Özgün A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özdoğan

Kendi yöntemlerini ve becerilerini sürekli geliştiren, sektörün öncüsü olacak güvenilir kadrolar kurmak için çalıştıklarını belirten Özgün A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özdoğan, “Bu nedenle güçlü bir iletişimle sadakati sağlamak, gelişim fırsatları sunmak ve ileriye dönük muhtemel görevler için çalışanlarımızı hazırlamak amacıyla şirket bünyesinde ‘Gelişim Kulübü’nü kurduk” diyor.

Procter and Gamble firmasının resmi distribütörü olarak 1995 yılında Ankara’da kurulan Özgün A.Ş., bugün 27 ilden oluşan bir ağda faaliyetlerine devam ediyor. İnsan Kaynakları birimlerinin önceliğinin; doğru yetkinlikleri doğru alana yönlendirmek olduğunu belirten Özgün A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özdoğan, “Bunu başarabilmek için kusursuz bir sistem işleyişi ihtiyacı söz konusu. Gelişim ve değişim ihtiyaçlarımızı analiz edip yapımıza katma değer sağlamayı hedefliyoruz” diyor. Özdoğan, İK politikalarını ve projelerini anlatıyor.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Özgün A.Ş., bir dünya devi olan Procter and Gamble firmasının resmi distribütörü olarak 1995 yılında Ankara’da satış ve dağıtım alanında faaliyetlerine başladı. Kurulduğu günden bu yana satış ve dağıtım ağını hızla genişleten şirketimiz 2002 yılında Kayseri Bölge Müdürlüğünü ve Zonguldak Bölge Müdürlüğünü, 2009 yılında Samsun Bölge Müdürlüğünü ve Trabzon Bölge Müdürlüğünü bünyesine katarak Türkiye’deki faaliyet alanını 27 ile taşımış bulunuyor. Hizmet ettiğimiz sektör içerisinde öncü olmayı başaran firmamız 2016 yılından bu yana faaliyette bulunduğu bölgelerde ACE (Fater), Duracell (Berkshire Hathaway) ve Wella markalarının da satış ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Satış ve dağıtım alanındaki uzmanlığını farklı sektörlerde sürdürmeyi hedefleyen firmamız 2015 yılı sonunda Shell Madeni Yağları’nın beş ilde distribütörlüğünü bünyesine dahil ederek bu alanda ilerlemesini sürdürüyor. “Türkiye’nin en güçlü, en kârlı ve en verimli satış ve dağıtım organizasyonu olmak ve böyle bilinmek” vizyonuyla yola çıkan firmamız çalışmalarına devam ediyor.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

İK Departmanımız işe alım, eğitim planlama, performans yönetimi, kariyer yönetimi, motivasyonel yönetim ve stratejik yönetim süreçlerini yönetiyor. Bu noktada Özgün’ün başarısı; şirket vizyonu, misyonu ve değerlerini sürekli yaşatan ve sürdürülebilir kılan çalışanlarından geliyor. Bu doğrultudaki anlayışımıza paralel olarak, şirket bünyesinde oluşabilecek pozisyonlara en iyi ve doğru adayların seçimi ve tüm başvuruda bulunan adaylara eşit fırsat sunabilmek bizim için çok önemli. Doğru adayın doğru yere yerleştirilmesinden sonra şirket adaptasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için şirket oryantasyonu ve teknik oryantasyon süreçleri başlıyor. Şirket oryantasyonu kapsamında işe yeni başlamış olan kişilerin departmanları detaylı bir şekilde tanımalarına olanak veriliyor. Eğitim ve gelişim sürecinde yaklaşımımız, şirketin vizyonu ve iş hedeflerine paralel olarak, sürekli gelişim prensibiyle çalışmak ve şirket performansının geliştirilmesini hedeflemek. Organizasyonun gereksinimleri doğrultusunda çalışanların mevcut ve gelecekteki gelişim ihtiyaçları planlanırken şirket içi kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması da amaçlıyoruz.

