Sürekli değişen iş hayatında, şirket liderleri ve çalışanlarına çeşitli konularda profesyonel destek sunan koçlar, liderlerin birçok özelliğini geliştirmesine de destek oluyor. Peki, koçlar değişen ihtiyaçlara cevap verebilmek için geleceğe nasıl hazırlanmalı, liderler koçlardan nasıl yararlanmalı?

Dünya değişiyor, biz de hızla akıp giden zaman içinde değişim ve bilgi akışı ile karşı karşıya kalıyoruz. Yeniliklere uyum sağlamaya çalışıyor, yeni çözüm yolları arıyor ve yeni yetkinlikler kazanmaya çalışıyoruz. İş hayatında profesyonel bir görüşe ihtiyaç duyduğumuzda da koçlardan destek alıyoruz.

Peki, koçlar kendini nasıl geliştirmeli, gelecekte koçları ve koçluğu neler bekliyor?

Pandemiyle birlikte çalışma kültürümüzün değişmesi hem şirketlerin hem de insanların kendilerine “Hangi yolda, nasıl ilerlemek istiyoruz?”, “Ben ne istiyorum?” gibi temel soruları tekrar sormaları koçlara olan talebi hiç olmadığı kadar arttırdı. Özellikle pandeminin çalışma koşullarını ve ekip performansını etkilemesinin ardından; koçlar ve koçluk için ortak amaç güden, duygusal zekanın altını çizen, çözüm odaklı bir çalışma anlayışı gündeme geldi.

Koçların geleceğe hazırlanırken, salt görev odaklı olmak yerine ekibin nasıl mutlu ve verimli bir şekilde, rizomatik bir bağ kurarak iş yeri ortamını biçimlendireceklerine yardımcı olmaları bekleniyor.

Koçluk yaparken spesifik yetkinlikler edinmeli

Koçluk alanında multidisipliner bir anlayış öne çıkıyor. Koçluk süpervizörlüğü, ekip koçluğu, nörobilim, duygusal zekâ, yapay zeka ve teknolojik gelişmeleri takip etmek, bu doğrultuda önem kazanıyor. Ne kadar farklı yetkinlikler geliştirilirse, o denli farklı yollar açılabiliyor.

Koçluğun geleceğini belirleyen bir başka nokta da “niş” koçluğu. Niş koçluğu; bir koçun kendini spesifik bir alanda yetiştirip, o doğrultuda liderler ve çalışanlarına yol gösterebilmesini içeriyor. Liderlerin hangi konuda yardıma ihtiyaçları varsa, koçlar da doğrudan o ihtiyaca cevap verecek yönde kendilerini ve diğerlerini donatabilirler.

Bilimsel verilere dayanarak koçluğu güçlendirmek gerekiyor

Peki, sadece bunlar koçluğun beslenmesi için yeterli mi? Hayır. Bilimsel araştırmalar, koçluğun ilerlemesini ve koçların daha verimli hizmet verebilmesini kolaylaştırıyor. Yapılan araştırmalar; koçluğun faydaları, koçlukta hangi yaklaşımın benimsenmesi ve koçluk yaklaşımlarının hangi hedef gruba nasıl etki ettiği konularında, koçları hem aydınlatabilir hem de dilerlerse akademik anlamda da bu soruları cevaplayarak kendi katkılarını sunabilirler.

Bugün ve gelecek arasında kurulan köprü olunmalı

Koçluk eğitimleri sadece bir koç olmak için değil aynı zamanda ekiplerinizi koç vari bir şekilde yönlendirmek ve yeni yetkinlikler kazanarak, değişen koşullara uyum sağlayabilmek için de oldukça önemli. Yapıcı konuşmalar her iyi liderliğin temelidir. Koçluk ile ekibinize yönelik yapıcı konuşmalara liderlik edebilir, çözüm odaklı düşünme ve hareket etme yetkinliklerinizi geliştirebilir, lider olarak günlük hayattaki her türlü konuşma için basit yapılar kazanabilirsiniz. Ekibinizi ileriye taşıyacak harika konuşmalar ile bugün ve gelecek arasındaki köprüyü sağlam temellerle kurabilirsiniz.

Konuk Yazar: Erdem Ercan /Hayatın Ritmi Kurucu ve Yöneticisi

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.