Olumlu geri bildirim vermenin önemini çoğu zaman dile getiriyoruz ve ekip liderleri de bu konuda çeşitli kaynak araştırmalarıyla belli ipuçları yakalayabiliyor. Peki, öğrendiklerinizle olumlu geri bildirim vermeye çalışırken istediğiniz sonucu alabiliyor musunuz? Cevabınız “Hayır” ise size yardımcı olacak şu 3 noktaya dikkat edin!

Ekip liderleri değişik kaynaklardan benzer şekilde “takdir“in ve olumlu geri bildirimin ne kadar önemli olduğunu duyuyorlar ve iyi niyetle bunu hayata geçirmek istiyorlar, fakat çoğu kez istenen sonuca varılamıyor. Bunu önlemek için asla samimiyetsiz olmayın!

Olumlu şeyler söylemek gerektiği için söyleme isteğinde olduğunuzda bu çalışanınız tarafından da fark edilir. Örneğin;

  • Süreyi ayarlayamama (Net ve kısa olmak yerine uzatma ve etkinin azalması)
  • Niyet iyi olmasına rağmen doğru tonun ve kelimelerin bulunamayışı ve “garip” bir durumun ortaya çıkışı
  • İçeriksiz olumlu geri bildirimler (Bugün çok iyi iş çıkardın!)
  • Bir örnekle desteklenmeyen bildirimler (Sen ekibin en iyisisin!)
  • Olumsuz geri bildirimden önce durumu yumuşatmak için söylenen olumlu cümleler (Yine samimi olunmadığı anlaşılır)

Bu yazımda bu sebepleri de göz önünde tutarak her çalışanın kullanabileceği basit ve uygulanabilir 3 adımla, olumlu geri bildirim süreciyle ilgili önerilerde bulunmak istiyorum.

Özelliği belirtme

İlk bölümde çalışanın sahip olduğunu düşündüğümüz bir özelliği belirtiyoruz. Burada önemli olan gerçekten bu olumlu özelliğin çalışanda olduğunu düşünmemiz, inanmamız ve daha önemlisi bunu bir örnekle destekleyebilecek durumda olmamızdır. İyi niyetli olsak bile bu tip durumlarda örneği veremezsek “içeriksiz” veya “samimiyetsiz” algılanma ihtimalini de arttırmış oluyoruz. Burada söylenebilecek örnek özellikler “çalışkan, güvenilir, detaycı, takım oyuncusu” gibi özellikler olabilir.

Örnek verme

Sonraki adımda olumlu olarak belirttiğimiz özelliği gösterecek spesifik bir örnek vermeliyiz. Bunun yakın geçmişten olması iyi olur. Ayrıca diğer önemli konu, burada tek bir örnek vermek ve örnek sayısını arttırmamaktır. Örneğin; senin çok çalışkan olduğunu düşünüyorum. Şu projede de gördüm, önceki satışta da fark ettim, dünkü toplantıda da belliydi diyerek uzatırsanız yine etkiyi azaltmış olursunuz.

Teşekkür etme

Çalışana bu özelliğinden dolayı ve verdiğiniz örnekten dolayı teşekkür edin. Hepsi bu! Ve uzatmayın, orada kesin. Etkinin daha da artacağını göreceksiniz.

Bir örnek vermek gerekirse;

“Zeynep, bugün tamamladığımız projeye yoğun ve çok çalışarak ne kadar katkıda bulunduğunu görüyorum ve seni takdir ediyorum. İki hafta önce iş ortağımızın projenin teslim tarihi ile ilgili sorunları olduğunu ve sıkıntılarını ifade ettiğini hatırlıyorum. Süreçte fark ettim ki sen bu iş ortağımızla iki akşam ek saatler harcayarak çalıştın, onların sürecini telefon toplantıları ile yakından izledin, destekledin ve teslim tarihinde işi tamamlamalarını sağladın. Bu projenin başarıya ulaşmasında gösterdiğin bu emek için sana çok teşekkür ederim.”

Önümüzdeki hafta ekibinizden birine bu şekilde bir olumlu geri bildirim vermeyi denemek ister miydiniz ya da ailenizden birine?

Konuk Yazar: Bertay Fişekçi /Çalışan Bağlılığı Uzmanı
Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz!