Shell’in Türkiye’de 2018 Mart ayında kadın istihdamına destek sağlamak amacıyla akaryakıt sektöründe bir ilk olarak başlattığı “Shell’de Kadın Enerjisi” ile 3 yılda 3 binden fazla kadına istihdam olanağı sağlandı. Pandeminin en yoğun yaşandığı Mart ve Aralık ayları arasında dahi 950 kadına istihdam yaratıldı.  

Akaryakıt sektörüne ilham veren program, 2023 yılına kadar 5 bin kadın istihdamı hedefine emin adımlarla ilerliyor. Kadın çalışanların olduğu istasyonlarda geçen sene yüzde 3 olan müşteri memnuniyeti yüzde 6 oranına yükseldi.

Türkiye’de 1923 yılından beri yol emniyeti, inovasyon, çevre, engelsiz yaşam ve istihdam programları ile Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için kararlı çalışmalarını aralıksız sürdüren Shell, “Mesleğin kadını erkeği olmaz” yaklaşımıyla sektörde bir dönüşüme öncülük ediyor.

2018’in Mart ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın himayelerinde, İŞKUR iş birliğiyle hayata geçirilen “Shell’de Kadın Enerjisi” programı kapsamında, kadınlara istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı sağlanıyor.

Shell’de Kadın Enerjisi pandemide de hız kesmedi

“Shell’de Kadın Enerjisi” kapsamında çalışmak isteyen kadın adaylar, başvurularını her ilde yer alan İŞKUR İl Müdürlükleri’ne yapıyor. İŞKUR iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştirilen süreç sonunda işe kabul edilen adayları, deneyimli Shell eğitim ekipleri görevlerine hazırlıyor. Sınıf ve işbaşı eğitimlerini tamamlayan adaylar Türkiye çapındaki Shell istasyonlarında göreve başlıyor.

Turanlı: “Shell’de Kadın Enerjisi” bir proje olarak başladı, operasyonumuzun vazgeçilmez parçası oldu.

Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, Shell’in küresel “Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” yaklaşımı doğrultusunda tüm politikalarının temelinde, kadın erkek ayırmaksızın çalışanları için eşitlik ilkesini sağlamayı hedeflediklerinin altını çizerek, gururla sürdürdükleri “Shell’de Kadın Enerjisi” programıyla ilgili, şu bilgileri veriyor: “Türkiye’deki faaliyetlerimizde doğrudan istihdam sağladığımız çalışanlarımızın yüzde 31’i, yönetim ekibimizin yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor. Sektörde bir ilke imza atarak hayata geçirdiğimiz, 3’üncü yılını başarıyla dolduran “Shell’de Kadın Enerjisi” programımızla akaryakıt sektöründe kadınların da sahada çalışabileceğini, mesleğin kadını erkeği olmadığını bir kez daha gösterdik. Şimdiye kadar 3 bini aşkın kadına istihdam sağladığımız programımız, hedeflerimizin üzerinde ilerliyor.”

Shell’de Kadın Enerjisi’ni başlatmaktan ve başarısından duydukları mutluluğu, “Bir proje olarak başladı ama operasyonlarımızın vazgeçilmez bir parçası oldu” sözleriyle aktaran Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, aralarına yeni katılan kadın çalışanların varlığının Shell istasyonlardaki hizmet kalitesine olumlu etkisini de şöyle özetliyor: “Kadın çalışanların olduğu istasyonlardaki müşteri memnuniyetinin, diğer istasyonlara oranla yüzde 3 artarak yüzde 6’ya ulaştığını gördük. Misafirlerimizden aldığımız olumlu dönüşler, programın başarısını ortaya koyuyor, bizi motive ediyor.”