61

Akademik İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Akademik cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 2 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Akademik İş İlanları

Belirli alanlarda kendilerini geliştirmiş ve bu alanda akademik olarak kariyer yapmak isteyen kişiler akademik personel olarak çalışabilir. Eğitim ve iş dünyasının gelişimi ile birlikte birçok şehirdeki üniversitelerde ya da akademik alanda ilerlemek isteyen kişilerin başvuru yapacağı şehirlerde akademik personellere ihtiyaç duyulur. Üniversitelerin farklı kademelerine eğitim verecek olan kişiler, belirli sınavları geçtikten ve ilgili iş dalı ile alakalı belgelere sahip olduktan sonra akademik alanda çalışmak üzere işe başvurabilir. Eğitim sisteminin giderek geliştiği ülkemizde, sosyo ekonomik gelişmeler, eğitim ve öğretim alanında da kendini gösterir. Bu duruma bağlı olarak eğitimdeki verimlilik doğru orantıda artar ve eğitim sektörü oldukça gelişir. Türkiye'deki Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi şehirlerde üniversitelerde çalışacak olan akademik personellere sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bunların yanı sıra aynı zamanda kolejlerde ya da özel okullarda; fizik öğretmenliği, Almanca öğretmenliği, biyoloji öğretmenliği ya da İngilizce öğretmenliği yapacak kişilere ihtiyaç duyulur. Bu kişiler kendilerini geliştirmiş olduğu alanlarda sahip oldukları belgelerle birlikte akademik iş ilanlarına başvuru yapabilir Bu ilanlara başvuru yapan kişilerden yüksek lisans, doktora gibi eğitimlerini tamamlamaları ve çalışacakları alanlardaki üniversite bölümlerinden mezun olmaları beklenir. Dinamik, yeniliklere açık ve iletişim kabiliyeti yüksek kişiler özel kolejlerde, üniversitelerde ya da özel kurumlarda çalıştırılmak üzere işe başlayabilir.

Akademik Sektörde Çalışmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Eğitimcilik, prensip sahibi ve başarılı bir nesil yetiştirmek amacıyla oldukça önemlidir. Bu sebeple eğitim sektöründe çalışacak olan kişiler birtakım yeteneklere sahip olmalıdır. İstanbul, Bursa, İzmir, Gaziantep gibi yerlerde akademik alanda çalışacak kişilerin; iletişim kabiliyeti yüksek, dinamik ve mesleki gelişime önem veren kişiler olmaları beklenir. Aynı zamanda kişilerin, sistemli ve düzenli çalışma prensibine sahip, en az üç yıllık tecrübeli ve ilgili bölümlerden mezun olmaları akademik ilanlarına başvuru yaparken gereklidir. Akademik alanda çalışacak kişilerin sorumlulukları, çalışacakları özel kurumlar üniversiteler ve özel kolejlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak akademik alanda çalışacak kişilerden sorumlu olduğu uzmanlık alanına göre öğrencilere iyi ve güvenli bir eğitim sağlaması beklenir. Buna bağlı olarak da bu kişilerin iletişim gücünün yüksek olması ve aynı zamanda vereceği eğitimi etkin bir şekilde sunması beklenir. Kendini geliştirmiş ve çalışacağı dalda güncel konulara hâkim olan, öğretim materyallerini doğru bir biçimde değerlendiren kişiler akademik sektörde çalışabilir. Akademik sektörde çalışmak için ilgili departmana bağlı olan sınavlardan kişilerin başarıyla geçmesi ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden yüksek bir puanla mezun olması beklenir. Aynı zamanda akademik alanda çalışacak kişilerin sahip olması gereken yetenekler arasında; disiplinli olması, çalışma şartlarına uyması ve aynı zamanda öğrencilerle iyi bir iletişim hâlinde olması beklenir. Eğitim ve danışmanlık gibi sektörlerde çalışacak olan olan psikolog adaylarından ise istenen sertifikalara sahip olmaları ve aynı zamanda psikoterapi yaklaşımında deneyim sahip olmaları beklenir. Kendini geliştirmiş ve çalışmak istediği alandaki dili iyi derecede bilen, sorumluluk sahibi kişiler akademik iş ilanlarına başvuru yaparak bu alanlarda kolaylıkla çalışabilir.

