Dağıtım ve teslimat sektörüne dinamik, cesur ve yenilikçi bir bakış açısı kazandırmak hedefiyle yola çıkan ve çalışmalarını sürdüren Sendeo’nun insan&kültür temelli şekillenen İK uygulamalarını Sendeo İnsan ve Kültür Direktörü İrem Gönül, Özel Gündem’e anlattı.

“İnsan odaklı çalışmak, sektörümüzde anlam ve fayda üretmek” önceliğimiz. 

Pandemiyle birlikte dijitalin hayati önemi iş dünyası tarafından çok daha iyi kavrandı ve markalar bir dönüşüm sürecine girdi. Özellikle çeviklik, adaptasyon, dijitalleşme gibi kavramların hayati hale geldiği günümüzde, “İnsan ve Kültür”ün önemli bir rol üstlendiğini belirtmemiz gerek.

Pandemi sürecinde teknolojiyi iş süreçlerinin merkezine oturtarak faaliyetlerine başlayan bir şirket olarak, ilk günden itibaren tüm süreçlerimizi teknoloji ve dijitalleşme odağında tasarlıyoruz. Bu süreçte şirketler insan kaynakları fonksiyonlarını yeniden tanımlarken, biz halihazırda işe alım başta olmak üzere tüm süreç ve faaliyetlerimizde dijital teknolojilerden faydalanıyorduk. 81 ilde hizmet verecek, hızlı büyüyen ve son noktaya teslimat yapan bir şirket olarak organizasyonumuzda saha, bölge ve merkez ofis yapılanmamız mevcut. Ofislerimizde hibrit model ile çalışıyoruz. Teknoloji ekiplerimiz dilerse tamamen uzaktan çalışabiliyor. Sahadaki arkadaşlarımız ise pandemi koşullarında almaları gereken önlemler konusunda eğitimli ve buna uygun şekilde hizmet sunuyor. Süreçlerimizi kurgularken yoğun ve katılımı yüksek kritik toplantılarımızı da online kanallar üzerinden verimli bir şekilde yürütüyoruz.

Mutlu çalışan eşittir mutlu müşteri

Başarının anahtarının çalışanlarla birlikte oluşturulan kurum kültürü rehberliğinde, mutlu bir çalışma ortamı yaratmak olduğunun altını çizen Gönül, “Sendeo olarak mutlu çalışan eşittir mutlu müşteri farkındalığıyla hareket ediyoruz. Sendeo kültürünü yaygınlaştırarak sağlıklı, mutlu ve güvenli çalışma ortamı yaratmak, yetenekleri ekibimize dahil etmek, gelişimlerine odaklanmak ve bağlılıklarını sağlamak stratejimizi oluşturuyor. Hızlı bir şekilde operasyonumuzu 81 ile taşımayı hedefliyoruz. Dolayısıyla yoğun bir tempomuz var. Amacımız çalışanını tanıyan, ihtiyaçlarını ve beklentilerini fark eden bir insan kaynakları yapısı oluşturmak. Çalışanlarımızın mutluluğu ve iyi hissetmeleri bizim için çok önemli. Kendilerine dokunabilmek ve ihtiyaçlarını anlamak adına sık sık “Anlatsana Biraz” diyor, mutluluklarını ölçümlemek adına sorular soruyor, geri bildirimler alıyoruz. Online ya da yüz yüze keyif alınabilecek eğlenceli etkinliklerle iyi hissetmelerini destekleyecek eğitimler ve paylaşımlar yapıyoruz. Ayrıca Sendeo çalışanlarının gelişimleri için kurguladığı programla, verimli ve nitelikli iş sonuçlarına ulaşmayı sağlamak amacıyla, çalışma takımlarının güçlenmesi için çevik çalışma yolculuğunu tasarlıyor, çalışanlarını eğitim ve uygulamalarla destekliyor.” dedi.

Farklı sektör ve şirketlerden gelen genç ve dinamik bir ekibiz

Şirketlerin hedeflerinin tüm çalışanlar tarafından anlaşılmasının, içselleştirilmesinin ve sahiplenilmesinin ortak bir dil yaratmaktan geçtiğini söyleyen Gönül, “Bizim en büyük gücümüz, farklı sektör ve şirketlerden gelen genç ve dinamik bir ekip olmamız. Kurum kültürünü oluşturmak ve istikrarlı bir şekilde sürdürebilir kılmak adına, ortak dil ve çalışma kültürü oluşturmaya odaklandık. Şirket içi tüm süreç ve politikalarımızı oluştururken çalışma arkadaşlarımızı dinliyor, bağlılıklarına yönelik aksiyonlarımızı takip ediyoruz. Tüm çalışanlarımızın deneyim yolculuklarına ayrı ayrı odaklanıyoruz” dedi.

Şirket içinde samimi bir iletişim dili oluşturduklarını da belirten Gönül, Sendeo’da güler yüz, samimiyet ve dürüstlüğün olmazsa olmaz olduğunu, liderlerin ve çalışanların kol kola yürüdüğünü, hiyerarşiden uzak; herkesin istediğini sorduğu, söyleyebildiği, kararlara katkı sağladığı bir organizasyon olduklarının altını çiziyor.