Çalışan adaylarının özlük bilgileriyle beraber, eğitim ve iş geçmişlerini incelemek doğru işe alım için olmazsa olmaz. Tabii ki kritik pozisyonlar farklı özel araştırmaları da gerekli kılıyor. Peki, bu araştırmalar neler?

Özellikle imza yetkisi verilecek ve kurumu, çalışanları ve kurumun müşterilerini direkt olarak etkileyecek pozisyonlara getirilecek adaylar için yapılması önerilen bazı araştırmalar var. Bu araştırmaları yapmanız olası risk faktörlerini önlemek bakımından önemli. İşte, örnekler!

  • Ticari özgeçmiş/Sicil araştırması: İmza yetkisi verilecek pozisyonlarda çalışacak adayların olası çıkar çatışması ve suistimal risklerini tespit etmek için adayın Türkiye’de ve dünyada mevcut şirket ortaklığı ya da yöneticiliği olup olmadığı araştırılmalıdır. Kamuya açık olan ticari sicil kayıtları incelenerek çıkar çatışması ve suistimal riskleri doğru yönetilebilir.
  • Açık kaynak web taraması: Adayların şirket etik ve kültürüne uyumlu olması için dijital platformlarda kurumun itibarını zedeleyecek davranışlarının olup olmadığı tespit edilmelidir. Kamuya açık kaynaklardan yapılacak taramalar sayesinde, kişinin kurumu riske sokacak bir geçmiş eylemi olup olmadığı araştırılabilir. Adayın açık kaynaklarda yer alan dijital profilleri incelenerek, iş görüşmesinde beyan ettiği bilgilerle tutarlılığı incelenebilir.
  • Kara para aklama ile mücadele (Anti-Money Laundering) risk araştırması: Uyumluluk ve Kara Para Aklama ile Mücadele kapsamında ülkelerin yayınladığı 1.500’den fazla uluslararası Kara Liste ve Yaptırım Listeleri (Blacklist & Sanction List) vardır. Hassas pozisyonlarda görev yapacak kişilerin isminin bu listelerde var olup olmadığı kontrol edilmelidir.

FinalCheck ile bütün doğrulama ve araştırmalar tek bir sistem üzerinden yönetilebilir!

Yukarıda bahsi geçen bu araştırmalar çalışanları, kurumu ve kurumun müşterilerini korumayı kolaylaştırır. Geleneksel bir yapıda adaylar hakkında yapılan araştırmalar, kurumlar tarafından manuel olarak yürütüldüğü için uzun ve meşakkatli bir operasyon haline gelebilir. Bu nedenle çalışan özgeçmiş doğrulama ve araştırma süreçlerinde güvenilir, hızlı, mevzuata uygun ve ölçeklendirilebilir bir yardımcıya ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı çözmek için Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net ve Güvenlik Analitiği alanının lider şirketi My Security Analytics FinalCheck sistemini geliştirdi.

Artık işverenler yukarıda da bahsi geçen tüm özel araştırmaları tek bir sistem üzerinden, yasal mevzuatlara uygun bir şekilde, adayın pozisyon ihtiyaçlarına göre kolayca talep edebiliyor. Talep edilen araştırmalar, alanında uzman FinalCheck analistleri tarafından güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılıp sisteme yükleniyor.

Ayrıca FinalCheck ile adaylar tarafından verilen tüm belgeler, saniyeler içinde dijital olarak doğrulanıyor. Böylelikle, insan gözüyle tespit edilmesi zor olan belge sahteciliğinin de önüne geçiliyor.

İşe giriş sürecinin final adımını dijitalleştirerek çok daha güvenli hale getiren bu sistem sayesinde şirketler, çalışan kaynaklı risklerini kolayca yönetebiliyor. Artık şirketler hem çalışanlarını hem de müşterilerini FinalCheck ile koruyabilecek.

FinalCheck hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

FinalCheck ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.