Akademik İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

İş başvurusu yaparken çalışacak olduğunuz kurumun gerektirdiği niteliklere sahip olmanız çalıştığınız yerde iş prensibi açısından ve tatmin anlamında oldukça önemlidir. Çalışılacak yerin şartlarına ve koşullarına uygunluk, iş prensibini ve aynı zamanda iş gücünü kaliteli bir hâle getirir. Alanında yeterli bilgi birikimine sahip olan ve mesleği ile alakalı gelişmeleri yakından takip eden kişiler akademik alanda eğitimci olabilirler. Mesleğini seven, iletişim yönü güçlü, etkileyici konuşma kabiliyetine sahip olan akademik personeller iş ilanlarına başvuru yaparken birtakım unsurlara dikkat etmelidir. Öncelikle akademik personel iş ilanlarına başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken detaylar arasında şirketlerin ya da özel kurumların ilanlarında yayınlamış oldukları genel nitelikler ve iş tanımları yer alır. Özel kolejlerde ya da üniversitelerde akademik personele ihtiyaç duyan kişiler başvuru yapan kişilerden ilgili bölümden mezun olmasını, deneyim sahip olmasını ve aynı zamanda birtakım programlara hakim olmasını bekler. Bunların yanı sıra erkek adaylar için askerliğini bitirmiş olmak akademik iş ilanlarına başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken detaylar arasında ön plana çıkar. Ek olarak akademik iş ilanlarına başvuru yaparken iş ilanını yayınlayan kurumların sizden bekledikleri tecrübe ve çalışma şartlarına sahip olup olmadığınızı değerlendirmelisiniz. Çalışma şekli olarak tam zamanlı yada part-time olarak iş ilanları yayınlayan kurumların çalışma şekline uygun olup olmadığınızı belirlemelisiniz. Bunların yanı sıra bazı şirket ve kurumlar için çalışacağınız kuruma ikamet olarak yakınlığınız da ön plandadır. Bu sebeple akademik iş ilanlarına başvuru yaparken çalışacağınız şehre ikametgah olarak yakınlığınıza da dikkat etmelisiniz. Bu özelliklere uygun olduğunuz takdirde akademik alanda çalışmak üzere Tarih öğretmeni, Türk dili ve edebiyatı öğretmeni ve Kimya öğretmeni gibi akademik personeller arayan kurumların yayınlamış oldukları akademik iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Akademik Alanda Çalışan Kişi Ne İş Yapar?

Akademik alanda çalışan İngilizce, Almanca gibi branşlarda öğretmenlik yapacak kişiler, öğrenci ve veli arasındaki koordinasyonu sağlayarak eğitimi etkili bir şekilde götürür. Güncel mesleki gelişmeleri yakından takip ederek mesleği ile alakalı en yeni bilgileri öğrencileri aktarır. Aynı zamanda derslerinde, teknoloji uygulamalı eğitim vererek öğrencilerle başarı odaklı, yaratıcı ve yenilikçi bir ders işler. Eğitim ve danışmanlık alanında uzman psikologluk yapan kişiler, branş ile ilgili bilimsel gelişmeleri yakından takip ederek psikolojik test uygulamaları takip eder. Üniversite akademik iş ilanlarına başvuru yapıp üniversitelerde, özel sektörlerde ya da kolejlerde akademik anlamda çalışacak kişiler kendini sürekli yeniler ve öğrendiklerini yeni nesillere aktarır. Müfredata uygun bir şekilde öğrencilere eğitim veren akademik personeller kariyer planlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda öğrencilerine en iyi şekilde rehberlik ederek öğrencilerinin kaynaklarına ulaşmasına yardımcı olur. Tez yazımlarında öğrencilere danışmanlık yapar. Yurt içi ve yurt dışı sempozyum gibi etkinlikleri yakından takip ederek farklı üniversitelerde akademik anlamda çalışan meslektaşlarıyla araştırmalar ve fikir alışverişi yapar. Çalıştığı kurumu daha ileriye taşıyarak kuruma yenilikçi bir vizyon katar. Akademik personeller daima yenilikçi, araştırmacı olmalıdır. En az bir yabancı dil bilen, öğrenciler arasında dengeli, olumlu ve tutarlı olan akademik personeller bu niteliklere sahip olduğu takdirde akademik iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Öğretmeye kendine prensip edinen, düşünen, araştıran ve problemleri pratik bir çözüm şekilde çözen akademik personeller iyi bir rehber olabilmelidir.

Akademik Meslekler Nelerdir?

Akademik anlamda üniversitelerde, kolejlerde, kurumlarda çalışacak kişilerin meslekleri arasında; matematik öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, fen bilgisi öğretmenliği gibi branşlar mevcuttur. Aynı zamanda Almanca ve Fransızca gibi yabancı dillerde eğitim verecek personellere de sektörde ihtiyaç duyulur. Bunların yanı sıra üniversitelerin Hukuk Fakültelerinde eğitim vermek amacı ile akademik personellere ihtiyaç duyulur. Akademik meslek alanında ön plana çıkan dallardan ikisi olan fizik öğretmeni ve görsel sanatlar öğretmeni de ilgili branşlarda eğitim aldığına dair belgelere sahip oldukları takdirde okullarda ya da kolejlerde akademik anlamda işe başvuru yapabilirler. Akademik meslek dalları arasında aynı zamanda üniversitelerde uluslararası tanıtım uzman yardımcılığı da bulunur. Bunların yanı sıra eğitim vakıflarında çalışmak üzere akademik danışmanlık iş ilanlarına başvuru yaparak teknik eğitim ve proje uzmanı, dizgi operatörü ya da proje asistanlığı da yapabilirsiniz. Eğitim alanındaki ilerleme ve gelişme sonucunda akademik alanda da birçok farklı branş ortaya çıkmış ve bunlara bağlı olarak da sınıf öğretmenliği branşında ve Fransızca, İspanyolca gibi dillerde eğitim verecek olan öğretmenlere ihtiyaç duyulmuştur.

Akademik İş İlanları İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Akademik alanda çalışan kişilerin sahip olması gereken belgeler genel olarak çalışacakları branşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özel kolejlerde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapacak kişilerin bu bölümlerden mezun olduğuna dair belgeler gerekir. Aynı zamanda MS Office gibi program belgeleri de aranan belgeler arasındadır. Pedagojik formasyon da rehber öğretmenlerinden istenen belgeler arasında ön plana çıkar. İngilizce bildiklerine dair belgelerin talebi kurumlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aynı zamanda İstanbul, İzmir ve Ankara akademik iş ilanlarına başvuru yapacak kişilerden üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olmaları beklenir. Akademik alanda çalışmak amacıyla başvuru yapan erkek adayların askerlik görevini tamamlamış olmaları gerekir. Bunların yanı sıra uzman klinik psikolog olarak çalışacak kişilerin sahip olması gereken belgeler arasında aile danışmanlığı sertifikası vardır. Pedagoji alanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlamış kişiler uzman klinik psikolog olarak akademik iş ilanlarına başvuru yapabilirler. İş dallarına ve branşlarına bağlı olarak sağlık kurumlarında akademik olarak çalışacak olan kişilerden, medikal alanlarında sertifika alması istenir. Tüm bu niteliklere sahip olan kişiler akademik iş ilanlarını başvuru yapabilir. 

Akademik İş İlanlarının Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Akademik alanda çalışacak kişilerin çalışma ortamı ve koşulları genel olarak başvuru yaptıkları kolej ya da üniversitelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. akademik iş ilanları istanbul, Ankara gibi şehirlerde ilan yayınlayan üniversiteler ve kolejler, akademik alanda çalışacak kişilerden genellikle tam zamanlı olarak çalışmalarını bekler. Aynı zamanda üniversitelerin aday kriterleri ve çalışma düzenleri üniversitelerin eğitim programlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Akademik alanda çalışacak kişilerin çalışma ortamları genellikle çalıştıkları kurum ve üniversitelerin sınıflarıdır. Üniversitelerde ve özel kurumlarda eğitim verecek kişilerin iletişim kabiliyeti yüksek ve eğitim alanında kendini geliştirmiş kişiler olması beklenir. 

