İstihdam alanında son dönemde global düzeyde yaşanan bir sorun var ki o da iş başvuru sayılarında yaşanan düşüş. Peki, başvuru sayınızı özellikle de “uygun başvuru” sayınızı nasıl arttırabileceğinizi biliyor musunuz? 

Pandemi süreci; iş yapış şekilleri, istihdam olanakları, İK uygulamaları ve iş hayatına dair daha pek çok başlıkta köklü değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. Bugün birçok otoritenin de hemfikir olduğu gibi belki birkaç yılda yaşanabilecek dönüşüm, tahmin edilemez bir hızla gerçekleşti. Şimdi geldiğimiz noktada ise artık değişime büyük ölçüde adapte olmuş, yeniliklere ve ani değişimlere daha ılımlı yaklaşan bir iş gücünün varlığından bahsedebiliriz. Olumlu gelişmeler kadar iyi yönetilmesi gereken konular, süreç boyunca birlikte ilerledi denilebilir. Özellikle son dönemde global düzeyde yapılan araştırmalar, yaşanan bu değişimle birlikte son bir yılda iş başvuru sayısında düşüş yaşandığını gösteriyor.   

Global yetenek yönetimi şirketi iCIMS’in araştırma verileri de bu yönde. Son yapılan araştırmada, yeni normalde iş ilanlarının artmasına rağmen, başvuru sayısının geride kaldığı ortaya konuyor. İş ilanı sayısı artarken, başvuru sayısının düşmesi “İş arayanlar daha seçici davranıyor” olarak değerlendiriliyor. Bir diğer tespit ise salgın öncesi dönemde olduğu gibi işverenlerin yeni mezunlara mesafeli durduğu, kadınların ise eskiye oranla daha fazla iş hayatında rol almaya çalıştığı yönünde…  

Bu veriler; işverenlerin işe alım sürecinde yetenekleri kapmak adına daha fazla çaba harcamaları, kadın çalışanlara ve yeni mezunlara daha fazla fırsat tanımaları ve işveren markalarını da daha fazla güçlendirmeleri gerektiğine işaret ediyor.  

Şirketinizi yetenekler için “çekim merkezi” haline getirmeniz elbette ki kısa ve uzun vadede yapabileceğiniz çalışmalara bağlı. Kariyer.net’teki şirket profilinizi yenilemek, bu noktada önemli bir ilk adım olabilir. Size özel olan bu sayfada, şirketinizin çalışmaya değer bir yer olduğunu anlatmanıza imkan tanıyan birçok seçenek bulacaksınız. Sonrasında sektörlerden bağımsız olarak yapılan her çalışmayı titizlikle inceleyip, şirket kültürünüze adapte edebileceğiniz yeni uygulamaları keşfetmenizde fayda var.  

Peki, uygun başvuru sayınızı arttıracak diğer çözümler neler?  

Kariyer.net olarak 2020 yılında yaklaşık 123 milyon iş başvurusuna aracılık ettik ve salgının ilk günlerinden itibaren yaptığımız araştırmalarla hem çalışanların hem de işverenlerin nabzını tutmaya çalıştık. Elde ettiğimiz veriler ışığında, ürün ve hizmetlerimizi de geliştirdik. 

İşe alımının birçok aşamasında olduğu gibi başvuru sürecinde de daha çevik bir yaklaşım benimsemeniz, açık pozisyonlarınızı en uygun yetenekle hızla kapatmanız için;  

Akıllı İlan ürünümüzle yapay zeka teknolojisini işe alım süreçlerine dahil ettik. Sanal işe alım asistanı Akıllı İlan ile ilanınıza gelen başvurular arasından en uygun adayları ve ilanınıza başvurmamış, ancak uygun olabilecek adayları sizin için hızla filtreliyoruz. Böylece zamanınızı iyi değerlendirmenizi ve en uygun adaylara odaklanmanızı sağlıyoruz. 

İlanı Paylaş ile Kariyer.net’te yayınladığınız ilanları sosyal medyada ve dilediğiniz tüm mecralarda, kolayca paylaşmanızı sağlıyoruz. Böylece sosyal medya üzerinden binlerce takipçiye ulaşırken, şirketinizin bir parçası olmayı hayal eden potansiyel çalışanlarınızın da ilanınızı birçok kanaldan görmesini amaçlıyoruz.  

Sosyal İşe Alım ile hedef kitlenizi ve bütçenizi belirleyerek, ilanınızın sosyal medyada binlerce adaya ulaşmasını Kariyer.net 360 içerisinden kolayca  kurgulamanızı sağlıyoruz. Bu sayede, aktif iş arayışında olmayan adayların da dikkatini çekmenizi ve işveren markanızı binlerce kişiye tanıtmanızı kolaylaştırıyoruz.  

En uygun hedef kitleyle ilanınızı paylaşıyoruz!  

Aradığınız yeteneğe  hızla ulaşmanız için Türkiye’nin en büyük özgeçmiş havuzundan ilanınızda yer alan kriterler doğrultusunda filtreleme yapıyor, uygun adaylarla sizin için iletişime geçiyoruz. Yayınladığınız ilanları; adaylarla düzenli olarak e-mail, uygulama bildirimi vb. yöntemlerle “İlan öneri” olarak paylaşıyoruz. 

İlanınız daha fazla adayla buluşsun diye her ay 150 milyondan fazla öneri ilan maili, 130 milyondan fazla uygulama bildirimi yapıyoruz.  

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için çalışıyoruz!  

Adaylara hizmet verdiğimiz platformlarımızı (mobil, web, desktop) mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak için sürekli yeniliyoruz. Filtreleme seçeneklerimizi sürekli geliştiriyor; lokasyon, çalışma şekli, sektör vb. kriterleri arama sürecine dahil ediyoruz.  
Yeni ürün ve hizmetlerimizle, etkinliklerimizle uygun adaylara ulaşmanızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda düzenlediğimiz Kariyer Günleri fuarına katılan işverenlerimiz, çok kısa bir sürede on binlerce adayla buluşma imkanı yakalıyor. Teknoloji alanındaki işe alımlarınızı kolaylaştırmak için hackathonbootcamp ve hiring challenge’lar düzenlediğimiz Techcareer.net platformumuz; adayların teknik becerilerini değerlendirmenizi sağlayan yeni platformumuz Coens.io ile uygun aday bulmanın zor olduğu pozisyonlarda, siz işverenlerimizin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.