Bazı sabahlar işe gitmek  bir işkenceye dönüşebiliyor. O günlerde belki de hepimizin hayali evimizde çalışabilmek oluyor. Uzaktan veya iş yerinde çalışmak herkeste aynı motivasyonu sağlamayabilir ancak Unify’ın araştırmasına göre uzaktan çalışanların yüzde 39’u evlerinden daha verimli çalışabildiklerini belirtiyor.

Yeni nesil çalışma modelleri, geleneksel çalışma modellerini değişime zorluyor. Bu konuda yapılan araştırmalarda, iş yapış modellerinin kısa ve orta vadede dönüşeceği öngörülüyor. Evrilen çalışma koşulları nedeniyle ise yüz yüze iletişim kurmak her zaman mümkün olmuyor. Unify’ın 18-55 yaş arası bin 500 çalışanın katılımıyla gerçekleştirdiği “Humanising the Enterprise” araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 37’si çalıştıkları kurumların kendilerine uzaktan çalışma imkanı sunmadığını ve bu yüzden verimlilik sorunu yaşadıklarını ifade ediyor.

Araştırmada, uzaktan çalışanların daha verimli ve sonuç odaklı olabildikleri gözlemleniyor. Aynı zamanda, uzaktan çalışmanın kurum bağlılığına da olumlu etki sağladığı görülüyor. Mutluluğu beraberinde getiren uzaktan çalışma koşullarının, çalışanlarda hız, yaratıcılık ve sonuç odaklılık gibi yansımaları da ortaya çıkıyor. Değişime ayak uyduramayan kurumların çalışanlarının, uzun süren iş sürelerine ve yoğun tempoya ayak uydurmaları gerekiyor. Bu durum da verimliliğin azalmasına ve iş süreçlerinin yavaşlamasına neden oluyor.

Kurumlar tasarruf ediyor

Uzaktan çalışmanın çalışan hayatını olumlu yönde etkilediği görülüyor. Yapılan araştırmalar, uzaktan çalışan kişilerin daha mutlu, daha az stresli ve daha sağlıklı olduklarını ortaya çıkarıyor. Uzaktan çalışmanın kişisel tatmin ve hayat kalitesine etkisi de fark ediliyor. Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 45’i daha fazla uyuyabildiğini, yüzde 35’i daha fazla fiziksel egzersiz yapabildiğini, yüzde 42’si de daha sağlıklı beslendiğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 44’ü daha pozitif, yüzde 53’ü ise daha az stresli olduğunu dile getiriyor. Ayrıca büyük kurumlar mobilite ile kişi başı yıllık ortalama olarak 5 bin 250 dolar tasarruf sağlayabiliyor.

Peki, evde çalışanlar nelerle ilgileniyor?

Evden çalışırken neler yapıldığını analiz etmek üzere 1000 ABD’li ofis çalışanının katılımıyla yapılan  bir başka araştırmaya göre de evden çalışanların yüzde 43’ü çalışırken televizyon veya video izliyor. Yüzde 20’si video oyunu oynuyor. Ebeveynlerle çocuğu olmayanların evden iş yaparken gösterdiği ilgisizlik de benzeşiyor. Citrix ve Wakefield Research tarafından araştırmada çalışanların  yüzde 26’sı biraz kestirdiğini söylerken, yüzde 35’lik bir kitle ev işleriyle ilgilendiğini ve yüzde 28’lik bir kesim ise akşam yemeğiyle uğraştığını söylüyor.

Hiç uzaktan çalışmamış olan beyaz yakalıların yüzde 64’ü haftada bir gün evden çalışma izninin verilebileceğine inanıyor. Patronların yarısı ise çalışanlarının uzaktan çalışmasına onay vermiyor.