Akademik Olarak Çalışmak İçin İş Olanakları Nelerdir?

Ülkemizde eğitim alanındaki sektörün ilerlemesi ile birlikte akademik anlamda çalışacak personellere ihtiyaç duyulur. Türkiye'deki İzmir, İstanbul, Ankara gibi şehirlerde üniversiteler ve özel kurumlarda akademik personellere ihtiyaç duyulur. Eğitim hizmetleri ve danışmanlıklarının gelişmesi ve aynı çerçevede üniversitelerin de artması sebebiyle buralarda çalışmak üzere kıdemli uzmanlara, matematik öğretmenlerine, fizik öğretmenleri ya da rehber öğretmenlerine ihtiyaç vardır. 

Akademik Alanda Çalışan Kişinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Akademik alanda çalışacak kişinin görev ve sorumlulukları arasında öncelikle mesleği ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak ve mesleğini öğrencilere etkili bir şekilde aktarmak vardır. Öğrencilerle iyi bir diyalog kurmak, onları motive etmek ve problem çözücü olmak akademik alanda çalışacak kişinin görev ve sorumlulukları arasında ön plana çıkar. Bunların yanı sıra öğrencilere eşit davranan ve kendini sürekli olarak yenileyen kişiler de akademik alanda çalışabilirler. Yabancı dil bilen, doğru ve olumlu eğitim veren kişiler akademik iş ilanlarına başvuru yapabilir. 

Akademik Personel Nasıl Olunur?

Akademik personel olabilmek için öncelikle ilgili branş dallarından mezun olmak gerekir. Bunların yanı sıra akademik iş ilanlarına, istenen sertifikalara sahip olan ve deneyim sahibi kişiler başvuru yapabilir. Kendilerini geliştirmiş oldukları branş ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden iletişim yönü güçlü kişiler akademik anlamda başarılı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Akademik iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Akademik iş ilanlarına başvuruda bulunabilmen için öncelikli olarak bu alanda gerekli eğitimi tamamlamış olman gerekir. Asgari düzeyde lisans eğitiminin tamamlanmış ve yüksek lisans eğitimine başlanmış olunması gereken bu alanda, Kariyer.net üzerinden iş ilanlarına kolayca göz atabilirsin. Bu arama sonucunda; araştırma görevliliğinden, profesörlüğe kadar birçok farklı pozisyona erişmen mümkündür.

Akademik iş ilanları en çok hangi şehirdedir?

Akademik personel üniversitelerde faaliyet gösterir. Bu çerçevede, en sık üniversitelerin yoğunlukta olduğu bölgelerde akademik iş ilanlarına rastlanır. Bu şehirler arasında; İstanbul başta gelir, ardından Ankara ve İzmir kendilerini gösterir. Bunun yanında, üniversitenin olduğu her şehirde akademik iş ilanlarına rastlanabilir.

Popüler Akademik iş ilanları nelerdir?

Akademik faaliyet birçok farklı pozisyon ile gerçekleştirilebilir. Bunlar arasında bulunan araştırma görevliliği ve öğretim görevliliği arasında farklılıklar bulunur. Araştırma görevliliği için; lisans eğitimini tamamlamış, yüksek lisans eğitimine başlamış olman beklenir. Öğretim görevliliğinde ise; bazı istisnai durumlar hariç, doktora eğitimini tamamlamış olman gerekir. Bu pozisyonların her ikisinin de yoğun bir şekilde talep gördüğünü söylemek mümkündür. Dilersen akademik iş ilanlarına göz atarak, kendi eğitim düzeyine uygun pozisyonlara başvurabilirsin.

Akademik iş ilanlarından nasıl haberdar olabilirim?

Akademik iş ilanlarından haberdar olabilmek için Kariyer.net adresine girebilir, buradan güncel ilanları sık sık kontrol edebilirsin. Yeni ilanlardan haberdar olabilmek için ise; ilan bildirimlerini açabilir, ilgilendiğin alandaki gelişmelerden kısa süre içerisinde haberdar olabilirsin.

notifications İş Alarmı kur