hiringBirçok küçük ve orta boy işletme sahibi, yetenekli çalışanları onlar için çalışmaya ikna edememekten şikayetçi. Kobiler için iyi bir eleman bulup işe almak, büyük şirketlerin iyi bir eleman bulup işe almasına göre daha zor.

Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu anlatıyor…

Küçük bir işletme sahibi olarak iş arayan adaylara onlar için çalışmanın avantajlarını ve büyük şirketler için çalışmanın dezavantajlarını anlatırsanız, o zaman yetenekli bir elemanı işe alamamanız için hiçbir neden kalmaz.

Büyük şirketlerle ilgili doğru sanılan yanlışlar:

1) Eğer büyük bir şirket için çalışıyorsanız çalışma saatleriniz daha makuldür çünkü büyük şirketlerde farklı işleri yapan birçok eleman vardır. Bu nedenle, daha iyi bir iş-yaşam dengeniz olur.

Çoğu zaman, bu doğru değildir. Eğer çok bilinen büyük bir şirket için çalışıyorsanız, genellikle fazla mesai ve hatta bazen hafta sonları bile çalışırsınız. Bunun nedeni, iyi bilinen şirketlerin size özgeçmişinize yazmanız için kendi markasını vermesidir. Çoğu çalışan özgeçmişinde iyi bilinen marka bir şirketin olmasını tercih eder, bu yüzden de büyük şirketler sizi kolayca sizden daha fazla çalışmak isteyecek bir çalışanla değiştirebilirler. Bu sebepten dolayı, bir başkası ile değiştirilmemek için, büyük şirketlerin çalışanları genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin çalışanlarına göre daha fazla saat çalışırlar.

2) Eğer büyük bir şirket için çalışıyorsanız, işten çıkarılma riskiniz daha azdır ve işiniz daha istikrarlıdır.

Bu da doğru değildir. Büyük şirketler, küçük işletmelere göre genellikle daha az güvenilirdir. Küçük işletmeler, tanınmış olan büyük şirketlere kıyasla, yetenekli bir adayı işe almak için daha fazla zaman ve çaba harcarlar. Bu nedenle, eğer küçük bir işletmede çalışan iyi bir elemansanız büyük şirketlerde çalışan meslektaşlarınıza oranla herhangi bir terslikte işten çıkarılma riskiniz daha az olacaktır. Büyük şirketler herhangi bir mali krizde çalışanlarının performanslarına bile bakmadan bütün bir departmanı kapatıp, o bölümde çalışan herkesi işten çıkarabilirler.

Şimdi de küçük ve orta boy işletmelerde çalışmanın avantajlarına bakalım:

1)      Yeteneklerinize göre yapacak daha çeşitli işler bulabilirsiniz. Genellikle büyük şirketlerde işiniz daha kesin çizgilerle belirlendiğinden kendinizi geliştirmek için ek sorumluluk almak ve yeteneklerinizin tümünü kullanmak daha zordur. Ancak, küçük şirketlerde genellikle işinizin tanımı daha esnektir ve yeteneklerinizin birçoğunu kullanıp kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz.

2)      Çalışanların arasında daha kolay öne çıkabilir ve başkalarına kendinizi daha rahat kanıtlayabilirsiniz. Eğer binlerce çalışana sahip büyük bir şirketin iyi bir çalışanıysanız, diğer çalışanlar arasında fark edilmeniz daha zor olabilir ve kaybolabilirsiniz. Fakat küçük bir işletmenin iyi bir çalışanıysanız şirket içinde daha kolay parlayabilir ve hızlıca kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

3)      Yönetim kademesiyle daha fazla iletişiminiz olur. Genelde büyük şirketlerde CEO’dan haber almanın tek yolu şirket çapındaki e-posta veya haber bültenleridir. Ancak, küçük şirketlerde bir toplantıda bizzat CEO’yu görebilirsiniz veya ona e-posta ile ya da dahili telefonundan kolayca ulaşabilirsiniz.

cerenc

Yazar: Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu