıl yapabilir?

Yukarıda bahsi geçen özel araştırmalar ve doğrulamalar genellikle manuel olarak kurumların İK ve Kurumsal Güvenlik Departmanları tarafından yürütülür. Geleneksel bir yapıda, adayların gerekli araştırmalar ve doğrulamalardan geçmesi şirketler için uzun ve zor bir operasyon haline gelebilir. Şirketler çoğu zaman bu tarz araştırmaları doğru ve efektif yönetebilmek için 3. parti şirketlerden özel araştırma ve danışmanlık hizmeti almak zorunda kalır.

FinalCheck ile bütün doğrulama ve araştırmalar tek bir sistem üzerinden yönetilebilir!

Çalışan özgeçmiş doğrulama ve araştırma süreçlerinde güvenilir, hızlı, mevzuata uygun ve ölçeklendirilebilir bir yardımcıya ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı çözmek için Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net ve Güvenlik Analitiği alanının lider şirketi My Security Analytics FinalCheck sistemini geliştirildi.

Artık işverenler tek bir sistem üzerinden adayın pozisyon ihtiyaçlarına göre özel araştırmalar talep edebiliyor. Talep edilen araştırmalar, alanında uzman FinalCheck analistleri tarafından güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılıp sisteme yükleniyor.

FinalCheck sistemi üzerinden kolayca talep edilebilecek özel araştırmalardan bazıları:

Ticari Özgeçmiş Araştırması: FinalCheck analistleri, işe alınacak adayın Türkiye’de veya dünyada mevcut şirket ortaklığı ya da yöneticiliği olup olmadığını, çıkar çatışması durumlarını ve suistimal risklerini inceleyip raporlar.

İtibar Risk Araştırması: İşe alınacak adayın Dark-Deep Web kontrolleri, AML, Kara Liste, ve Yaptırım Listesi kontrolleri açık kaynak istihbarat teknolojileri kullanılarak mevzuata uygun şekilde incelenir.

AML (Anti-Money Laundering) Risk Araştırması: Uyumluluk ve Kara Para Aklama ile Mücadele kapsamında 1500’e yakın uluslararası Kara Liste ve Yaptırım Listeleri (Blacklist & Sanction List) üzerinden yapılan incelemelerdir.

Ayrıca FinalCheck ile adaylar tarafından verilen tüm belgeler, saniyeler içinde dijital olarak doğrulanıyor. Böylelikle, insan gözüyle tespit edilmesi zor olan belge sahteciliğinin de önüne geçiliyor.

İşe giriş sürecinin final adımını dijitalleştirerek çok daha güvenli hale getiren bu sistem sayesinde şirketler, çalışan kaynaklı risklerini kolayca yönetebilecek. Artık şirketler hem çalışanlarını hem de müşterilerini FinalCheck ile koruyabilecek.

FinalCheck hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

FinalCheck ile ilgili diğer yazıları okumak için lütfen tıklayın!