İşe girişten itibaren kurumsal ve kişisel ihtiyaçlar dikkate alınarak; çalışanlar için farklı gelişim programları uyguluyoruz. Özgün A.Ş. olarak organizasyonel başarının temelinde bireysel başarıların olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda insan kaynağının en etkin şekilde yönetilerek geliştirilmesi için performans yönetim sistemimiz; 360 derece yetkinlik değerlendirme ve hedef performans kriterleri yöntemlerinden oluşuyor. Değerlendirme sonuçları, gelişim planlama, yetenek & kariyer yönetimi ve ödül takdir süreçlerimize yansıyor.

ekip
Özgün A.Ş. İK ekibi

Sahip olduğumuz, organizasyonumuzu ileriye götürecek yetenekleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Tüm çalışanların potansiyelleri doğrultusunda gelişim planları yapıyor ve bu doğrultuda kariyerlerine yön veriyoruz. Şu anda bünyemizde toplamda 337 personel çalışıyor. Personel birim dağılımımız; satış, lojistik, müşteri hizmetleri, finans-muhasebe, bilgi işlem ve insan kaynaklarından oluşuyor.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Sahip olunan kişisel yetenek ve yetkinlikler bu anlamda belirleyici rol oynuyor. İletişim artık yaşamın en temel dinamiği. Beraber çalışacağımız kişilerin de iyi birer iletişimci olması beklentilerimizin başında geliyor. Akademik eğitimin sürekliliğine inanıyoruz ve kendini çok yönlü olarak geliştirenler bu anlamda ön plana çıkıyor.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız?

Çalışanlarımızın aidiyet duygusuyla hareket etmesi elbette önem arz ediyor. Bunun ilk adımı, yaptığımız işin dinamiklerini onlara doğru şekilde anlatmamızdan geçiyor. Ortak hedef algısı oluşturmak, çalışanlarımızı hedeflerimize dahil etmek ve yönetim organizasyonumuzu anlamalarını sağlamak için tüm iç iletişim kanallarını kullanmaya gayret ediyoruz. Oluşturmaya başladığımız kariyer yönetim sistemiyle uzun soluklu ve mutlu bir iş yaşamına sahip olmaları için çaba sarf ettiğimizi idrak etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Çalışanlarımıza değerli olduklarını hissettirmek, ortak kültür oluşturmak, yenilikçi ve sürdürülebilir İK uygulamaları yaratmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

İnsan Kaynakları birimimizin önceliği, doğru yetkinlikleri doğru alana yönlendirmek. Bunu başarabilmek için kusursuz bir sistem işleyişi ihtiyacı söz konusu. Gelişim ve değişim ihtiyaçlarımızı analiz edip yapımıza katma değer sağlama gayretindeyiz. Çalışanların ihtiyaçlarını anlamak, eksik kaldıklarını düşündüğümüz kulvarlarda gelişim alanları oluşturmak gelecek dönemdeki önceliklerimiz arasında.

Çalışanlarımızın etkinliğini ve verimliliğini artırarak kendi uzmanlık alanlarını oluşturmak, kendi yöntemlerini ve becerilerini sürekli geliştiren, sektörün öncülüğünü yapan, güvenilir kadrolar kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu sebeple güçlü bir iletişimle sadakati sağlamak, gelişim fırsatları sunmak, ileriye dönük muhtemel görevler için hazırlamak ve yeteneklerimizi geliştirmek amacıyla şirket bünyesinde “Gelişim Kulübü”nü kurduk. Özel bir bütçesi olan bu kulüpte bulunan personelimiz projeler üretip gelişim planlarına destek oluyor.

Aynı zamanda İnsan Kaynakları birimimize yaptığımız transferle, ekibimiz Sayın Gözde Doğan Özaydın öncülüğünde etkin ve verimli çalışmalar yapmaya başladı. Uzmanlık alanı olan kariyer danışmanlığı hususunda uygulamalar, organizasyonel yapılandırma, sistem gelişim planları, eğitim planları, portal çalışmaları ve stratejik yönetim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.