Her üç kadından biri yeni normalde şirketine eksi not verdi

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net olarak Curiocity ve YenidenBiz Derneği iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz “Çalışan Kadın ve Anne Araştırması”nın sonuçları belli oldu. Araştırma sonuçlarına göre, her üç kadın ve anneden biri, şirketlerine yeni normal sürecinde eksi not verdi.

“Çalışan Kadın ve Anne Araştırması” 22-29 Aralık 2021 tarihleri arasında 954 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma, çalışan kadınların ve özellikle annelerin, pandemi sonrasında değişen yaşamları ve düşünceleri hakkında çarpıcı veriler ortaya koydu.

İş dünyasındaki kadın ve annelerin yarısı yoğun çalışmaktan şikayetçi

Evden çalışan kadın ve annelerin yaklaşık yarısı, iş günleri ve mesai saatlerinin dışında da çalıştığını belirtirken, tam zamanlı ofise dönme konusunda kadınların %54’ü, annelerin ise %52’si tedirginlik hissettiğini söylüyor. Çalıştığı şirketin evden/uzaktan çalışma sistemini kalıcı hale getirmesini isteyen çalışan kadınların oranı %64 iken, çalışan annelerde bu oran %62.

İş arkadaşları ile sosyalleşme özlendi

Evden çalışan kadın ve anneler salgınla birlikte sosyal hayatın da azalması nedeniyle en çok ofiste iş arkadaşlarıyla sosyalleşmeyi özledi. Kadınların %51’i, çalışan annelerin ise %48’i iş arkadaşları ile ofiste sosyalleşmeyi özlediklerini söylüyor.

Fatih Uysal: “Kadınların iş gücünden ayrılma oranı erkeklerin iki katı!”

Pandemi döneminde olduğu gibi post-pandemi döneminde de çalışanların bazı zorluklar yaşamaya devam ettiğini söyleyen Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, evde ve işte olmak üzere ‘çifte vardiya’ yapan çalışan kadın ve annelerin daha savunmasız kaldıklarını söyledi. Uysal, “Salgın sürecinde kadınların iş gücünden çıkma oranı erkeklerin iki katı ve profesyonel iş hayatına dönmeleri son 30 yılın en düşük seviyesinde. ‘Büyük İstifa’ olarak adlandırılan trende bakarsak, ABD’de Eylül 2021 itibarıyla yaklaşık 4,5 milyon Amerikalı işinden istifa etti. Çoğu anne ‘Çocuklar mı yoksa iş mi?’ tercihini yapmak zorunda kaldı. Salgın döneminde her üç kadından birinin işini bırakmayı veya kariyerlerinde ‘vites küçültmeyi’ düşünmesi, yaşanan durumu net olarak ortaya koyuyor. Şirketler, çalışan kadınlar ve anneler üzerindeki olumsuz etkileri telafi edecek önlemler almadığı sürece, kadınlar omuzlarındaki orantısız yükü taşımaya devam edecekler” dedi.

Tüm verileri detaylı olarak incelemek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!