İşe alımda sunulan sahte ve asılsız diplomalar; iş, çalışan ve kurum güvenliği için büyük risk oluşturuyor. Gerekli nitelik ve vasıflara sahip olmayan kişilerin usulsüz yollarla temin ettiği sahte belge türlerinden olan “kiralık diplomalar” için belge ve bilgi doğruluğunu nasıl denetleyeceğinizi biliyor musunuz?

Geçtiğimiz günlerde sahte diploma satışı yapan mecralar hakkında çıkan haberler ülkemizin gündemindeydi. Aynı şekilde kurumlarda çalışan bazı insanların niteliksiz, “çantacı” okullardan temin ettiği “diplomalar” hakkında da bir yazı paylaşmıştık. Bunlara ek olarak “kiralık” diplomalara da dikkat etmek gerekiyor.

Başvurdukları pozisyon için gereken sertifika ve diplomalara sahip olmayan kişiler, bu alanda gerçekten eğitim alarak diplomalarını edinmiş insanlardan diploma kiralayabiliyor. İşsizlik ve rekabet koşulları nedeniyle kendi diplomalarını ticari amaçla başkalarına kiralayan insanlar, aslında bilerek ya da bilmeyerek hem kurumları hem de toplumu büyük tehlikeye sokuyor.

Niteliksiz mühendis ve hemşireler kurumlarda çalışıyor, eğitimsiz kişiler eczane ve anaokulu açabiliyor!

Geçmişte genellikle tanıdıklar vasıtasıyla kiralama yapan kişiler, günümüzde dijital mecralardan kiracı bulmaya çalışıyor. İnternetin karanlık ve anonim yüzlerinde olması beklenen bu alışveriş, artık basit aramalar ile e-ticaret siteleri ve sosyal medya kanalları üzerinden bulunabiliyor. Diplomasını kiralamak isteyen kişiler bu kanalları kullanarak ilan veriyor.

En sık rastlanan ilanlar arasında mühendislik, hemşirelik, çocuk gelişimi, eczacılık ve sosyal hizmetler için alınan diplomalar bulunuyor. Sektör ve iş niteliğine göre diploma kiralama ücretleri de değişiyor. Kiralık diplomalar ile niteliksiz kişiler anaokulu, kreş ve eczane açabiliyor, hiçbir eğitim ve denetimden geçmeden hemşire olarak bir sağlık kurumunda işe girebiliyor.

Yakalanan diplomalara iptal, kişilere meslekten men cezası verilebiliyor!

Diplomalarını kiralayan kişiler haksız kazanç sağlayarak aynı zamanda toplumun can ve mal güvenliğini de tehlikeye atıyor. İhbar ya da denetimlerle yakalanan diploma kiralama vakalarında hem kurum hem de kiralama yapan kişi sorumlu tutuluyor. Kiralık ve sahte diploma ile çalışan personeli bulunan kurumlarda çıkabilecek olası can ve mal kayıplarında tüm taraflar sorumlu oluyor. Kiralama yapan kişi hem diplomasını kaybediyor hem de meslekten menedilebiliyor. Kiralık diploma ile insan çalıştıran kurumlara da gerekli yaptırımlar uygulanıyor.

Belge ve kişi doğruluğunun denetlenmesi kritik

Bu tarz riskli durumların önlenmesi için işe alım yapan departmanların kendi iç denetim mekanizmalarını doğru yapılandırması ve yönetmesi gerekiyor.  Aynı zamanda şirketlerin ilgili dış kurumlar tarafından denetimlerden geçirilmesi büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek dijital “background check” platformu FinalCheck ile sahte ve usulsüz diplomaları kolayca tespit edin

Kariyer.net ve My Security Analytics iş ortaklığı ile geliştirilen FinalCheck sistemi, adaylar tarafından verilen belgelerin tek bir ekran üzerinden saniyeler içinde dijital olarak doğrulanmasını sağlıyor. Böylelikle, insan gözüyle tespit edilmesi zor olan belge sahteciliğinin de önüne geçiliyor.

Yerli ve yabancı üniversite diplomaları, adli sicil belgeleri, uzman sertifikaları gibi aday belgeleri kapsamlı dijital kontrol mekanizmaları ve alanında uzman FinalCheck analistleri tarafından kolaylıkla incelenip doğrulanıyor. Ayrıca işverenler, FinalCheck üzerinden adayın pozisyon ihtiyaçlarına göre özel araştırmalar da talep edebiliyor.

İşe giriş sürecinin final adımını dijitalleştirerek çok daha güvenli hale getiren bu sistem sayesinde şirketler, çalışan kaynaklı risklerini kolayca yönetebiliyor. FinalCheck kontrolleri ile şirketler hem çalışanlarını hem de müşterilerini koruyabiliyor.

FinalCheck hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

FinalCheck ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.